Temsa’nın 2 bin çalışanı yeni fikir için sıraya girdi.

Otobüs üreticisi Temsa, geliştirdiği sistemle yılda ortalama beş bin yeni fikir topladı. Önerileri uygulamaya başlayan şirket, bu sayede hem çalışan memnuniyetini hem iş kalitesini artırıyor.

Türkiye’nin tanınmış otobüs markası Temsa, yönetim süreçlerine çalışanların da katkısını sağlamak amacıyla hayli radikal bir uygulamayı hayata geçirdi. Şirket, sürekli işleyen bir öneri sistemi kurarak çalışanlardan gelen fikirleri değerlendirme kararı aldı. Yönetim, sistem sayesinde yılda ortalama 5 bin öneri topluyor. Öneri sistemi, çalışanların şirket kültürünü sahiplenmelerini ve yaratıcılıklarını artırmayı hedefliyor. Sistem, ayrıca personelin sürekli iyileştirme çalışmalarına aktif olarak katılmasına da ön ayak oluyor. Temsa’nın son yıllarda kaydettiği başarı grafiğinde gelen önerilerin etkisi olduğunu belirten genel müdür Mehmet Buldurgan, çalışanların önerilerinin Temsa’nın en önemli kaynağı olduğunu anlattı. “İşi, en iyi yapan bilir” sloganıyla oluşturulan ve beş yıl önce temelleri atılan proje sayesinde yönetim şu ana kadar 25 bin öneri topladı. Beş yıl önce tek bir başlık altında toplanan sistem bugün “Ayın Konusu”, “Ekip Çalışmaları”, “Ayın En İyi Önerisi” ve “Hat Kaizen Çalışmaları” şeklinde genişletildi. İş sağlığı güvenliği, çevre, maliyet, verimlilik, ürün ve sosyal projeler kategorilerinde değerlendirilen parlak fikirler, çalışanlara çeşitli ödüller de kazandırıyor. Çalışanlardan gelen önerilerin içeriklerini üç farklı başlık altında toplayan Temsa, parlak fikirleri, bireysel öneriler, ayın konusu ve ekip çalışmaları olarak sınıflandırıyor. Ayrıca her iki ayda bir çalışanlar ve şirket yönetiminin ortak kararıyla ayın konusu seçiliyor. Her ay ‘Ayın En İyi Önerisi’ni seçen yönetim, öneri komitesi tarafından belirlenen fikirleri de değerlendiriyor. Altı ayda bir toplanan komite, en iyi üç çalışmayı seçiyor. Üretim müdürlüğünde görev alan istasyon çalışanları ve takım liderlerinin yaptığı sürekli iyileştirme faaliyetleri -Hat Kaizen Çalışmaları- için de öneri sistemi geliştirdiklerini söyleyen Buldurgan, “Bu çalışmalar, takımların aylık performans hedeflerinde yer alan ve takım liderleri tarafından yapılan sürekli iyileştirme faaliyetlerini kapsıyor. Her gruptan ayda dört kez Kaizen çalışması yapması bekleniyor. Üretim sorumluları tarafından belirlenen en iyi çalışma ise ekip çalışması kapsamında değerlendiriliyor” dedi.

Kaynak : İşteinsan İpek ALPKÖKİN

1 YORUM

  1. öneri sistemi temsa içerisinde yazılmaktadır.mesela ben yoğun bir şekilde çalışıyorum ve önerimi yazamıyorum.bir çok kişi benim gibidir.zaman zaman oluyor yazmak istiyorum önerimi yazacak bilgisayar bulamıyorum benim düşüncem öneri sisteminini temsa dışınada yansıtılması bilgisayarı olan kişiler evinde rahat rahat yazacak ve şimdiye kadar yazılan önerilerin iki katına çıkacağına inanıyorum teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here