Sütyen Topu BraBall

Sütyen Topu BraBall
Sütyen Topu BraBall
Sütyen Topu BraBall
Sütyen Topu BraBall

İş fikri: BraBall sutyenleri makinede yıkamanızı sağlayan ama elde yıkama sonuçları veren bir ürün. Güçlü plastik kafesi sayesinde sutyenin hassas kısmını makinenin sert kısımlarında ve yıkamanın etkilerinden koruyarak sutyenin ömrünü uzatır ve müşterilerin para tasarrufu yapmalarını sağlar. Sütyen Topu BraBall
Mucit: Kieu Phan, ABD
Finansal Ödül: 100,000 Dolar

Hikâyesi: Makinede yıkama çok da sütyen dostu bir şey değil. Düşük ısılarda birkaç dönüş bile hassas kısımları için risk oluşturabilir. Sütyenler şekillerini kaybederler ve esnerler. Bu da kadınlara üç seçenek bırakır; sutyenleri atmak, bozulmaları umursamamak ya da saatlerce yıkamak için uğraşmak. Bu da büyük bir sorundur çünkü yastıklı sutyenlerin fiyatları 20 Dolar ile 100 Dolar arasında değişebilir. Geleneksel çamaşır fileleri yastıklı olmayan sutyenler için etkili olabilir ama yastıklı olanlar için etkili değildir.

Şeklini Kaybeden Sutyenler

Vietnam asıllı Kieu Phan şeklini kaybeden sutyenleri yüzünden gittikçe rahatsız olmaya başladı. “Askılarının elastikliği gidiyordu ve ben de sutyenleri atıp yeni bir tane almak zorunda kalıyordum. Elde yıkama işi de hem çok zaman alıyordu ve hem de pratik değildi.” Bu yüzden sutyenlerin bozulmadan çamaşır makinesinde yıkamaya yardımcı bir ürün olup olmadığını öğrenmek için bir araştırma yaptı. Ve sonunda her yerde sutyenleri atılmaktan kurtaracak bir uygulama ortaya çıktı.

Phan icadının ne şekilde olması gerektiğini çok iyi biliyordu ve hemen ilk prototipleri üretmeye başladı. İlk olarak kablodan teller ve bantlar ile bir model oluşturarak bir prototip üreticisine vermeyi düşünüyordu. Phan neredeyse 4 yıl boyunca birçok prototipi binlerce kere testlerden geçirdi. Bazen çok kötü hayal kırıklığına uğrayıp ağladığı zamanlar oldu ama icadının kadınların sutyenlerini yıkama alışkanlıklarını değiştireceğine inanmayı bırakmadı.

Phan sonunda kendini mutlu edecek bir cihaz buldu. Açık mavi renkli, küre şeklinde ve açılıp sutyen yerleştirildiğinde kapanan bir kafesti bu. İç ve dıştaki odalar sutyenin şeklini kaybetmesini ve hassas bölgelerin korunmasını sağlıyordu. Bir depolama bölmesi de sutyenlerin askılarının konulmasını sağlıyordu ve böylece elastikliklerinin kaybetmiyorlardı. Bu cihaz içinde birden çok sutyen yıkanabiliyordu. Güçlü bir kilit mekanizması iç çamaşırları yerinde tutuyordu. Phan daha sonra tasarımını yapması için bir mühendis tuttu ve ürüne de BraBall adını verdi. Ancak patent avukatı masraflarını karşılayacak bütçesi olmadığı için kendi patent başvurusunu kendisi yazdı ve ABD 6,742,683 numaralı patenti aldı.

Zorluklar
Phan bu süreç içinde kilit mekanizması ve kafeslerin sertliği ile ilgili birçok sıkıntı yaşadı. Ürün mükemmel olmalıydı çünkü Phan bu ürünü kendisi tanıtıp pazarlayacaktı. Gelişim süreci boyunca, Texas’ta yaşayan Phan Texas Üniversitesi McCombs İşletme Fakültesinde okudu. BraBall hazır olup piyasaya sürülebileceği zaman okuldan zaman ayırıp Phantastic Buluşlar isimli şirketi kurdu.

Pazarlanabilirlik
Braball’un pazarlanabilirliğini tespit etmek için bir odak grubu oluşturdu ve kendisinin yürüttüğü bazı araştırmalar ve anketler yaptı. Bu anketlerde “Kendiniz için BraBall’u alır mısınız?” “Sizce BraBall çok mu büyük?” “Çamaşır makinenize zarar verebileceğini düşünüyor musunuz?” “BraBall’da herhangi bir değişiklik yapar mıydınız?” gibi sorular vardı. Ürünün konseptten çıkıp kullanılabilir bir ürün haline gelmesi 6 yıl sürmüştür. Ve Phan 8,000 Dolarlık yanlış bir reklam yatırım yapmış ancak amacına ulaşamamıştır bu yatırım. Ancak şu an kendi web sitesinden Amerika ve Kanada’daki birçok mağazadan bu ürün satın alınabilir. Ve onun sayesinde sutyenler artık çamaşır makinesinden ilk girdikleri gibi çıkabileceklerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here