İşinizi Büyütecek 6 Temel Pazarlama Stratejisi

İşinizi Büyütecek 6 Temel Pazarlama Stratejisi
Rawpixel/Pexels

İşinizi büyütmek için ilginç pazarlama stratejileri arıyorsanız, belki de çok fazla zorlamanıza gerek olmadığını düşünmelisiniz. En başarılı markaların pazarlama stratejileri incelendiğinde özlerinde çok yalın vurguların olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Önemli olan hedef kitlenin beklentilerini analiz etmek ve onlara hitap edebilecek pazarlama stratejileri geliştirebilmektir. Etkili, farklı ve eğlenceli pazarlama stratejileri bulmak için siz de yazımızdaki önerileri takip edebilirsiniz.

Pazarlama, Hedefi Büyük Olanların İşidir

Satış ve pazarlama birbirleriyle en çok karıştırılan kavramlardır. Her ikisi de birbirinin tamamlayıcısı olsa da aynı kavramlara işaret etmezler. Pazarlama satışı da kapsayan; üretimden marka bilinirliğini arttırmaya dek uzanan bir süreçtir. Satış işe tüm pazarlama faaliyetlerine değer katan vurucu bir aşamadır. Küçük işletmelerin en büyük hatası yalnızca satışa odaklanmak ve diğer pazarlama süreçlerini görmezden gelmektir. Hedefi büyük olanlar; ürün satışı haricinde marka bilinirliğini yükseltmeyi de hedefleyenler pazarlama başarısı odaklı ilerlerler. Pazarlama stratejileri oluştururken pazarlama planı hazırlanmalı ve ürün ile hizmet pazarlama stratejileri birbirinden ayrıştırılmalıdır.

Marka Bilinirliği İçin Sosyal Medya Desteği Alabilirsiniz

Sosyal medya basit kullanılma gibi bir özelliğe sahip olsa da etkin bir sosyal pazarlama stratejisinin geliştirilmesi için profesyonelliğe ihtiyaç duyulur. Hangi sosyal medya platformlarında boy gösterileceği, hangi postların seçileceği, ne tür bir içerik pazarlama yönteminin tercih edileceği ve organik takipçilerin kazanılması gibi süreçler profesyoneller tarafından yürütüldüğünde süreçten maksimum fayda sağlanabilir. Sosyal medya paylaşımlarının zamanının ayarlanması ve postların dizaynı marka bilinirliği arttırmak adına oldukça önemlidir. Bu nedenle sosyal medya yönetimi hafife alınmamalıdır.

Haber Hizmetinden Yararlanabilirsiniz

İşletmeniz ve faaliyet alanınız ne olursa olsun, sektörel açıklamalarınızın gazete sayfalarında yer almasını isterseniz haber hizmeti veren profesyonellerden destek alabilirsiniz. Sektörünüzde otoriteler arasında girmenizi sağlayacak ve marka bilinirliğinizi artırıp pazarlama stratejilerini destekleyecek bu hizmet ile hem lokal hem de ulusal gazetelerde yer alabilirsiniz. Hakkınızda çıkan haberleri sosyal medya hesabınızdan paylaşabilir, online gazete linklerini web sitenizde paylaşarak ileri vizyonunuzu ortaya koyabilirsiniz.

Hayır İşlerine Katılın

İşletmenizin faaliyet gösterdiğiniz bölgede hızlı bir yükselişe geçmesini istiyorsanız bölgesel hayır işlerinde yerinizi alabilirsiniz. Sosyal yarar adına düzenlenen bu organizasyonlara katılım sağlayarak firmanızın adını duyurabilir, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle bir arada zaman geçirebilir, iş çevrenizi genişletebilir ve hatta işinizi büyütmenizi sağlayacak kişilerle tanışabilirsiniz.

Ücretsiz Seminerler Verebilirsiniz

Girişimcilerin çevrelerine sunabilecekleri en önemli bilgiler deneyimlerine dayanır. Kendi işinin sahibi olmak isteyen birçok kişi için hali hazırda hayallerini gerçekleştirmiş kişilerin deneyimleri yol gösterici nitelik taşır. Bu avantajı siz de lehinize kullanabilirsiniz. Ücretsiz seminerler ve atölye çalışmaları düzenleyerek kendi takipçilerinizi yaratabilir; fikirlerinizle yeni girişimcilere yol gösterirken firmanızın tercih edilmesi için size özel nedenler yaratabilirsiniz. Doğrudan kar amacı gütmeyen tüm pazarlama stratejileri ile orta ve uzun vadede satış olanaklarınızı da çoğaltabilirsiniz.

Hedef Kitlenize Özel Anketler Düzenleyin

Hizmet pazarlama stratejileri ya da ürün pazarlama stratejileri özelinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizin görüşlerini öğrenmelisiniz. Bu sorgulamanın birden fazla avantajı bulunur. İlk olarak ürün ya da hizmetlerinizi satın alacak kitlenin görüşlerini öğrenme ayrıcalığına kavuşursunuz. Aynı zamanda da görüşlerini aldığınız kişilerin kendilerini çok daha değerli hissetmelerine vesile olursunuz. Böylece markanıza duyulan sadakati de arttırarak işinizi büyütebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here