The Halal Guys Franchise Büyümesini Nasıl Gerçekleştirdi

The Halal Guys

The Halal Guys Franchise başarısı

Hızlı gündelik ikonik bir markanın, adanmış bir hayran kitlesinin ve tutkulu operatörlerin büyüyen kadrosunun desteğiyle bir franchise fenoması haline nasıl geldi. Mısırlı göçmenler tarafından New York’ta bir sokak yemeği arabası olarak lanse edilen The Halal Guys, şu anda Amerika’da bulunan franchise markası.

Yemek kamyonları New York şehrinin sokaklarını yönetmeden çok önce, Abdelbaset Elsayed, Ahmed Elsaka ve Mohammed Abouelenein isimli göçmenler Mısır’daki ülkelerini terk ederek, Amerika’da daha iyi bir yaşam arayışı için yola çıktılar. Bu kişiler 53. Cadde ve 6. Caddenin köşesinde kendi hot dog arabasını açmadan önce mutfak işçileri ve taksi şoförleri olarak garip işler yaptılar. Müslüman kabin sürücüleri sürekli olarak Manhattan’daki hızlı ve otantik helal yiyecekleri nerede bulabileceklerini sorduğunda, üçlünün pazarda niş bir açıklık görmesi uzun sürmedi. Onların tipik cevabı – “hiçbir yerde” idi. İş ortaklarının hot dog standını 1990’da helal bir gıda sepetine dönüştürdüğü zaman başlamıştı.

O günden bu yana yaklaşık 30 yıl önce, The Halal Guys sadece Müslümanlar arasında favori haline gelmiştir. Aslında, hem yerli halkın hem de turistlerin akın ettiği nadir bulunan New York simgelerinden biri haline gelen marka genellikle 50 kişinin, markanın tavuğunu, ciğerini, pirinci ve ünlü “beyaz sosunu” tatma şansı olan hatlarını sunuyor.

Ama neredeyse çeyrek asırlık bir işten sonra – bu süre zarfında şehir boyunca dört tane daha el arabası açtı. The Halal Guys, uluslararası bir marka olarak büyük liglere yükselmeye hazırdı. Franchising’in müzakereleri başladı, Fransmart’ın kalıcılığı sayesinde, bir restoran franchise geliştirme şirketi olan Five Guys, Qdoba ve Elevation Burger’ın lansmanlarına ve franchise programlarını geliştirmelerine yardımcı oldu. Yıllar boyunca, Fransmart’ın kurucusu Dan Rowe, sadık müşterileri, yüksek hacimleri ve lezzetli yemekleri ile birlikte, uber-popüler yemek sepeti ile büyüledi.

Bir yıldan fazla süren müzakerelerden sonra, Helal Guys, Fransmart ile anlaşma imzaladı ve resmi olarak franchise programını 2014’te başlattı. O zamandan bu yana, marka, yönetici meslektaşı ve diğer meslek sahipleri arasında sektörün kıdemli emektarı Mike Speck’i işe aldı. Tuğla-harç prototipini geliştirdiği gibi, 69 franchise birimi açtı ve New York’ta iki şirkete ait mağaza işletti.

“Bir cadde işletmesinden vitrin işine dönüşüm yapmak zorundaydık ve bu sayede tüm operasyon sistemlerini, prototipleri ve dünya çapında tercüme edebilecek uygulamaları geliştirdik” diyor Speck. Sonuç? Ortalama 25–35 kişilik tipik bir oturma kapasitesi ile ortalama 1,500 metre karelik bir mağaza. Rowe, markanın küçük ayak izi, yüksek hacimli mağazalarının sadece franchise’lar için çekici olmadığını, aynı zamanda giderek zorlu bir pazarda uygun fiyatlı gayrimenkul bulmayı daha kolay hale getirdiğini söyledi.

New York’ta ünlü ve sevilen bir markadan bahsetmemek, Shake Shack ve şimdi de The Halal Guys gibi kavramlarla tekrar tekrar kanıtlandığı gibi, tüm dünyada rezonans etme gücüne sahiptir. Rowe, “New York hikayesi var, New York dışında herhangi bir yer bu kadar ilginç” diyor. “Helal bir kavram, Des Moines, Iowa’dan geldiyse, bu kadar önemli olacağından emin değilim.” Speck, bu New York merkezli kimliğin, dünyanın her yerinde genişledikçe anahtarı tuttuğunu söylüyor. “Başka hiçbir markanın kopyalayamayacağı bir şey ve müşterilerimizle çok iyi yankı bulduğumuz bir şey” diye ekliyor.

The Halal Guys

Her bir franchise şirketinin, toplam 200.000 $ ‘lık asgari sözleşme bedeli için en az beş geliştirme anlaşması imzalaması gerekmekte.

Kurucunun yiyeceklerden müşteri hizmetlerine kadar her şey için tutkusu, Rowe için bir başka satış noktasıydı ve franchise’ların da takdir ettiği bir şeydi. Bu tutku, şirketin faaliyet gösterdiği saatlere bile dönüşür, bazı mağazalar en yoğun pazarlarda günde 20 saatten fazla açık kalır. Dahası, Sandy Kasırgası 2012’de New York’a çarptığında – Doğu Kıyısı boyunca 68 milyar dolardan fazla hasara neden oldu. The Halal Guys, uluyan rüzgârlara ve yağmur yağmasına rağmen New Yorklular’a tavuk ve pirinç tabağı servis etmeye devam etti.

Bu uzun saatler boyunca, her türlü koşul altında çalışmayı kolaylaştıran, aerodinamik menüdür. Otantik helal gıdaya hizmet veren – alkol ve domuz ürünleri gibi İslami yasalar tarafından yasaklanan herhangi bir hazırlama yönteminden veya içerikten arındırılmış gıdalar – markanın dizisi yalnızca sandviç, et ve pilav, humus, baba ganouj, falafel ve baklavadan oluşuyor.

Güçlü momentumunu korumak bir başka zorluktur The Halal Guys Ekibi, dört yıl önce franchise kapılarından hızlı bir şekilde çıktıktan sonra devam etmeli. Halal Guys tarafından görülen ilk hızlı büyümenin, sıra dışı ama benzersiz olmadığını, gerçek testin uzun vadede bu büyümeyi sürdürüp sürdüremeyeceği ile ilgili olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu yapmak için, markanın istikrarlı, yüksek derecede başarılı bir birim ekonomisine sahip olması gerekecek.ve “üzerinde çalıştığım en büyük şeylerden biri olacak” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here