Tatlıcı Tombak Tuğrul Tellioğlu’na satıldı

Tatlıcı Tombak  Satıldı

Tatlıcı Tombak
Tatlıcı Tombak

Tiyatro sanatçısı Nedim Saban, 2004 yılında kurduğu Tatlıcı Tombak’ı devretti. Saban’ın hobi olarak başladığı ve kısa sürede 25 mağazalık zincir haline getirdiği Tatlıcı Tombak’ı artık başka bir grup yönetecek. Saban, markayı Dubai merkezli Hudson Mod ve çelik ihracat firması Profil Metal’in sahibi Tuğrul Tellioğlu’na sattığını açıkladı. Nedim Saban, işin çok büyüdüğünü ve artık farklı bir kulvara geçtiğini belirterek, “Çok büyük boyutlu üretim yapar hale geldik. İş teknik oldu, üretim ağırlıklı fabrika haline geldi. Beni aşan bir hal aldı, biz de markayı daha büyütecek bir gruba devrettik” dedi.

Müşterisi olmaya devam
Tatlıcı Tombak’ın 25 mağazası haricinde toptana yöneldiğini ve stoklu çalışan ciddi üretim planları yapan bir kuruma dönüştüğünü dile getiren Saban, “Toptanda yüzde 20’yi bulan pazar payı var. Üretim kapasitesi yüzde 85’te çalışıyor. Marka hem toptanda hem de perakende de franchise vererek büyümeye devam edecek” diye konuştu.
Saban, Tatlıcı Tombak’ın ayda 1 milyon 500 bin adetlik tatlı üretimi bulunduğunu da kaydederek şöyle konuştu: “Üretimi, stoğu, Ar-Ge’si derken tatlı teknik bir konu haline geldi. Perakende çok hızlı döngüsü olan devamlı kendinizi yenilemeniz gereken bir sektör. AVM’lerden çıkıp caddelerde yayılma projemiz vardı. Onu yeni yönetim devam ettirecek. Tatlı sektörüne güzel bir marka kazandırdık. Tombak’ın müşterisi olarak devam edeceğiz.”

Yurtdışına açılacak
Tombak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Şenel de, yılsonuna kadar mağaza sayılarını 30’a çıkarmayı planladıklarını belirterek, “Sütlü tatlı yanında yeni şerbetli ve farklı tatlı türleri ekledik. Yeni konsept çalışması yaptık. Ayrıca, sandviç, mantı, draje, dondurma gibi ürünler de ekledik. Kafe konseptine döndü. Üretim kapasitemizi yüzde 30 artırdık” diye konuştu.
Hudson Mod’un Dubai merkezli olduğunu yeni dönemde yurtdışına mağaza açma planları da bulunduğunu dile getiren Şenel şunları kaydetti:
“Birkaç yıl içinde 60 mağazaya çıkmayı hedefliyoruz. 2015 itibariyle de başta Kuveyt ve Dubai olmak üzere yurtdışına da mağaza planımız var. Ayrıca farklı ürün gruplarına da gireceğiz. Toptan tatlıda süpermarket zincirlerinde en yüksek pazar payına sahibiz. Çoğu süpermarkette varız. Yeni ürün gamı olarak da dondurulmuş börek üretimine gireceğiz.”

Ayda 1.5 milyon adet tatlı üretiyor
Tatlıcı Tombak, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini günümüze taşımak amacıyla 2004 yılında kuruldu. Tombak Gıda, Tatlıcı Tombak haricinde pek çok yeni markayı da bünyesinde barındırıyor. İstanbul Dudullu’da yer alan 3 bin metrekarelik kapalı tesiste, aylık 1 milyon 500 bin adet tatlı üretimi yapıyor. 15 çeşit sütlü, 10 çeşit şerbetli tatlı, kurabiye ve pastayı hazırlayarak piyasaya sunuyor. Satış ağını geliştiren Tombak Gıda, halihazırda 25 franchise’a sahip. Mağaza sayısını bu yıl sonunda 30’a çıkarmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here