Trabzon’da fikirler projeye dönüşecek

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Araştırmalar Kurumu, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ve Avrupa İşletmeler Ağı işbirliğinde Trabzon sanayisinde fikirlerin projeye dönüştürülmesi projesini başlattı.

Programın açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, KOBİ’lere büyük önem verdiklerini belirterek bu önemin Trabzon ekonomisi ve sanayisinin gelişimi açısından büyük bir değer taşıdığını söyledi. Trabzon sanayisinin yenilikçilik fikirleri potansiyeli içerdiğini belirten Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, bu fikirlerin projeye dönüştürülmesi için kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu ile işbirliği yaptıklarını kaydetti. Eğitime katılan KOBİ temsilcilerine hitap eden Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’daki KOBİ’lerin dünya ile rekabet edebilmelerinin yolunun yenilik ve rekabetçi yapıya kavuşmak olduğunu belirtti.

Dahi ileri seviyede üretimler yapabilmesi için Trabzon sanayisinin fikirlerinin projeye dönüştürülmesinin önemli olduğuna değinen Başkan Hacısalihoğlu, “Yenilik yapmayı Trabzon sanayisine, üretim yapan bütün işletmelere anlatmalıyız. Odamız geçtiğimiz hafta Çin’e ticari iş programı düzenledi. Burada gördük ki Çin artık Avrupa’dan da kaliteli bazı sektörlerde üretim yapabiliyor. Bunun yolu fikirlerin projeye dönüştürülmesi ile sağlanmıştır. Çin ekonomisinde işletmeler çok çalışmış. Biz de çok çalışmalıyız. Çin’in Hanzhou bölgesi bir sanayi üretim üssü. Bu bölge ile işbirliği yaptık. 60 milyon nüfusu var. 500 milyar dolar yıllık gelir yaratıyorlar. Kişi başına gelir 10 bin dolara yükselmiş. Bu başarıyı fikirlerini projeye dönüştürerek sağlamışlar. Bakın bir top dururken küçük. Vurduğunuzda büyüyor. Bunu düşünmüşler yapmışlar ve ticari ürün olarak satıyorlar. Trabzon ekonomisindeki KOBİ’ler ve işletmeler de düşündüklerini, fikirlerini projeye dönüştürmelidir. Biz oda olarak bu süreci sürekli destekleyeceğiz. Bizler ve sizler ortak çalışarak bunu başaracağız” diye konuştu.

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, “Fikirden Projeye KOBİ Gelişimi Eğitimi ve Çalıştayı ” program süresince katılımcılara, yeni proje ve iş geliştirme çalışmalarında gerekli olan; pazarı tanıma, rekabetçileri tanıma, yeni gelişmeleri değerlendirme, kendi yetenek ve imkanlarını değerlendirme, yeni proje ve iş fikirleri geliştirme/seçme, stratejiler oluşturma ve tüm bu çalışmaları özetleyen somut bir proje ve iş planı hazırlama adımları, uygulamalar eşliğinde aktarılacağını söyledi.

Eğitimenliğini TÜBİTAK ve TÜSSİDE’de de Ürün Geliştirme Koordinatörlüğü ve Teknoloji Programları Alan Sorumlusu Dr. Suat Genç’in yaptığı programa 20 KOBİ yetkilisi katıldı. Başlangıçtaki dört günlük eğitim programına katılan 20 KOBİ temsilcisi, aldıkları eğitim desteğinin ardından işletmelerindeki fikirlerin projeye dönüşmesi, projelere uluslararası hibe fon ve desteklerin sağlanması, TÜBİTAK, Avrupa Birliği Fonları ve 7. Çerçeve Programları’na başvuruda bulunmaları için ön eğitim çalışmalarını tamamlamış olacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here