Telefonlar İçin Sıvı Soğutma Sistemi

Özellikle bilgisayarlarda kullanılan sıvı soğutma sistemi Fujitsu tarafından telefonlar için de geliştiriliyor.

11-1btcm100-1559498

Bilgisayarlarda kullanılan sıvı soğutma sistemi, hem daha başarılı bir soğutma performansı gösteriyor hem de sessiz çalışabildiği için tercih ediliyor. Fujitsu tarafından bu verimli sistem telefonlarda kullanılabilecek şekilde geliştiriliyor.

Sıvı soğutma sisteminin telefonlara uygulanması halinde bilenen yöntemlerden 5 kat daha verimli bir soğutma sağlanacak.

Akıllı telefonların sıkıntı yaratan durumlarından biri de özellikle uygulamalar çalışıyorken kısa bir sürede ısınması ve kullanıcıyı endişelendirmesi. Öyle ki bazen cihazlar fazla ısındıkları için donabiliyor ya da kapanabiliyor.

Teknoloji devi Fujitsu bu durumu değerlendirerek telefonlarda kullanılan metal soğutma sistemlerinin yetersizliğini ele aldı. Bu termal bileşenlerin, gitgide daha performanslı cihazların üretilmesi ve sıcaklığın giderek daha fazla olması sebebiyle yetersiz kaldığı belirtildi.

Fujitsu, “loop heat pite” adı verilen içi sıvı dolu küçük bir ısı transfer bileşeni sayesinde ısınmaya neden olan parçadaki ısının, cihazın ısınmaya neden olmayan parçalarının bulunduğu tarafa iletilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi.

Bilgisayar teknolojilerinde zaten bilinen yöntem mobil cihazlar için oldukça yeni ve bu kadar küçük alanda uygulanması bir hayli zor. 1 milimetre kalınlığında olması gereken sistemin su sızdırmayacağından kesinlikle emin olmak gerekiyor. Aksi durumda binlerce liralık telefonlar bir anda çöpe dönüşebilir.

Fujitsu konu üzerinde araştırmalara ve geliştirmelere devam edeceğini ve yakın bir tarihte denemelerine başlayacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here