Tekstil mühendisi

Tekstil ve konfeksiyon sanayiinin kullandığı tekstil hammaddelerinin işlenmesi aşamalarında, teknik ve idari olarak gerekli düzenlemeleri yapan, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürüten, yeni ürünlerin tasarımını ve üretimini planlayan, üretimin ekonomik bir şekilde yürütülmesini sağlayan kişidir.


GÖREVLER


Yün, pamuk gibi doğal, polyester, polyamid, polioksil gibi yapay lifler ile bu liflerden kumaş üretilmesi, kumaşın boyanması ve hazır giyim ürünlerinin elde edilmesi, bu işlemlerde kullanılan makinelerin üretilmesi, geliştirilmesi ve ürünlerin pazarlanması işlerini aşağıdaki işlem basamakları ile gerçekleştirir;


– Üretimi planlar, iş akışını düzenler,
– İstenilen kalitede malın en ucuz şekilde üretilmesi için plan yapar,
– Kullanılan makinelerin ayarlarını ve bakımını sağlar,
– Ürünün teknik, estetik, dokuma, örme ve baskı desenlerini bilgisayar yardımıyla tasarlar ve uygular,
– Ürünün kalite kontrolünü yapar,
– Araştırma, geliştirme faaliyetlerini yürütür.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme ürünleri,
– İplikçilikte, dokuma ve örme kumaş üretiminde, konfeksiyonda kullanılan özel el aletleri ve yardımcı malzemeler,
– İplik dokuma, örme, boya-baskı, terbiye gibi işlemlerde kullanılan iplik makineleri, dokuma hazırlık makineleri, dokuma makineleri, örme makineleri, boya-baskı-terbiye makineleri, kesim ve dikiş makineleri,
– Kalite kontrol cihaz ve aletleri, bilgisayar, kart delme makineleri.
– Yardımcı kimyasal malzemeler.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tekstil mühendisi olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,
– Mekanik ilişkileri görebilen,
– Başkalarını yönetebilen kimseler olmaları gerekir.


Yaratıcılık meslekte başarıyı etkileyen, renk körlüğü ise engelleyen bir faktördür.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tekstil mühendisleri, dokuma endüstrisinde fabrika ve atölyelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları bulunabilir. Tekstil mühendisi çalışırken tekniker, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Tekstil mühendisleri tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde fabrika ve atölyelerde mühendis olarak, ayrıca tekstil üretim ve pazarlaması yapan kuruluşlarda teknik satış sorumlusu olarak çalışabilirler.
Ülkemizde en gelişmiş üç sektörden bir tanesi tekstil sektörüdür. Bu nedenle iş bulma olanakları yüksektir. Özellikle Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep, Kayseri, İzmir gibi tekstil sanayii gelişmiş illerimizde iş bulma olanakları çok daha iyidir.
Ayrıca, Boya-Baskı-Terbiye, konfeksiyon dallarındaki teknolojik gelişmeler oldukça hızlıdır.
Sektörün rekabet gücü, kalite ve verimliliğin artırılması yolundaki çalışmalar, daha fazla teknik eleman kullanımını ön plana çıkarmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı mühendislik fakültelerinin “Tekstil Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
– Lise veya dengi okul mezunu olmak,
– Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Tekstil Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal-2 (SAY-2)” puan almak,
– Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “Tekstil Mühendisliği” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin “Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler” alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.
Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programlarını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
– Örme,
– Pamuk Eksperliği ve İplikçilik,
– Pamuk Pazarlama ve İplikçilik,
– Tekstil,
– Tekstil Baskı,
– Tekstil Dokuma,
– Tekstil İplikçilik,
ön lisans programlarını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Tekstil Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Üniversitelere bağlı tekstil mühendisliği bölümlerinde 4 yıl (8 yarıyıl) süreli bir eğitim görülmektedir.
Eğitimde:
Fizik, Genel Kimya, Matematik, Statik, Dinamik Mekanizma Tekniği, Makine Dinamiği, Termodinamik, Akışkanlar Mekaniği, Isı Transferi, İmal Usulleri, Makine Elemanları, Otomatik Kontrol, Mukavemet, Malzeme, Elektronik, Elektroteknik, Bilgisayar Programlama, İstatistik, Teknik Resim gibi mühendislik dersleri,
Doğal Lifler, Kimyasal Lifler, İpekçilik, İplikçilik Esasları, İplik Teknolojisi ve Makineleri, Dokumacılık Esasları, Dokuma Teknolojisi, Dokuma Makineleri, Dokuma Analiz ve Tasarımı, Dokuma Hazırlık Makineleri, Örmecilik Esasları, Örme Teknolojisi, Örme Makineleri, Örme Analiz ve Tasarımı, Konfeksiyon Tekniği, Tekstil Kimyası, Renk Fiziği ve Kimyası, Tekstilde Kalite Kontrol, Terbiye Teknolojisi, Boya-Baskı Teknolojisi, Boya-Baskı Makineleri, Fabrika Organizasyonu, Dokusuz Yüzeyler, Tekstil Mühendisliğine Giriş gibi mesleki dersler okutulmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
Çalıştıkları işletmelerde, kısım şefi, imalat müdürü, genel müdürlük düzeyine kadar yükselebilirler,
Belli bir alan veya konuda uzmanlaşma söz konusu olabilir,
Girişimcilik özelliği olanlar: üretim, pazarlama, temsilcilik konularında kendi işlerini kurabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Yüksek öğrenimleri süresince öğrencilerin, çeşitli kurum ve kuruluşların vermiş olduğu burslardan faydalanma olanakları olabilir. Ayrıca Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu öğrenim kredisinden yararlanabilmeleri de söz konusudur.
Ücret daha çok özel sektörde çalıştıklarından kişinin bilgi, beceri, yetenek, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önünde tutularak işverenle yapılacak anlaşmayla belirlenir.
Tekstil mühendisleri asgari ücretin en az 3-4 katı ücretle işe başlamaktadırlar. Kişinin durumuna ve pozisyonuna göre ileride bu oran daha da artmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

