Tozaltı kaynak operatörü

Tozaltı kaynak operatörü; tek başına tozaltı kaynak ön hazırlığı, kaynak ve kaynak sonrası işlemlerini yapma, kaynak akım üreteci ve ekipmanlarının bakım işlemlerini yerine getirme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.


GÖREVLER


Tozaltı kaynak operatörü;
– Makine ve avadanlıkları monte eder,
– Şase bağlantılarını yapar,
– Akım şiddeti ve gerilim ayarını yapar,
– Kaynak ilerleme hızını ayarlar,
– İş parçasını sabitler,
– Kaynak altlığını, iş parçasının temizliğini ve kaynak ağzını kontrol eder,
– Ön ısıtma uygular,
– Tel geliş açısını kontrol eder/ayarlar,
– Makineyi çalıştırarak arkı başlatır,
– Kaynak parametre ayarı yapar,
– Kaynak telinin, tozunun akışını inceler,
– Kaynak güzergahını izler,
– Kaynak ara paso sıcaklığını kontrol eder,
– Kaynak yüzeyini temizler,
– Alevli ısıl işlem, kontrollü soğutma, çekiçleme vb. gibi son işlemi uygular,
– Tozaltı kaynak akım üreteci ve kaynak düzeneğinin günlük ve periyodik bakımını yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Allien anahtarı, anahtar takımı, baret, çelik burunlu ayakkabı, akım üreteci, demirci makası, eldiven, elek, emniyet gözlüğü, gönye, iş parçası sabitleme elemanları, izolasyon battaniyesi, kaynak birleştirme mastarı, kaynak çekici, kaynak ilerleme mekanizması, kaynakçı kumpasları, keski, maske, ön ısıtma düzeneği, pense, spiral taş motoru, şerit metre, tel fırça, tornavida, toz kurutucu, ısı tebeşirleri, işaret kalemleri, kaynak teli, kaynak tozu vb. araç ve gereçler.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tozaltı kaynak operatörü olmak isteyenlerin;
– Görsel belleğe sahip,
– Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen,
– Şekil-uzay ilişkilerini görebilen,
– El ve parmak becerisine sahip,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Yapılacak işleri zihninde canlandırabilen kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tozaltı kaynak operatörü; genellikle kapalı (havalandırmalı) veya köprü, baraj, tersane gibi açık havada çalışır. Bunun yanısıra, aydınlık ve yarı aydınlık ortamlarda, yüksek yerlerde çalışması söz konusudur. Çalışma ortamı zaman zaman gürültülüdür. Çalışma sırasında eldiven, gözlük, maske, kask vb. koruyucu araçlar kullanır. Kapalı ortamda çalışırken sağlığını korumak için ortamın havalandırılmasına özen gösterilmelidir
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kurs ile verilmektedir. Ayrıca, Mesleki Eğitim Merkezleri ile Meslek liselerinin “Metal Teknolojisi Alanı” “Kaynakçılık” dalında da ders konusu olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra talep olması halinde Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinde de İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında mesleğin eğitimi verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Halk eğitim merkezlerinde bu alanda eğitim görmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve en az 15 kişilik grubun oluşturulması gerekmektedir.
Türkiye İş Kurumu İşgücü Yetiştirme Kurslarında eğitim görmek isteyen kursiyerler için;
– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
– 15 yaşını bitirmiş olmak,
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– Yetiştirilecekleri meslekler için işverenin belirlediği özel şartlara sahip olmak gerekmektedir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi; yaklaşık 2 ve 4 aylık kurslar halinde olmak üzere 400-800 saat olarak belirlenmiştir.
Eğitim süresince öğrencilere; Araç ve ekipman bilgisi, çevre düzenlemeleri bilgisi, ilkyardım bilgisi, ısıl işlem bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri bilgisi, işyeri çalışma prosedürleri bilgisi, kalite kontrol prensipleri bilgisi, kaynak kontrol yöntemleri bilgisi, malzeme bilgisi, mesleki elektrik bilgisi, mesleki kimya bilgisi, mesleki teknolojik gelişmelere ilişkin bilgi, mesleki terim bilgisi, meslekle ilgili yasal düzenlemeler bilgisi, ölçme bilgisi, standart ölçüler bilgisi, teknik resim bilgisi, ürün bilgisi ile yedek parça bilgisi konularında eğitim verilmektedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Tozaltı kaynak operatörü; kamunun bakım onarım atölyesi bulunan fabrikaları ve sanayii tesislerinde çalışır.
Özel sektör olarak; binaların pencere ve kapılarının imalatının yapıldığı işyerleri ve buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinelerinin metal kısımlarının imal edildiği işyerleri ile mutfak eşyalarının yapıldığı işyerlerinde de çalışabilir.
Ayrıca, otomotiv ve uçak sanayii, demir-çelik endüstrisi, demiryolu yapımı, köprü yapımı, eğlence araçları yapımı gibi birçok metal sanayii tesislerinde de çalışma ve iş bulma olanakları vardır.
Gelecekte ise, CNC tozaltı kaynak düzeneklerinin yaygınlaşması ve tek memeden ikili (twin ark) veya daha çok telle kaynak teknolojisinin uygulama alanının genişlemesi beklenmektedir. Endüstrideki gelişmeler tozaltı kaynak tekniğini, dolayısı ile operatörünü ön plana çıkaracaktır. Meslekte iyi yetişmiş, nitelikli eleman temininde sıkıntılar olduğu gözlenmektedir.


MESLEKTE İLERLEME
Meslekte ilerleme daha büyük firmalarda çalışma şeklinde gerçekleşmektedir. Çalışmış olduğu işyerinin büyüklüğüne ve olanaklarına bağlı olarak meslekte ilerleme ve yükselme imkanı mevcuttur.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
Mesleğin eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir.


EĞİTİM SONRASI
Meslek elemanlarının aldıkları ücret çalıştıkları firmalara göre değişmekle birlikte, asgari ücretin en az 2-3 katı düzeyindedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here