Toz yumurta ve Toz Zeytinyağı Projeleri geliyor

Toz yumurta ve Toz Zeytinyağı Projeleri geliyor

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü İnovasyon Haftası’na toz Yumurta Projesiyle katılıyor.
Katılımcıların projelerini tanıtacağı İnovasyon haftası 6-7-8 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek. Fakültede ayrıca toz zeytinyağı projesiyle de yeni gelişmeler sağlamaya çalışılıyor.

YUMURTANIN RAF ÖMRÜ ARTTI
Mutfaklarımızın vazgeçilmez besinlerinden yumurtanın değişen formu sayesinde raf ömrü uzadı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen ERTEKİN konuyla ilgili; “Ülkemizde yumurta tozu sanayi düzeyinde tanınmakla birlikte kullanımı sınırlı düzeyde kalmakta, yumurta tozu ihtiyacı ithal edilen ürünlerle karşılanmakta. Amacımız bu proje ile yumurtanın nasıl toz forma dönüşeceğini ortaya koymakla birlikte mikroenkapsüle edilerek yumurtanın raf ömrünü artırmak” dedi. Prof. Dr. Ertekin çalışmayı, Dr. Melike Sakin YILMAZER ve Celal Bayar Üniversite işbirliğiyle, TÜBİTAK, TOVAG ve EBİLTEM desteğiyle geliştirdiğini dile getirdi.

Bu çalışmayla birlikte raf ömrü uzayan yumurtanın kullanım alanında herhangi bir kısıtlama söz konusu olmuyor. Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor. Gıda üretiminde AR-GE mühendisliği ve inovasyon kavramlarının önemi her geçen gün artıyor. Yumurta sanayisi için büyük bir inovasyon olarak nitelenebilecek bu proje sayesinde yumurta kabuğundan çıkarılmış ve yüksek katma değere sahip ürün olarak sunuluyor. Bu proje 6-7-8 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde sunulacak.

SIRA TOZ ZEYTİNYAĞINDA
Prof. Dr. Ertekin, Prof. Dr. Semih ÖTLEŞ ile birlikte zeytinyağının tozlaştırma projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü bildirdi ve ekledi; “Püskürtmeli kurutma yöntemiyle toz haline getirilecek zeytinyağı projesinin önümüzdeki yıl tamamlanmasını hedefliyoruz.”Bu proje de Toz Zeytinyağı Projesi gibi TUBİTAK-TOGAV destekli. Star

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here