Tablette kinetik devrim

Tablette kinetik devrim
tablet-kinetik-sarj
tablet-kinetik-sarj
tablet-kinetik-sarj

Kinetik devrim! Apple peşinde koşuyor ama ODTÜ ve Intel geliştirdi bile. ODTÜ ile hareket enerjisiyle şarj olan bilgisayar geliştirdiklerini söyleyen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Genel merkezimizden de destek aldık. Saatlerdeki zemberek sistemini dizüstü bilgisayar teknolojisine taşıdık” dedi.

Dizüstü bilgisayar başta olmak mobil cihazların en büyük problemi olan şarj konusunda dünyanın en büyük çip üreticisi Intel ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) yürüttüğü proje son aşamasına geldi. Mobil cihazların taşınırken oluşan hareket enerjisi ile şarj olabilmesini sağlayacak olan sistem için ODTÜ ile Ar-Ge çalışamalrı yaptıklarının ifade eden Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Türkiye’de henüz bir Ar-Ge merkezimiz yok ama üniversitelerle çok ciddi çalışamlar yapıyoruz. Bunların en önemlilerinden biri de ODTÜ ile yaptığımız, dizüstü bilgisayarların taşınırken şarj edilmesi üzerine” dedi. Intel’in küresel Ar-Ge merkezi tarafından da desteklenen projeyle ilgili olarak Aydın, şu bilgileri verdi: “Bu sistemle, kullanıcı yanında taşıdığı dizüstü bilgisayarını, yürürken oluşan hareket enerjisiyle şarj edebilecek. Aslında kol saatlerindeki zemberek sisteminin bir benzerini dizüstü bilgisayarlar için geliştiriyoruz. Bu projeyle asıl amacımız Türkiye’den bir ‘know how’ (teknik bilgi) çıkarıp, dünyaya yayabilmek.”

MİKROÇİP TİTREŞİMİ ALGILAYACAK

Intel’den verilen bilgiye göre ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün üzerinde çalıştığı proje ile mikroçipler üzerindeki titreşim enerji ve frekansı, güneş ya da ısı enerjisini yükselterek elektrik enerjisine dönüştürmeye dayanıyor. ODTÜ MEMS (MikroElektroMekanik) Laboratuvarları’nda mikrosistemler üzerinde yapılan araştırmalar, Intel’in projeye desteği ile birlikte mobil sistemler gibi farklı alanlara uygulandı. 3 yıllık projenin 2013 yılında tamamlanması öngörülüyor.

2 GHZ’LİK CEP GELECEK YIL TÜRKİYE’DE

Dizüstü bilgisayarda Intel’in standartlarını oluşturduğu Ultrabook’ların yeni serisinde Türk uygulama geliştiricisi Pozitron’un temassız ödeme teknolojisinini kullanıldığını belirten Aydın, “Tüm dünyada ultrabook’ların bu teknolojise de Türk mühendisler imza attı” dedi. Intel çiplerinin Motorola ve Lenovo ile artık akıllı telefonlara da girdiğine değinen Burak Aydın, “İşlemci hızı 2 GHz’ye çıkan bu cihazları 2013’te Türkiye’ye getirmek için operatörlerle görüşüyoruz” diye konuştu.

APPLE, iPHONE VE iPAD İÇİN KOLLARI SIVADI

Intel ile ODTÜ bu çalışmaları yaparken, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple, geçtiğimiz haftalarda hareket enerjisiyle mobil cihazları şarj etmek için geliştirmeyi öngördüğü teknoloji için patent başvurusu yaptı. Apple’ın yaptığı başvuruya göre, iPhone, iPad ve iPod’ları şarj edebilmek için sözkonusu cihazı sallamak yeterli olacak. Apple’ın bundan sonra çıkaracağı yeni nesil iPhone ve iPad’lerde kullanılması planan bu teknolojiyle, hareket sırasında ortaya çıkacak olan güç, cihazı şarj etmek için kullanılacak.

Habertürk Tablette kinetik devrim – tablet-kinetik-sarj

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here