Telefonda İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Telefonda İş Görüşmesi
Steven Molina Contreras/NBC/NBCU Photobank

Bazı firmalar açık pozisyonları için uygun niteliklere sahip personellerin seçimini ilk olarak telefon görüşmeleri değerlendirmelerine göre yapmayı tercih ediyor. Bazı durumlarda ise işe başvuran kişinin farklı bir il ya da ülkede bulunması, iş görüşmelerinin ilk aşamalarının telefonda tamamlanmasını gerektiriyor.

Nedeni ne olursa olsun, kabul etmemiz gereken bir gerçek var; telefonda iş görüşmesi giderek yaygınlaşıyor.

Hem işe başvuru yapanların hem de şirketlerin zaman kazanmasına yardımcı olan telefon görüşmesi kendine has kurallar içerdiği için iş arayanların tüm mülakat yöntemlerine hazırlıklı olması gerekiyor. Telefon görüşmesi; işe alım söz konusu olduğunda, gün içerisinde defalarca yaptığımız bir eylem olmaktan çıkıyor ve kariyeri etkileyen bir sürece dönüşüyor.

Bu nedenle “Telefonda İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?” sorusunun yanıtları önem kazanıyor. Bu yazımızda giderek değişen mülakat süreçlerine hazırlıklı olmanız için telefonda iş görüşmesi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız. Hazırsanız, başlıyoruz…

Telefon Görüşmesinin İlk Kuralına Dikkat!

Telefon görüşmesinin başlayabilmesi ve sizin bir sonraki mülakat adımına geçebilmeniz için en önemli gereksinim telefonunuzun sürekli açık olmasıdır. Siz ulaşılabilir olmazsanız, firma yetkilileri isteseler de size ulaşamazlar. Dolayısıyla iş görüşmelerinde sorulan sorular hedefine ulaşamaz, siz kendinizi tanıtamazsınız ve üstelik firma yetkililerinin gözünde sorumluluk duygunuzun sorgulanmasına yol açarsınız.

Telefonda Mülakat Sürecinde Sözün Size Gelmesini Bekleyin

Telefon görüşmesinin kendine has avantajları olsa da bazı dezavantajları olduğu gerçeği de inkar edilemez. Mimiklerden ve jestlerden bağımsız gerçekleşen bu iş görüşmesinde söze ne zaman gireceğinize dikkat etmelisiniz. Size söz verilmeden konuşmamalısınız, böylece mülakatı gerçekleştiren kişinin size tam olarak ne sorduğunu net bir şekilde anlayabilirsiniz. Hata yapma olasılığınızın azalması için lafa tam zamanında girmeye özen göstermelisiniz.

Telefonda Görüşme Başarısı Ses Tonunda Gizli!

Telefonda mülakat deneyimini daha önce yaşamadıysanız size çok önemli bir başarı sırrı vereceğiz. Az önce de belirttik, telefon görüşmesinde mimiklerin de jestlerin de hiçbir etkisi yoktur! En önemli gücünüz, ses tonunuzdur. Yapılan araştırmalar telefonda satış yapan personellerin ses tonlarının görüşmenin niteliğini %90 oranında etkilediğini ortaya koyar. Siz de bu çalışmaların sonuçlarını lehinize döndürmek için ses tonunuzu çok özenli ayarlamasınız. Dinamik ve canlı konuşmalı; görüşme esnasında hafif tebessüm eder şekilde konuşmaya özen göstermelisiniz. Böylece karşı tarafta olumlu bir etki bırakma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Basit ve Etkili Konuşmalısınız

Telefon iş görüşmelerinde sorulan sorular karşısında başarınızı arttırmak için net olmalısınız. Uzun ve komplike cümleler kuruyor olsanız dahi öncelikli amacınızı anlaşılabilmek üzere revize etmelisiniz. Basit ve yerinde cümleler kurmalı, anlatmak istediğinizin özünü aktarmalısınız. Bu şekilde yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirsiniz.

Çok Lakayt da Çok Ciddi de Olmamalısınız

Telefonda iş görüşmeleri soruları yanıtlarken üslubunuza dikkat etmelisiniz. Profesyonel bir imaj sergilemek için çok ciddi; samimi bir izlenim yaratmak için ise fazla lakayt davranmamalısınız. Gülümseyerek konuşmalı ancak kelimelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Ölçülü tavırlarınızla artı puan kazanmak adına diksiyonunuza da dikkat etmelisiniz.

Sessiz Bir Ortamda Görüşün

Telefonda iş görüşmesi yapacaksanız mümkün olduğunca sessiz ve dikkatinizin dağılmayacağı bir ortam seçmelisiniz. Arkadan çok gürültü geldiğinde hem mülakatı yapanın dikkati dağılabilir hem de sizin konsantrasyon seviyeniz düşebilir.

Mülakata Hazırlanın!

Telefonda iş görüşmesinin sizi rehavete sürüklemesine izin vermeyin. Mülakatın uygulanması farklı olsa da sorulan soruların da verilen yanıtların da öneminde bir azalma olmaz. İnsan kaynakları mülakat soruları ve cevapları hakkında internette araştırma yapmayı ihmal etmemelisiniz. İş görüşmesinde sorulacak sorular konusunda ne kadar hazırlıklı olursanız mülakat sürecinde yaşayabileceğiniz olası ikilemlerden o kadar rahat kurtulabilirsiniz.

Mücahit Taşkın
Bağımsız arayüz ve kullanıcı deneyimi tasarımcısı. Mimar, mühendis ve badanacı karışımı bir şeyin dijital hali.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here