Teras ve balkon tasarımcılığı

Kent yaşamının olağanüstü sıkıcı hale geldiği günümüzde apartman içinde kaçabileceğimiz tek yer teras ve balkonlarımız.
Ne yazık ki; ülkemizde teras ve balkonlar çoğu zaman işlevlerini yitirip ana üniteye dahil edilecek bir çıkıntı haline gelmiş durumda. Batı dünyasında ise durum bambaşka.
Renkli yaşam alanlarına dönüştürülmüş küçücük mekanlar; nilüfer çiçekleriyle bezenmiş mini göletli teraslar. Balkonlara sığdırılmış bu aykırı dünyalar gri rengi gökkuşağının ışıltısına çevirmeye yetiyor.

Girişimcilik birazda sanat demektir
Tüm bunları yapmak için illa mimar olmaya gerek yok. Estetik görüşünüzün ve malzeme bilginizin olması yeterli. Tabii işin eğitimini almak en önemli avantaj. İşiniz yalnız bununla sınırlı.
Düşüncelerinizi hedef kitlenize sadece bir katalogla dahi ulaştırmanız mümkün. Kendi yaratacağınız usluba özgü minimalist konfor materyalini ve tasarladığımız özgün objeleri sergileyebileceğiniz bir mağazanın olması ise bir avantaj.
Böyle bir mağazanın türünün ilk örneği olarak büyük ilgi çekeceği kesin. İnternet üzerinden yapacağınız tanıtımlar bu uzmanlık alanında yalnız tanınmanızı sağlamakla kalmayacak; yaptığınız işin niteliğiyle de ilgi odağı haline gelmenize yol açacaktır.

Neler yapacaksınız
İlk yapacağınız ilk şey metrekare tiplerine göre çeşitli kominasyonlar hazırlamak. Bu amaçla teras ve balkonları yaşam alanı haline getirecek özgün malzmeyi sağlamak zorundasınız. Minyon ağaçlar, paravanalar, oturma grupları, saksılar, zemin kaplamaları, süs objeleri, cam eşyalar, duvar üzerinde akrilik çalışmalar, havuzcuklar, su görüntüsü sistemleri, yapay çavlanlar ile birçok konfor ve koruma materyali.

Siz aslında bir organizatör üslenicisiniz
Tasarladığınız unsurları üretenleri bulmak; özgün imalatlarını yaptırmak ve bunları uygulama alanına aktarmak sizin işinizin asli unsurları. Tüm mesela bundan ibaret. İster bahçe mimarisi ister iç mimari konusu olsun; bu iş bir yaratıcılık ve orijinallik işi. Gerisi ise pazarlama ve talep yaratma konusu. Kent yaşamından bunalmış olanların dünyasını zenginleştirecek bu iş alanında sanat becerinize güveniyorsanız iyi para kazanabilirsiniz.

Önemli
1. Bu işe profesyonel ‘patio tasarımcılığı’ da deniyor. Bu girişim fırsatı tek bir alanla sınırlı değil.
2 Bu işte eğer iyi eğitim görmüş bir bayan girişimciyseniz şansınız fazla demektir. Bayan girişimcilerin bu tür işleri daha ince sanat anlayışıyla yaptıkları yönünde bir inanç var.
3. Tasarım tiplerinizi sınıflandırın. Bunlar size özgü patent unsurları olacaktır. Örneğin ‘Zen Dünyası’, ‘Cafe de Paris’, ‘Maribor Çiçekleri’, ‘Broadway Güneşi’ gibi.
4. Takı tasarımcılarından, mobilyacılara kadar çok sayıda imalatçıyı portföyünüze alın. Aradığınız herşeyi buralarda bulacaksınız.
5. Yabancı orijinli tasarım dergilerinden arşiv oluşturun. yapıcılığınızı geliştirecek çağrışımları buradan yakalayabileceksiniz.
6. Anahtar teslimi veya seçimli iş yapın. Anahtar tesliminde seçilen tasarım modeli; seçimli’de ise müşterinin seçtiği obejelerin uyumlaştırılarak tabiki söz konusu olmalı.
7. En önemli iş ortaklarınızdan biride estetik zevkleri gelişmiş plastik pencere üreticileri. Bu iş alanında özgün tasarımlar geliştirebilirsiniz. Havalandırma ve toz tutucu sistemleri tasarımınıza eklemeyi unutmayın.
8. Fiyatlarınızı makul tutmada yarar var. İş ilerledikçe talep fazlalığı sizi şaşırtabilir.
9. Çevreci belediyelerle sponsor ilişkiler kurabilir; örnek alanları belediye bütçesinden düzenleyebilirsiniz. Belediyeler bir kampanyayla önünüzü açabilir.
10. Bu işin daha ileri evresi iş yerlerinde ‘doğal yaşam alanları’ kurmaktır. İşiniz geliştikçe bu projeyi amaçlarınız arasına katmaktan çekinmeyin.
11. Sadece bu konu ile ilgili yayınları büyük kitapçılarda bulabilirsiniz. Ayrıca dış gezilerinizde etrafınıza bu gözlükle bakmanız ufkunuzu açacaktır.
12. Paris, New York, Viyana gibi kentlerde bu hizmeti veren yerleri kolaylıkla bulacaksınız. Konuşup görüş almakta yarar var.

7 YORUMLAR

 1. Biz ARI MİMALIK HİZMETLERİ olarak teras tasarımı konusunda uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.
  bizim uzmanlık alanımız iç mekan tasarımı ve peyzaj konularıdır. teras düzenlemesi işleri bahçe düzenlemesine göre daha farklıdır. çünkü teras tasrımı iç mekanın dışa yansıması şeklinde olacağından dolayı peyzaj mimarı ve iç mimarın entegre çalışması ile ortaya çıkar ve çok güncel etkileyici tasarımlar mekanlar ortaya çıkabilir bu konu hakkında daha detaylı bilgi için arayabilrsiniz

  TÜRKİYENİN HER YERİNE HİZMET VEREBİLİYORUZ.

  ARI MİMARLIK HİZMETLERİ -Ataşehir /İSTNBUL
  0 216 572 86 26-27
  0 555 989 71 20 nolu telefondan

  Soner BİLGİN ile iletişime geçebilrsiniz.

 2. Bu konu ile ilgilenen kişilerin
  0216.373.15.78 ‘den bu işin profesyonellerine ulaşmak için bilgi almaları mümkündür.

 3. enterasan bir şey neden olmasın.Günümüz Türkiyeside insanlar lüx konusunda keseyi hiç de düşünmez hale gelmişler.bence üzerinde durulur. Teşekkürler.nereden yardım alabilirim?????????

 4. ben de türkiye de ulaşabileceğim bir tel.bu konuda daha geniş bilgi ve yardımı nerden alabilirim.

 5. MERABALAR BU HIZMETI VEREN İŞYERLERI TURKIYEDE VARMI ACABA EĞER VARSA TELEFON YADA ULASABILICEGIM BI ADRES FALAN ONEREBILIRMISINIZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here