Tekstilde üretim için atölye bulunamıyor

Küresel krizle birlikte bankacılık, otomotiv ve tekstil sektörü ciddi daralma yaşadı. Türkiye’de 2008’in son çeyreğinde başlayan küçülme dönemi, İstatistik Kurumu’nun yüzde 6’lık büyüme rakamlarıyla son buldu.

Büyüme verilerinin yüzde 4,5’in üzerine çıkması iş dünyasının da yüzünü güldürdü. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, son dönemde tekstil sektöründe işlerin düzeldiğini, patronların üretim yaptıracak atölye bulmakta zorlandığını söyledi. Türk tekstilcisinin yeni dönemde tasarım ve teknoloji ağırlıklı üretim yapması çağrısında bulunan Tanrıverdi, bunun sağlanması halinde, ayrıca kurulacak özel istihdam ofisleriyle vergi kaçakçılığının önüne geçileceğini belirtti.
Geçen yıl 100 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren birlikler seçim heyecanı yaşıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği (İHKİB) başkanlığına ikinci kez Hikmet Tanrıverdi seçildi. Tanrıverdi yeni hedeflerini Zaman’a açıkladı. Birliklerin sisteminin değişmesi gerektiğini belirten Tanrıverdi, küçük birlikler yerine sektörel birliklerin kurulması gerektiğini söyledi. Tanrıverdi, sektörlerin iş olarak yoğunlaştığı bölgelerden idare edilmesinin de ihracatçılar açısından faydalı olacağını dile getirdi.

Tanrıverdi, amaçlarının sektörü dünya ile rekabet edecek bir konuma getirmek olduğunu ifade etti. Sektörde kıdem tazminatının kaldırılması için hükümet nezdinde çalışma yürüteceklerini de hatırlatan Tanrıverdi, birlik olarak esnek çalışma saatlerini desteklediklerini açıkladı. Başkan, bunun resmiyet kazanması halinde kayıt dışılığın önüne geçileceğine dikkat çekti.

Türkiye’de özellikle tekstil sektöründe kayıt dışı çalışanların sayısının arttığının altını çizen Malatyalı işadamı, kurulacak özel istihdam ofisleriyle bunun önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Tekstil ve hazır giyimin krizde çok ciddi daralma yaşadığını da anlatan Tanrıverdi, buna sebep olarak da Avrupa pazarlarına olan ihracatın düşmesini gösterdi.

2009’un son çeyreğiyle birlikte piyasada yeni bir hareketliliğin başladığına dikkat çeken İHKİB Başkanı, işadamlarının üretim yaptıracak atölye bulmakta zorlandığını söyledi. Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında köprü olduğuna işaret eden Başkan Tanrıverdi, “Bu sebeplerden dolayı Türkiye’ye olan ilgi de artıyor. Buradan üretilen ürünleri Avrupa’ya rahatlıkla pazarlayabiliriz.” diye konuştu.
Kaynak:Zaman

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here