Sütyen Askı Tutacağı ile 2 milyon dolar kazandı

Sütyen Askı Tutacağı ile 2 milyon dolar kazandı
Sütyen Askı Tutacağı ile 2 milyon dolar kazandı

İş fikri : Noel Goldman Çoğu kez sorun oluşturan sutyen askılarının görünmesini engelleyerek 2008 yılında 2 milyondan fazla para kazandı. Sütyen Askı Tutacağı
Hikâyesi: Noel Goldman Florida’da yaşıyor ve nereye giderse gitsin sutyen askıları çarpıyordu gözüne. Kadınların iç çamaşırlarını gizleyemiyor olması onu deli ediyordu. Çıkış noktası 2004 yılında kızının bir sabah askıları bariz bir şekilde görünürken okula gitmesi oluyor. Goldman bu noktada ve hemen birşeyler yapması gerektiğine karar veriyor. Bir iğne, bir ataş ve biraz da hünerle bir ürün geliştirmeye başladı ve milyonlar kazanıp hayatını değiştirdi.

Goldman sutyenleri ve askılarını gizlemeye yarayan bir askı tutacağı icat etti. Bu tutacak sutyen askılarını tutan polikarbonat ataç ve paslanmaz çelikten bir iğneden oluşuyor. 6 tutacaktan oluşan her paket 9.00 Dolardan satılıyor ve ve bu ürün yıkama sırasında elbiselerin üzerinde bırakılabiliyor.

Sütyen Askı Tutacağı ile 2 milyon dolar kazandı
Sütyen Askı Tutacağı ile 2 milyon dolar kazandı

Prototip

İlk prototip kağıt atacından yapılmıştı ve daha sonra geliştirilmişti. Goldman bu ürününden memnun kaldı ve bir prototip üreticisine götürdü. Derme çatma bir şeydi ama fikri anlatmak için yeterliydi. Bu süreç boyunca internet onun en iyi arkadaşı oldu ve daha önce hiç kimsenin görünen sutyen askıları için bir şey yapmamış olması da şaşırttı onu. Tabi ki bir çok patent başvurusu yapılmıştı ama etkili olsalardı sorun çözülmüş olurdu. Bu yüzden Goldman tek yapması gerekenin elindeki prototipi şirketlere göstermek olduğunu düşünüyorlardı ve onlarda yüzlerce ürün satın alacaklardı. Ama almadılar. Şirketler sadece kendi adlarına lisanslama koşuluyla ürünü kabul ediyorlardı ve bütün üretim hatalarının ortadan kaldırılması gerekiyordu. Ve daha sonra hem anakarada hem de deniz aşırı üreticiler aradılar ama bulamadılar.

Goldman daha sonra evinden 20 km uzaklıkta bir şirketle anlaştı. İlk başta bilgisayar tasarım programları (CAD) uyuşmadığı için bu şirketi elemişti ama bu şirket üründeki hayati bir hatayı tespit etti ve bunu düzelterek daha da iyileştirdi. Goldman’a ve ürününe duydukları güvenden dolayı üretime geçebilmek için yeni makineler bile satın aldılar.

Erken Başarı

Önemli bir başarı da kızının elbiselerine taktığı tutacaklardan geldi. Kızı gömleğini arkadaşına verdi ve akşamında bir telefon aldı. Kızının arkadaşının annesi arıyordu ve bu tutacaklardan nerede bulabileceğini soruyordu. Goldman bunların prototip olduğunu söyledi ancak kadın bunları almak için ne kadar gerekiyorsa ödeyebileceğini söyledi.

İlk Askı Tutacakları (strap tamers) www.straptamers.com sitesinde ve bazı küçük butiklerde satılıyordu. Daha sonra ilgi tahmin edilemeycek kadar büyüktü çünkü bu artık kadınların o olmadan yaşayamayacağı bir şeydi. Şu an bu ürün birçok büyük mağazada satılıyor ve Kanada, Filipinler, Güney Afrika ve Avrupa’da da satışa sunuluyor. Bu ürünün konseptten piyasaya hazır bir ürün haline gelmesi 20 ay sürdü ve bu süre içinde Goldman Eureka Road LLC isimli bir şirket kurdu. Goldman aynı zamanda bir çok yerden ödül aldı. Bunların arasında 2007 yılı Sıradışı İş Başarıları Ödülü ve 2008 Yılın Girişimci Kadını finalistliği de vardı.

Sütyen Savaşını Kazanmak : Şirketin büyük bir dönüm noktası da şubat 2007 yılında Oprah Winfrey Show’a katılmasıydı. Sonraki gün 1000’den fazla e-posta aldı. Bu benzeri TV programlarına katılarak 2007 yılında satışlarını %66 arttırdı. Bir buçuk yıl içinde de  şirketini küresel bir kuruluşa çevirdi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here