Tekstil tasarım teknisyeni

Kumaşı dokuma, renklendirme ve baskı yoluyla desenlendiren kişidir.


GÖREVLER


– Desenlenecek kumaşın analizini yapar,
– Örnek dokuma tezgahlarında temel örgüleri kullanarak kumaş örnekleri hazırlar,
– Desen çizme yöntemlerini kullanarak desenler çizer,
– Bilgisayar desteğinde tasarım yapar ve hazır programları geliştirir,
– Desenin negatifini ve şablonunu hazırlar,
– Değişik baskı tekniklerini uygular,
– Yaptığı tasarım doğrultusunda renkleri seçer,
– Örnek kumaştan seri üretime geçişi sağlar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Dokuma için:
– Desen hazırlama: Kareli desen kağıdı, çeşitli renkli kalemler ve dokuma tasarım bilgisayar programı.
– Numune dokuma: Numune dokuma tezgahı, çeşitli iplikler.
Baskı için:
– Negatif film hazırlama: Desen, asetat kağıdı, çini mürekkebi, rapido ve tarama ucu, ışıklı masa, cetvel, milimetrik kağıt.
– Şablon hazırlama: Gaze bezi, çerçeve germe masası, lak, film kontak makinası.
– Numune baskı hazırlama: Baskı masası, baskı şablonu, boya ve pat, fikye makinası.
Örnek tasarım için:
– Baskı masası, tekstil boyaları, tekstil bilgisayarı, ütü.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tekstil Tasarım Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
– Estetik görüş, tasarım ve çizim yeteneklerine sahip,
– Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen,
– El becerisi gelişmiş,
– Boya maddelerine alerjisi olmayan,
– Bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tekstil Tasarım Teknisyenleri tekstil dokuma ve baskı fabrikalarında, atölyelerinde, modaevlerinde, tasarım atölyelerinde çalışırlar. Çalışırken tekstil mühendisleri tekstil teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Henüz ülkemizde kısa bir geçmişi olan tekstil tasarım bölümünden mezun olan kişiler, sanayide ara eleman açığı fazla olduğundan; dokuma teknolojisi, kumaş yapısı, konfeksiyon ürünleri tasarımı gibi konularda bilgi ve beceri sahibi kişiler olarak basma veya dokuma fabrikaları ile tekstil dokuma atölyelerinde istihdam edilmektedirler.
İsteyenler kendi işyerlerini de açabilirler.
Ülkemizde tekstil sanayii teknolojik değişimlerle hızlı bir şekilde gelişmektedir. İnsanın temel ihtiyaçlarından biri olan “giyinmek” günümüzde artık bu anlamının çok ötesinde bir yerdedir. Giysileri: çeşitli desende, modelde dokunmuş kumaşlar ve türlü aksesuarlarla zenginleştiren modacılar; tasarımcılarca hazırlanan bu örneklere her zaman ihtiyaç duyacaklardır. Gerek tekstilcileri, gerek stilist ve modacıları birbirinden ayrı düşünmemek gerekmektedir. Hepsi de toplumun ihtiyaç ve isteklerine göre ürün hazırlayıp sunmaktadırlar.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi meslek liselerinde tekstil tasarım bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre bu isimde alan ve dal bulunmamakta, meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı altında verilen dal eğitimlerinde bu konulara ilişkin dersler verilmektedir. Bu mesleğin eğitimiyle ilgili aşağıdaki bilgiler bu değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Anadolu kız teknik ve Anadolu kız meslek liselerinde eğitime başlayabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve her yıl Milli Eğitim bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan “Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) bu tercih ederek başarılı gerekmektedir. (İlköğretim sonra öğrenime ara verenler ile ortaöğretim düzeyinde herhangi bir programa bir süre devam etmiş olanlar sınavı kazansalar bile bu okullara alınmazlar)
Sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli bulunması,
Anadolu Meslek lisesinde okumak isteyen öğrencilerin ilköğretim okulu 6. ve 7. sınıflarda resim dersinin başarı ortalamasının en az iyi derece olması gerekmektedir.
Kız meslek liselerine giriş için ise ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Anadolu Kız Teknik liselerinde, Anadolu Kız Meslek, Kız Meslek ve Kız Teknik liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler yaz tatillerinde 200’er saat olmak üzere toplam 400 iş saati iplik, baskı ve dokuma stajı yapmak zorundadırlar.
Eğitim süresince öğrencilere; genel bilgi derslerinin yanı sıra Desen Temel Sanat Eğitimi, Tekstil Teknolojisi, Kumaş Yapı Bilgisi ve Uygulaması, Desen-Baskı Tasarımı ve Uygulaması, Boya Teknolojisi, Fotoğraf, Bilgisayar ile Tekstil Tasarımı, İşletme Bilgisi, Girişimcilik gibi meslek dersleri verilir. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanında tanıtım ve yönlendirme dersi de ilave verilmektedir.


MESLEKTE İLERLEME
Meslek liselerinin tekstil tasarım bölümünden daha önceki yıllarda mezun olanlar istedikleri takdirde, Halı ve Kilim, Halıcılık, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla yurtdışında seminer, defile ve moda fuarlarına katılma olanakları vardır.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Anadolu meslek liselerindeki öğrenciler eğitim süresince okuldan dışarıya yapılan siparişlerden döner sermaye vasıtasıyla asgari ücretin %40-%60’ı arasında ücret alırlar.
Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan yer ve tecrübeye bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here