Toplu taşıma bilgileri ile kalabalıkları kontrol altına alan uygulama

Moovit, tam varış saatleri ve yolcu kalabalığı seviyelerini belirlemek için kullanıcı konumlarını kullanıyor. Kullanıcılar ayrıca otobüslerin ne kadar dolu olduğunu görebiliyor ve arkadaşları arasında rotaları paylaşabiliyor.

Moovit
Moovit

City of Calgary’nin araç sürücülerine Bluetooth tabanlı bir sistem ile şehir güzergahlarındaki izdihamı bildiren bir uygulamayı piyasaya sürmesinin ardından, yine benzer bir uygulama ile karşı karşıyayız. Moovit, tam varış saatleri ve yolcu kalabalığı seviyelerini belirlemek için kullanıcı konumlarını kullanıyor.

Toplu taşıma ile seyahat halinde iken yolcular, hem App Store hem de Google Play aracılığıyla ücretsiz olarak indirilebilen uygulamayı açabiliyorlar. Moovit, yolcunun konumunu görüntüleyerek seyahat ettikleri rotayı belirlemek için bilgileri kullanıyor. Yolcunun bilgileri ile şehir tarafından sağlanan ulaşım bilgisini birleştirerek, Moovit yolun kalabalıklık seviyesi veya rötarlı trenler gibi yolcuların planladıkları seyahatlerini etkileyebilecek aksilikler hakkında uyarılar yapabiliyor. Örneğin, yolcunun beklediği otobüsün gelmesine 5 dakika kala başka bir kullanıcı aynı otobüste 15 dakika uzaklıkta olduğunu bildirmiş ise, başka bir rota seçmek daha iyi olacaktır. Kullanıcılar ayrıca beklemeye değer olup olmadığına karar vermek için otobüslerin doluluk oranını da görebiliyor. Bu temel özelliklere ek olarak; birbirlerinin arkadaş listesinde yer alan kullanıcılar, birbirlerine nerede olduklarını ve ne kadar sürede belirli bir noktada olacaklarını bildirmek üzere rotalarını da paylaşabiliyorlar. Aşağıdaki video Moovit’in nasıl çalıştığını göstermektedir.

Şu ana kadar sadece New York’da kullanıma sunulan bu yenilik, sizin şehrinizde de boşa harcanan zamanı geri kazanmaya yardımcı olabilir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here