Tesisini Doğu’ya taşıyan süper teşvikleri kapacak

Tekstil, hazır giyim ve deri sektörü için teşvik paketi açıklandı. 2009-2015 arasında tesisini Doğu ve Güneydoğu’ya taşıyanlara önemli teşvikler sağlanacak. Teşvikler arasında % 50 enerji desteği, KDV istisnası, SSK primi indirimi var.HÜKÜMETİN bir süredir üzerinde çalıştığı tekstil, hazır giyim ve deri sektörüne yönelik teşvik paketi açıklandı. Teşvikler için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ne taşınma koşulu getirildi. 2009-2015 yılları arasında en az 30 kişi istihdam ettikleri tesislerini söz konusu bölgelere taşıyanlara, yüzde 50 enerji desteği, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, SSK işveren primi indirimi, kurumlar ve gelir vergisi indirimi, yatırım yeri tahsisi, KOSGEB’den sıfır faizli kredi olanağı sağlanacak.

‘DERHAL DEVREYE GİRECEK’

‘TEKSTİL,
Hazır Giyim ve Deri Sektörü Strateji Eylem Planı’ adıyla sunulan teşvik paketi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik paketinin hükümet ve özel sektörün tam mutabakatı ile hazırlandığını, derhal devreye sokulacak eylem planında 2 ana eylem, 7 tedbir başlığı altında 28 eylemin yer aldığını söyledi. Çağlayan, teşvik sisteminden, asgari 30 kişi istihdam eden işletmelerin ve tesisini Doğu ile Güneydoğu’ya taşıyan işletmelerin faydalanacağını belirterek, ‘Taşınılacak illerde yeni yatırımlar için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, SSK işveren primi indirimi, kurumlar ve gelir vergisi indirimi, yatırım yeri tahsisi gibi teşvikler öngörülmektedir. Bu illere taşınacak anılan sektörlerdeki firmaların da taşınmanın mahiyetine bağlı olarak bu teşviklerden yararlandırılması öngörülmektedir’ dedi. ANKARA star


Tüzmen: Türkiye moda ve marka yaratmalı


Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, Türkiye’nin toplam ihracatının yarısının bu sektörler tarafından yapıldığını belirterek, ‘Yüksek kaliteli, yüksek fiyatlı ürünlere kaymamız gerekiyor. Modayı ve markayı yaratmalıyız. Dünyada moda öncüsü olan ülkelerin hemen arkasında yer alan Türkiye kısa zamanda ilk sıraya yerleşecektir. İhracat miktar olarak fazla olmayacak belki ama değer olarak yüksek olacak’ diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ihracatında dünya dördüncüsü olduğunu belirterek ‘Türkiye’nin dünya pazarlarında liderlik yaptığı ve Türkiye için hayati öneme sahip sektörleri sorunları ile baş başa bırakamayız’ dedi.


2015’e kadar devam edecek


Asgari 30 kişilik istihdam sağlayan işletmeler daha sonra belirlenecek illere taşınmaları halinde, yeni teşvik sisteminde yer alan desteklerden de yararlandırılacak.

Taşınanlara, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, SSK işveren primi indirimi, kurumlar ve gelir vergisi indirimi, yatırım yeri tahsisi gibi teşvikler sağlanacak.

Bu imkan 1 Ocak 2009-31 Aralık 2014 dönemini kapsayacak. Erken taşınanların desteklerden yararlanma süreleri de daha uzun olacak.

2009 yılı sonuna kadar taşınacak olan firmalara ayrıca taşınma desteği verilecek.

Taşınılacak illerde mevcut tesislerden 5084 sayılı kanundan yararlanmaya devam edenler, söz konusu kanunda kendilerine sağlanmış imkanları belirlenmiş sürelerin sonuna kadar kullanabilecek.

Enerji desteği için 1 Ocak 2009’dan itibaren başlayacak şekilde gerekli çalışmalar süratle tamamlanacak. Yönetmelikle Bakanlar Kurulu yetkisinde olmak üzere, yüzde 50’ye kadar enerji desteği sağlanacak.

Enerji yoğunluğu ve enerji verimliliği konusunda, 500 bin YTL’ye kadar yatırımların yıllık yüzde 20’si, yani 100 bin YTL’ye kadar kullanılan enerji konusunda destek verilecek.
Kaynak:Star

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here