Süvari Giyim yurt dışında mağazalar açacak

Erkek hazır giyim sektörüne 1997’de giren, yurt içi ve yurt dışındaki mağaza sayısı 80’e ulaşan Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, artan satışları sayesinde düşen maliyetlerini tüketiciye yansıtarak, son 6 yıldır zam yapmadıklarını bildirdi.


Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk tekstilinin dünyaya açılan markalarından biri olma hedefiyle çıktıkları yolda önlerine 5’er yıllık hedefler koyduklarını, bu hedeflerden bugüne kadar hiç sapma olmadığını belirtti.

Süvari Giyim
‘Başarılarının özünde az kar etmeye kanaat getirme, kalite ve inovasyon çalışmalarının bulunduğunu’ vurgulayan Ahmet Coşkun, ‘Artan satışlarımız sayesinde düşen maliyetlerimizi tüketiciye yansıtma gibi bir ilkemiz var. ‘Nasıl olsa satıyoruz, daha fazla kar edelim’ düşüncesinde asla olmadık. Kaliteden ödün vermeden fiyatları düşürdükçe artan satışlarımız sayesinde son 6 yıldır zam yerine indirim yapıyoruz. Bu sayede büyüme hedeflerimizi fazlasıyla yakalıyoruz.’


Coşkun, ‘Süvari markasını oluşturdukları ilk 10 yıldaki hedeflerinin 50 mağaza olduğunu” hatırlatarak, ‘Önce bu hedefi tutturduk. 2011 hedefimiz ise 100 mağazaydı, şu anda 80 mağazamız faaliyette bulunuyor. 20 tane de yurt içi ve yurt dışında kontratı yapılmış açılış hazırlıkları süren mağazalarımız var. Mağaza hedeflerimizi 5 yıllık dilimler halinde birkaç katı artırıyoruz. Bu kapsamda, 2016 hedefimiz 300 mağaza, 2021 hedefimiz ise bin mağazaya ulaşabilmek’ dedi.

Süvari Giyim bir aile şirketi
Bir aile şirketi olan Süvari’de akşam alınan kararların sabah uygulanabildiğini, bu nedenle franchising yöntemini benimsemediklerini, tüm mağazalarının yönetiminin kendilerine ait olduğunu belirten Coşkun, şunları söyledi:


‘Rusya, Yemen, Azerbaycan, Türkmenis’tan ve Kazakistan’daki mağazalarımızın yanı sıra ihracat yaptığımız ülkeler arasında Kanada, İtalya, Belçika, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Yunanistan, Fransa, İran, Nijerya, Uganda, Tanzanya, Almanya ve Lübnan da var. Rusya’da 4, Kazakistan’da 3, Azerbaycan’da 2 mağaza daha açacağız. Fas’da da mağaza hazırlıklarımız sürüyor.


Süvari Giyim yurt dışına açılıyor
Yeni mağaza açacağımız ülkeler arasında Nijerya, Uganda ve Kongo da bulunuyor. İlerleyen dönemlerde Hindistan ve Çin pazarına da gireceğiz. Önümüzdeki dönemde en fazla Afrika pazarında büyümeyi hedefliyoruz. Dış ülke yatırımları için oluşturduğumuz ekibimiz Afrika’da araştırmalarını sürdürüyor.”


Coşkun, önümüzdeki dönemdeki hedeflerinin yurt dışında yoğunlaştığına dikkati çekerek, ”Amacımız daha çok mağaza açmak değil, gittiğimiz her ülkede bilinen ve aranan marka olmak. Örneğin Türkmenistan da en fazla bilinen erkek giyim markası Süvari. Çünkü, 15 yıldır bu ülkede kalitemizi ispatladık” dedi.


Coşkun, yurt dışındaki büyüme hedefinin yanı sıra yurt içinde de yeni mağazalar açacaklarını belirterek, şöyle devam etti:


”İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde mevcut mağazalarımıza yenilerini eklemenin yanında Osmaniye, Sivas, Zonguldak, Manisa, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çanakkale ve Edirne’ye de mağazalar açacağız. Şu anda ürünlerimizin satıldığı il sayısı 50’yi geçti. Türkiye genelinde 30 ilde mağazamız var ancak, ürünlerimiz satıldığı il sayısı 50’nin üzerinde.”


Coşkun, 2010’da Süvari’nin 3 milyon adet üretim yaptığını, 2011 hedeflerinin 5 milyon adet üretim ve 140 milyon TL ciro olduğunu belirterek, ”adet bazında yüzde 80 büyürken, ciroda yüzde 50-60 büyümemizin nedeni satışlarımız arttıkça fiyatlarımızın düşmesinden kaynaklanıyor” dedi.


Coşkun, mağazalarında 500 kişiyi istihdam ettiklerini, üretimleriyle de dolaylı olarak yaklaşık bin kişiye istihdam sağladıklarını kaydetti. Zaman

4 YORUMLAR

  1. dünyaya açılmak yerine, önce evinizi düzenleyin. kayseripark mağazanızın satıcıları ve yetkilisi tam evlere şenlik.

  2. Merhaba
    Azerbaycam, Tacikistan ve ya İran'da mağaza açarsanız size katılmak isterim…İranlıyım ,Azerice, fasrça ve Türkçem çok iyidir. Tercümanlık yapıyorum. iran ve türkiye uyrukluyum.
    [email protected]

  3. slm ben 1 yıl kazakistanda calıştım ikili ilişkilerde iyi kapasiteye sahıbim kazakçam oldukca ıyıdır ordakı açılacak magazanızda iş imkanı olursa gitmek isterim

  4. Merhaba: Sayın yetkili ben 2 yıl kazakistanda muhasebe finasman ve personel departmanlarında yönetici konumda görev yaptım. Görev yaptığım süreç içerisinde kısa bir süre tekstil işi ile (alım-satım) faaliyet gösterdim. Ülkede Türk tekstiline aşırı talep var. ve ülkede Türkiyenin iyi bir pazarı var. Şu an Türkiyedeyim. Kazakistan da limited şirket konumunda firma açtım. şirket faaliyeti şu an pasif halde edavm ediyor. Tekrar kazakistan'da iş arayışım var. Firmanınzı ve markanızın iyibir pazarı olduğunu biliyorum. Sizinle her konumda Kazakistan da çalışmak isterim. Çalılşmalarımız mali ekipte olabilir pazarlama alanında olabilir. Fevzi Temel 0532 709 32 56- 0554 637 08 99 [email protected] İzmir de ikamet ediyorum. saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here