10 YORUMLAR

 1. merhaba
  2001 tekstil müh. liği mezunuyum ve yukarıdaki yazıdaki teknik bilgilerin dışında belirtilen ücret konusu çok hatalı bir saptama. Düzeltmek istedim. İlk işimde asgari ücretin 1,5 katı bir fiyatla başladım ve piyasa o günden bugüne daha da kötüleşti seçecek kişilerin hayal kırıklığına uğramasını istemem. Çalışma saatleri, stresi ve karşılığındaki ücreti ile sektörün mühendise verdiği önem ortadadır.
  Çok yanlış bir seçim olmuş benim için.

 2. hangi mantıkla yazmışım kendime inanamıyorum 18 19 yaşında olup bu mesleği düşünenler sınava girip vakit kaybetmesinler… çünkü ilerde çok boş vakitleri olacak

 3. SIRKETIMIZ MERKEZ ISTANBUL BASTA OLMAK UZERE UKRAYNA-KIEV, IRAN-TAHRAN, IRAK-ERBIL OFISLERI ILE; TURK URETIMCI SIRKETLERIN YURTDISINDA HER TURLU MATERYALE REKLAMLARININ YAPILMASINI ORGANIZE ETMEKTEDIR.
  Bayilik/Franchise BilgileriBayilik Şartları: YURTDIŞI REKLAM VE YURTDIŞI FUAR SATIŞI KONUSUNDA FAALİYET GÖSTEREN ŞİRKETİMİZ TÜRKİYE GENELİNDE BAYİLİKLER VERECEKTİR. 10 YILDIR TÜRKİYEDE ÜRETİM YAPAN ŞİRKETLERİN YURTDIŞINDA GAZETELERE SEKTÖREL DERGİLERE FUARLARA VE TÜM MEDYA METERYALLERİNDE REKLAMLARININ YAPILMASINI SAĞLAMAKTAYIZ. TÜRKİYENİN EN BÜYÜK HOLDİNGLERİNDEN EN KÜÇÜK KOBİLERİNE KADAR BİNİ AŞKIN TÜRK ŞİRKETİNE YURTDIŞI REKLAM VE YURTDIŞI FUARLAR SEKTÖLERİNDE HİZMET ETTİK. YILLARDIR TÜRK ŞİRKETLERİNİN TÜRKİYEDE TANITILMASI KONUSUNDA ÇALIŞTIK. BİR TÜRK ÜRETİCİSİ PÖRTFÖYÜMÜZDE OLAN YAKLAŞIK 40 ÜLKEDE BİR GAZETEYE VEYA TV YE VEYA SEKTÖREL BİR DERGİYE VEYA BİR FUARA KATILMAK İSTİYORSA TÜM ALT YAPIMIZLA VE YURTDIŞI DENEYİMLİ EKİBİMİZ İLE HEP HİZMET ETMEYE HAZIR OLDUK. KISACASI TÜRK ŞİRKETLERİNİN VE TÜRK MARKALARININ YURTDIŞINDA REKLAMLARINI YAPMAKTAYIZ. TÜRKİYENİN BİR ÇOK İLİNDEN BİR COK FİRMAYA HİZMET ETMEKTEYİZ. BU ANLAMDA ARTIK ÜRETİMCİLERE DAHA İYİ ULAŞABİLMEK VE HİZMET VEREBİLMEK ADINA İL TEMSİLCİLİKLERİ VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. HİZMET VERDİĞİMİZ ŞİRKET SAYISINI SİZLERLE BİRLİKTE ARTTIRMAK VE KAZANCIMIZI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEMEKTEYİZ. BAYİLİK KONUSUNDA HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEMEKTEYİZ. ARADIĞIMIZ ŞARTLAR; TEMSİLCİLİK ALINACAK İL DE İKAMET EDİLMESİ. SİCİL KAYDININ TEMİZ OLMASI ÜRETİMCİLERE ULAŞILABİLİRLİK VE PREZENTABL OLUNABİLMESİ. DİKSİYON – GİYİM KUŞAMA ÖNEM VERİLMESİ BULUNDUGU İLDE 1 ODALI DA OLSA BİR OFİS AÇABİLMESİ. ( TEL FAX EN AZ 1 BİLGİSAYAR OLMASI) BULUNDUGU İLDE ÜRETİMCİLERE SÜREKLİ ULAŞMASI VE GÖRÜŞMESİ. ARKADAŞLAR SIKIŞAN TÜRKİYE PİYASASINDA İYİCE BUNALAN TÜRK ÜRETİMCİLER ARTIK YURTDIŞINA MAL SATMALARI GEREKTİGİNİ İYİ BİLİYORLAR. YURTDIŞINDA BAYİLİK VEREBİLMEK – DİSTRİBÜTÖRLÜK VEREBİLMELERİ EĞER O ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORLARSA DA MARKA VE BAYİ DESTEĞİ VEREBİLMESİ İÇİN O ÜLKEDE REKLAM METERYALLERİNİ İYİ KULLANMALARI GEREKLİLİĞİNİ BİLİYORLAR. TEMSİLCİMİZ OLACAK ARKADAŞLARIN İLK OLARAK TELEFON İLE İRTİBAT KURMASI VE WEB SİTEMİZDEN BİZİ TAM OLARAK İNCELEMELERİ GEREKMEKTEDİR. TEMSİLCİLİKLER İSTANBUL DIŞI TÜM İLLER İÇİN VERİLECEKTİR. YAPTIĞIMIZ İŞİN TÜM DETAYLARI WEB SİTEMİZDE BULUNMAKTADIR…

 4. ben de tekstil mühendisliğinde okuyorum ve 1. sınıf bitti ama 2. sınıftayken tekrar össye giricem olursa bölümü bırakıcam sağlık sektörüne girmek istiyorum sizce ne yapmalıtyım?

 5. ne 90sanların sonunda kalması yaa ben 2 senedir iş bulamıyorum etrafta o kadar çok tekstil mühendisi var ki.hangi dewirde yaşıyorsun sen ben anlamam türkiyenin bu şartlarında iş bulmak zor bu alanda.okuduğuma bin pişmanım

 6. bu yazıyı okuyup tekstil mühendisi olmak isteyenlere önerim, bu fikirlerinden çabucak vazgeçmeleridir. bir tekstil mühendisinden nacizane bir öneri.

 7. Tekstil mühendisleri asgari ücretin en az 3-4 katı ücretle işe başlamaktadırlar?????? bu araştırmayı yapan hala 90ların sonunda kalmış galiba.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here