Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programında Ödüller Verildi

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programında Ödüller Verildi
Kadın Girişimciler

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programında Ödüller Dağıtıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Şekerbank’ın desteği, KOSGEB ve İŞKUR’un işbirliğiyle yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında 407 girişimci kadın çiftçiden 8 ilin birincisi, İstanbul’da düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Kadın Girişimciler
Kadın Girişimciler

Program kapsamında Kırklareli, Gaziantep, Zonguldak, Muğla, Malatya, Balıkesir, Çankırı ve Konya’da gerçekleştirilen istihdama yönelik, sertifikalı, 10 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında danışmanlar desteğiyle hazırlanan kırsal kalkınma odaklı projeler, jürinin değerlendirmesine sunuldu.

407 girişimci kadının, Türkiye’de nadir olarak üretilen şeker otundan lavanta balına, solucan gübresinden balıkçılığa, ipek böceği yetiştiriciliğinden alıç sirkesine, kaz yetiştiriciliğinden organik meyve çayına kadar özgün projeler değerlendirilerek, 8 ilin birincisi belirlendi. Bunlar arasından Birincilik Ödülü’ne kaz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırmasını amaçlayan “Kazı Kazan Kaz Yetiştiriciliği” projesiyle Kırklareli’nden Esra Özdin, Jüri Özel Ödülü’ne ise “Dağlardan Gelen Sağlık: Alıç Sirkesi” projesiyle Çankırı’dan Leyla Topçu layık görüldü.

Şekerbank, kadın girişimciliğini geliştirmeyi, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmeyi hedefleyen program kapsamında eğitim alan 407 çiftçi kadının projelerine indirimli finansman desteği ve danışmanlık hizmeti sunarken, birinci projeye 30 bin lira, Jüri Özel Ödülü’nü alan projeye ise 15 bin lira destek verecek.. Banka, 8 ilin birincisinin yanı sıra fark oluşturan 3 projenin sahibine de Cumhuriyet altını da hediye etti. Jüri Özel Ödülü’nü kazan projeye de Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından mentorluk hizmeti verilecek.

GTHB Kutbettin Arzu Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni Tarımda Başarılı Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, eski bakan M. Mehdi Eker ve Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız’ın katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Bakan Arzu, Anadolu’da tarımın bu kadar gelişmesinin kadın çiftçiler sayesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin tarımda gayri safi milli hasılasının 2002’de 23 milyar dolar, tarıma verilen desteğin 1,8 milyar dolar olduğunu hatırlatan Arzu, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker geldikten sonra tarıma verilen desteğin 10 milyar dolara, GSMH’nin de 61 milyar dolara yükseldiğini anlattı.

Ülkemizin tarımda 11’incilikten 7’nciliğe, Avrupa’da da 4’üncülükten birinciliğe yükseldiğini vurgulayan Arzu, “Bazen basında yanlış çıkıyor ama biz şu anda dünyada tarımsal gayri safi milli hasılada dünyada 7’inci, Avrupa’da birinci büyük ekonomiyiz. Dolayısıyla tarımdaki bu başarıda bakanımızın, bakanlığımızın ne kadar rolü varsa kadınlarımızın rolü de onun birkaç mislidir” dedi.

Kadın çiftçilere yönelik düzenlenen bütün organizasyonlarda paydaşlara önem verdiklerini dile getiren Arzu, refah seviyesinin yükselmesinin kırsaldan, kadından başladığı bilinciyle bu tür projelere destek verdiklerini, tarımsal desteklerde de kadınlara ayrıcalık tanındığını kaydetti.

Arzu, “Kadının elinin değdiği yerde bolluk, bereket, sanat, incelik, nezaket vardır. Onun için bu bilinçle hareket ederek biz bütün çalışmalarımızda kadına öncelik verdik. Kadına verilen her destek misliyle geri dönüyor. Kadınlar bu desteği yerinde, zamanında, etkin ve paylaşımcı olarak kullanıyor” diye konuştu.

800 milyon aç insan var

Törende konuşan eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Bakanlığı dönemindeki projeleri anlatarak, dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan gıda sıkıntısına değindi. Bütün insanların gıdaya ulaşma hakkı bulunduğunu dile getiren Eker, “Ama çeşitli sebeplerle; bazen merhamet eksikliği, bazen bazılarının daha fazla kar etme arzusu, bazen zulüm, bazen kargaşa, bazen sosyal ve sosyoekonomik sorunlar, bazen savaşlar nedeniyle halen dünyada 800 milyonun üzerinde aç insan var” dedi.

Eker, dünyada herkese yetecek kadar gıda üretildiğini ancak herkesin yeteri kadar gıdaya ulaşamadığını kaydederek, bunun dünya sorunu olduğunu söyledi.

Daha çok adalete, merhamete, sevgiye, daha rasyonel davranışlarla çaba göstermeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Eker, “Bir yandan verimli üretimi artıracağız bir yandan akılcı yöntemlerle bunları muhafaza edeceğiz. Eldeki gıdanın israf edilmesini önleyeceğiz. Bunlar olmadan olmaz” diye konuştu.

Eker, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yettiğini, üretilen gıdanın 78 milyonun karnını rahat bir şekilde doyurabildiğini söyledi.

Kadın çiftçilerin emekleriyle Türkiye’nin tarımına ve istihdamına büyük katkı sağladığını vurgulayan Eker, Türkiye’de toplam istihdamın %31’ini, tarımda ise %47’sini kadınların oluşturduğu bilgisini verdi. Eker, “Burada kadınların emeği çok anlamlı ve önemlidir. Toplam çalışan kadınların üçte birinden fazlası tarım sektöründe. O nedenle tarım sektörünü stratejik ve iktisadi bir sektör olarak ele alıyoruz” dedi.

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız ise böyle bir programa bakanlık ile birlikte imza atmaktan gurur duyduklarını belirterek, tarımda kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve üretimin artmasının, kırsalda bir ailenin çiftçiliği meslek olarak benimsemesi ve üretime dayalı sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek açısından hayati önem taşıdığını bildirdi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here