Ticaret ve yönetim meslek elemanı

5

İşletmelerde pazarlama, satış, finans yönetimi ve muhasebe alanlarında görev alan kişidir.


GÖREVLER


Ticaret ve yönetim meslek elemanı;
– Çalıştığı işyerinde ürünlerin tanıtımı ve satışı için projeler geliştirilmesinde işletmeciye yardımcı olur.
– İşlerin verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar,
– Ticaret uygulamaları, finansal pazarlar, kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip ederek bilgilerini güncel tutar.
– Her an değişebilen rekabet şartlarında işletmelerin zarar görmemesi için alandaki gelişmeleri çalıştığı kurum/kuruluşa aktarır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Her türlü büro makinesi ve malzemeleri (Bilgisayar, hesap makinesi v.b.)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ticaret ve yönetim meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere özellikle ekonomi, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
– Girişimci,
– Düşüncelerini söz ve yazı ile etkin olarak aktarabilen, ifade edebilen,
– İnsan ilişkilerinde başarılı, işbirliğine açık, ikna yeteneği olan,
– Kendini geliştirmeye istekli ve coşkulu,
– Yaratıcı kimseler olmaları gerekmektedir


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Ticaret ve yönetim meslek elemanları genellikle kapalı ve temiz ,büro ortamında, masa başında çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. Diğer çalışanlarla ve müşterilerle iletişim halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bölüm mezunları, büyük çoğunluğu sanayi sektöründen hizmet sektörüne kadar geniş bir yelpaze içindeki çeşitli kuruluşlarda görev yapmaktadır. Bilkent Üniversitesinin mezunlarını izleme sonuçlarına göre mezunların %27’si Bankacılık ve Finans, %18’i hizmet sektörü, %13’ ü Halkla İlişkiler, %13 kendi işini kurmuş, % 8’ i insan kaynakları, diğerleri de çeşitli alanlarda çalışmaktadırlar.
Bu bölüm mezunlarının çalışma alanlarının geniş olması nedeniyle işsizlik gözlenmemektedir. Ancak, yabancı dil ve bilgisayar bilgisine göre iş bulma olanakları değişmektedir


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, Meslek Yüksekokullarının “Ticaret ve Yönetim” önlisans programında verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin; A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama,Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunları ve Ticaret Liselerini kol ayrımı olmadığı dönemde bitirenler Ticaret ve Yönetim ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı -1(EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 1 yıl hazırlık olmak üzere toplam 3 yıldır. İngilizce düzeyi iyi olanlar yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde hazırlık programını atlayabilirler.
Eğitim süresince; İşletmeye Giriş, Mikroekonomi, İşletme Matematiği, Bilgisayar, İngilizce, Türkçe, Pazarlamanın Temel İlkeleri, İstatistik, Genel Muhasebe, Makroekonomi, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, İşletmede Sayısal Yöntemler, Yönetim Muhasebesi Üretim Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Yaşamının Hukuksal Çerçevesi ve Finansal Analiz dersleri ile seçmeli ders olarak İnkılap Tarihi gibi dersleri alırlar. Ayrıca ikinci sınıfta büyük kuruluşlara örgütsel yapıları hakkında bilgi edinilmek amacıyla yapılan teknik geziler derslerin önemli bir parçasıdır.
Öğrenciler birinci sınıf ile ikinci sınıf arasında yaz döneminde iş yaşamı ile tanışma, iş yönetimi, satış ve pazarlama alanlarında staj yaparlar. Staj 45 iş günüdür.


MESLEKTE İLERLEME
ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavıyla aşağıdaki lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler. Bunlar; Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi,Pazarlama Öğretmenliği, Sigortacılık, İşletme, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Pazarlama, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret,Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Uluslararası Ticaret ve Finansman lisans programlarıdır.
Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü ile City University of New York İşletme Bölümü’nün 3.sınıfına sınavsız geçiş yapabilirler.
Çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik kademelerinde yükselebilirler.
Kendi işyerini kuranlar bu sektörde başarılı olabilmektedirler


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler.
Özel sektörde ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.
Kendi işini kuranların ise gelirleri değişmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here