Tavuk Dünyası Tava Formülü ile Büyüyor

Taylan Kaya’nın ilkini Şubat 2012’de açtığı ‘Tavuk Dünyası’ restoranlarının sayısı 10 ayda 18 adede yükseldi. Kaya, hızlı çıkışı “Restoranda 40 tava var ve her sipariş temiz bir tavada pişiyor” diye açıklıyor. ALIŞVERİŞ merkezlerinin sayısının hızla artması, restoran sektörüne de yeni markalar kazandırıyor. Aileden, köklü bir zincir restoran tecrübesi olan ve bu nedenle çok sayıda ‘sos ve tavuk terbiye’ reçetesi geliştiren Taylan Kaya’nın 2012 şubatında ilkini açtığı ‘tavuk Dünyası’ 10 ayda 18 şubeli bir zincir haline geldi. Çok sayıda alışveriş merkezinde restoran açan Taylan Kaya, 2013 için de 17 restoranlık yeni franchising anlaşması yaptı. Yıllarca ‘Sultanahmet Köftecisi ve Köfteci Ramiz’ bayilikleri yapan Kaya şöyle anlatıyor girişimcilik öyküsünü:

Tavuk Dünyası
Tavuk Dünyası

MARKETÇİ BABADAN TİCARET
Biz Karslıyız. Ben 7 yaşındayken İstanbul’a yerleştik. Babam Yaşar Bey, marketçiydi. Yıllarca marketçilik yaptı ve biz de 3 kardeş olarak ticareti onun yanında öğrendik. Sonra işimiz toptancılığa döndü. Özellikle restoranlara tedarik yapmakta uzmanlaştık. Bir süre sonra da restoran işine girdik. 2003 yılında ürün verdiğimiz Sultanahmet Köftecisi’nin bayisi (franchising yöntemiyle) olduk. Bu iş hoşumuza gitti ve bu markayla 18 restorana kadar çıktık. Toplamda 80 restoranlı bir zincirin 18 restoranı bizimdi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de restoranlarımız oldu.

KENDİ SOSLARIMIZI GELİŞTİRDİK
Sultanahmet Köftecisi el değiştirince bizim yönetim anlayışımızla uymayan bazı gelişmeler oldu. Biz de bu markadan vazgeçtik ve ‘Köfteci Ramiz’ ile anlaştık. Şu anda 8 tane Köfteci Ramiz’imiz var ve bu işimizi ağabeyim yönetiyor. Bu kadar uzun süre restoran tecrübesi yaşayınca kendi soslarımızı geliştirmiştik. Tavukta bazı reçeteler de yapmıştık ve altyapımız böyle kendiliğinden oluşmuştu. Sonunda ‘kendi markamızı kurmanın zamanı geldi’ diye düşündük. Ben ve küçük kardeşim Mustafa, iki de ‘yatırımcı ortak’ bularak Tavuk Dünyası için 2012 başında düğmeye bastık.

ÖNCE BİZE GÜLDÜLER
Ağabeyimizi ‘Ramiz’lerin başında bıraktık. Elimizde kataloglar önce alışveriş merkezlerini dolaşmaya başladık. Geçmişteki referanslarımıza rağmen önce ‘Siz hele bir tane açın da görelim’ dediler. Arkamızdan güldüklerini tahmin ediyorum. 2012 Şubat ayında ilkini Süreyyapaşa’da açtık. Çok iyi gitti ve ardından en iyi alışveriş merkezlerinde hızla restoran açmaya başladık. Lezzet farkımız elbette sos ve reçetelerimizden kaynaklanıyor ama en önemlisi biz sağlık açısından iddialı olduk. Her restoranımızda en az 40 tavamız var ve her sipariş için temiz yeni bir tava ve yeni bir yağ kullanıyoruz. Öyle aynı yağda çok sayıda pişirme yapmıyoruz. Sosumuz da restorana ayrı gitmiyor. En seçkin piliç markalarından ürünü alıyoruz kendimiz sosla terbiye ediyoruz restoran sadece tavaya koyup pişiriyor ve servis ediyor. Üründe deri ve kemik de yok.

Her restoranda 15 kişi çalışıyor
TAVUK Dünyası Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Genel Müdürü Taylan Kaya, üretim merkezini Maltepe’de kurduklarını ve burada 21 kişilik istihdamları olduğunu belirtiyor. Kaya şöyle konuşuyor: “2013’de 17 yeni ‘Tavuk Dünyası’ için imzaları attık. Şu anda 18 taneyiz ve bunların 9 tanesi bize ait, 9’u ise franchising olarak hizmet veriyor. Her restoranda ortalama 15 kişilik istihdamımız var. 2012 sonunda bu markanın çatısı altında çalışan sayısı nerdeyse 500 kişiye uluşacak.” Hürriyet – Tavuk Dünyası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here