Tren Biletleri Iphone’dan – Apple ‘ın Yeni Teknolojisi

Tren Biletleri Iphone'dan - Apple'ın Yeni Teknolojisi 1

Apple, toplu taşıma araçlarında kullanılacak ödeme sisteminin denemelerine Tokyo’da başlıyor.

Apple, kullanıcıların, toplu taşıma araçlarındaki ödemelerini sadece cep telefonlarını göstererek yapabilecekleri sistem üzerinde çalışıyor. Bloomberg’in haberine göre Sony’nin Felica RFID temazsız ödeme sistemine benzer bir sistem Apple tarafından hayata geçiriliyor.

apple-toplu-tasima-odeme-sistemi
Apple

Japonya’da hali hazırda bu tarz sistemler kullanılıyorken, firmada bu teknolojiyi edinerek dünya genelinde ödemelerin Iphone’lar üzerinden yapılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Şu anda kullanılan sistemlerde bir çok mağaza, restoran ve Strabucks gibi kafeler, sadece cep telefonu göstererek ödeme yapan sistemi kullanıyorlar.

apple-starbucks-odeme-sistemi

Iphone’larda, Sony tarafından geliştirilmiş olan teknolojinin kullanılması bekleniyor. Bu noktada iki firma arasında bir iş birliği yapılacağını söylemek doğru olacaktır. Japonya’da Iphone kullanımının da yaklaşık %41 oranında olduğu düşünüldüğünde hizmetin oldukça popüler olacağını öngörebiliriz.

Tabi bu konuda firmanın biraz geç kalmış olduğunu da belirtmeliyiz. Çünkü piyasadaki bir çok ürün şu anda bu teknolojiyi destekliyor. Ancak Apple tarafından yapılacak bir kaç değişiklikle firma tekrar farkını göstermeyi başaracak gibi görünüyor.

Çünkü Felica ödeme sistemini kullanan cihazlar genel olarak direkt olarak bankayla bağlantı kurarak bu ödemeleri yapmaya imkan sağlıyor. Bu da ödeme işleminin biraz yavaş seyretmesine neden oluyor.

apple-akbil
Felica ödeme sistemi

Ödeme yaparken kullanıcıların bir çok izin verme seçenekleriyle uğraşması gerekiyor. Teknoloji devi Apple ise bu işlemlerin hızlanmasını sağlayacak güvenilir bir ek uygulama hazırlamaya başlamış durumda.

Öyle ki toplu taşıma araçlarında bile kullanılacağı söylenen ödeme sistemi sayesinde, araçlardaki ödeme cihazlarına telefonu göstermek yeterli olacak. Adeta bir Akbil kullanır gibi, ödeme yapılabilecek. Iphone temazsız ödeme sistemini incelemek için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here