Teknoparklar Para Kazandırmaya Başladı

Teknopark
Teknopark

Türkiye’deki teknopark yatırımları meyvelerini vermeye başladı. 37 teknoloji bölgesindeki 2 bin firmanın yıllık ihracatı 1.8, ciroları ise 8 milyar lirayı aştı

Türkiye’de sayıları 37’yi bulan teknoparklar geliştirdikleri teknolojiler sayesinde para basmaya başladı. Teknopark bünyesindeki firmaların toplam ihracatı 1.8 milyar lirayı aştı. Şirketlerin toplam ciroları ise 8 milyar lirayı geçti. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, teknoparkların devletin sağladığı teşvikin yaklaşık 8 katı kadar teknoloji satışı yaptığını söyledi. Kızıltaş, “Teknoparklar sağlanan teşvikleri fazlasıyla katma değere dönüştürüyor” dedi. Türkiye’deki teknoparkların hedefinde ise biraraya gelerek teknoloji transferi konusunda işbirliği yapmak var.

İşbirliğinin ilk organizasyonu ise Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi. 28 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşecek zirvede yatırımcı ve girişimciler bir araya gelecek. Kızıltaş, “2001-2010, teknoparkların kuruluş dönemiydi. Şimdi ise ilerleme dönemindeyiz. Teknoparklarda sıfırdan kurulup 100 milyon dolar ciroya ulaşanlar var” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk teknokenti olan ODTÜ Teknokent en fazla ihracat ve ciro yapan merkez oldu. Ortadoğu Teknopark A.Ş. adıyla 1991’de kurulan ODTÜ Teknokent, bugün 105 bin metrekare alanda, 284 şirket ve toplam 4 bin çalışanla faaliyetlerini yürütüyor. Teknokentte, yıllık 260 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here