TOBB, Anadolu’da binlerce kadına girişimcilik öğretecek.

Yurt genelinde kadınları iş hayatına kazandırmak için faaliyet yürüten TOBB Kadın Girişimler Kurulu, şimdi de kadınlar için girişimcilik merkezleri açmaya başladı. Merkezler, kredi bulma, yasal haklar gibi pek çok konuda başvuru sahiplerine yardımcı oluyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde 1.5 yıl önce kurulan Kadın Girişimciler Kurulu, yurt genelinde kadınları iş hayatına kazandırmak için şimdi de girişimcilik eğitim merkezleri açmaya başladı. 73 şehirdeki TOBB’a bağlı İl Kadın Girişimciler Kurulları bünyesinde yer alan Kadın Girişimcilik Merkezleri’nin ilki Kahramanmaraş’ta açılırken, bunu Gaziantep, Kütahya, İzmit ve Samsun izledi. İş hayatına atılmak isteyen kadın girişimcilere bilgi desteği sağlayan merkezler, kredi bulma, yasal haklar gibi pek çok konuda başvuru sahiplerine yardımcı oluyor.
Merkezlerle ilgili bilgi veren TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, geçen sürede bini aşkın girişimci kadına çeşitli fuarlarda bedava stand sağlayarak iş hayatına atılmalarına yardım ettiklerini hatırlatarak, “Şimdi sıra girişimci yetiştirmeye geldi. Nasıl ki Kadın Girişimciler Kurulları’nı 1.5 yılda yurt geneline yaydık, aynı şekilde Kadın Girişimcilik Merkezleri’ni de tüm illerde açmak istiyoruz. Türkiye’de dileyen her kadın, bu merkezlere gelerek nasıl iş hayatına atılabileceği konusunda bilgi sahibi olacak” diye konuştu.
Kadın Girişimciler Kurulu ile kadınlara somut destekler sunmaya çalıştıklarını anlatan Bektaş, bundan sonraki görevinin ise girişimcilik merkezlerini yurt geneline yaymak olduğunu dile getirdi. Bektaş, “Şimdiye kadar malını üretmiş ama satamayan bini aşkın girişimci kadına 164 fuarda ürünlerini bedava sunma olanağı sunduk. Bazı kadınlarımız, ‘Hayatta fuar bile görmemiştim, bir ürün nasıl satılırmış öğrendim’ diyerek bizlere memnuniyetini iletiyor. Şimdi de tüm illerde Kadın Girişimcilik Merkezi adıyla eğitim ofisleri açarak girişimci sayısını artıracağız. Kahramanmaraş’ta ilki açılan merkezleri bu yıl tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz” dedi.

Bilgisiz girişimcinin adresi olacak
İş kayıplarının yaşandığı global mali kriz döneminin girişimcilik için fırsat yarattığının da altını çizen Bektaş, Kadın Girişimcilik Merkezleri’ne yönelik şu bilgileri verdi: “Kadınlarımız iş kurmak istiyor ama ya parası ya da bilgisi yok. Bu merkeze gelerek mikro kredi nasıl alınır, KOSGEB kredisinden nasıl yararlanılır, hangi evraklar lazım, nereye müracaat edilir, yasal hakları nedir gibi ihtiyacı olan pek çok konuda bilgi sahibi olacak. Ayrıca bu kadınlar, İl Kadın Kurulları üyesi olan hali hazırda iş sahibi kadınlarımızın yanında staj imkanına da sahip olacak. Orta ve uzun vadede amacımız, oda seçimlerinde yönetime ya da komitelere daha çok kadın yerleştirmek.”

Hisarcıklıoğlu tarih yazdı,
sektör meclisine de girdik
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, ticaret ve sanayi odalarında kadın kurulları oluşmasına ön ayak olarak Türkiye’de girişimci kadınların teşkilatlanması konusunda tarih yazdığının altını çizen Aynur Bektaş, “TOBB’da çok iyi konuma geldik. Artık Kadın Girişimciler Kurulu olarak TOBB sektör meclislerinin de birer üyesiyiz. Sektör meclislerinin katıldığı her toplantıda bizim de bir temsilcimiz olacak. Ekonomik sorunları değerlendirme toplantılarında biz kadınlar da sorunlarımızı anlatır hale geldik” dedi.
Kaynak:Referans

1 YORUM

  1. bu girişimci kredilerine nasıl ulaşılır.başvurmadığım banka kalmadı. 10 bin tl kredi temin edemedim mersinde ev yemekleri konusunda bir yer açmak istiyorum ama bankalar böyle bir kredi yok diyor.bu konuda bililenmek istiuorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here