TripStop Kaldırım Tutacağı

TripStop Kaldırım Tutacağı
TripStop Kaldırım Tutacağı

BTripStop Kaldırım Tutacağı –  Büyük bir küresel sorunun çözümü. Ağaç kökleri ve beton iyi bir yoldaş olamazlar çünkü ağaç kökleri kaldırım döşemelerini sıkıştırır ve bozulmasına yol açar.

TripStop Kaldırım Tutacağı
TripStop Kaldırım Tutacağı

TripStop kaldırım bozulmalarını kontrol eden ve takılıp düşme riskini azaltan yüksek teknolojili bir güvenlik ürünüdür.

Mucit: Peter Mclean, Avustralya
Finansal Ödül: 5 Milyon Dolardan Fazla
Hikâyesi: Peter Mclean zamanında birkaç kere takılıp düşmüştür. Ancak 200 yılının sonlarına doğru belediye çalışanları kendi sokağındaki 80den fazla kaldırım taşı döşemesini değiştirirken kaldırım çukurları probleminin boyutunu anlamıştır. Kaldırım toprak hareketlerinin ve ağaç kökü istilasının kurbanı olmuştu ve onarımlar da çirkin görünüyordu. Merakından kendi yerel meclisini arayıp bir kaldırım taşı döşeme plakasının 95 ve 200 Avustralya Doları arasında olan fiyatlarını öğrenince çok şaşırmıştı.

Çözüm
Beton blokların ömrünün en az 50 yıl olması gerekir ancak birçoğu sırf yerinden çıktı diye atılır. Melbourne civarlarında da arabasıyla gezerken aynı hikâyenin diğer yerlerde de tekrar tekrar yaşandığını görür. Bu durumu
çözmek için kesin bir karar alır. Bir akşam otoyolda giderken aklına bir fikir gelir. “Kendi kendime düşündüm”¦ Ya bu plakaları yeryüzü hareket ettikçe onunla hareket etmesini sağlayacak ama yine de hizada kalmasını sağlayacak bir
tür esnek bir eklemle birbirine bağlarsak?”

Sonraki Adım
Bu yüzden eve gider gitmez eline bir kağıt kalem alıp daha sonra patentini aldığı basit bir ileri teknoloji olan TripStop ürününü oluşturdu. Piyasaya sürülmek için yapılan kapsamlı araştırmalar, geliştirmeler ve testler neredeyse 8 yıl sürdü.

Yer Yüzü Hareket Edince
Avustralya’da kaldırımlar sağlam ve sabit gibi görünen uzun devamlı plakalar şeklinde tasarlanmıştır, Ancak yeryüzü hareket etmeye başladığında (ağaç kökleri büyümeye başladığında) çatlaklıklar görünmeye başlar ve plakalar bağımsız bir şekilde birbirine doğru kaymaya başlar. Bu da keskin ve çıkıntılı kenarların oluşmasına neden olur. Bu da sadce potansiyel takılıp düşme tehlikesi değil aynı zamanda yerel belediyeler için her yıl binlerce plaka değiştireceklerinden başka bir külfettir.

Buluş
TripStop ıslak betona kururken uygulanan özel olarak tasarlanmış çapraz şekilli UV’ye karşı dayanıklı bir PVC kalıptır. Şeritler yaklaşık her bir metre yüzeyin hemen altına döşenir ve böylece plakalar hareket etmezler. Her
biri çatlama kontrol noktaları arasında bir bağlantı oluşturur ve dayanak noktası görevi görür. Ağaç kökleri büyüyüp yeryüzünü hareket ettirdikçe beton da onunla birlikte hareket eder, bağımsız hareket etmez. Bu da takılıp düşme risklerini ortadan kaldırır ve betonların ömrünü uzatarak belediyenin masraflarını büyük oranda düşürür.
Her TripStop plakalarının yerlerini değiştirmeden büyük oranda yükselmeyi kaldırabilir. Bağımsız testlerde TripStop
4inçten fazla bir yükselmede bile herhangi bir takılıp düşme riski oluşturmamıştır. Ancak sokaklarda 3 inçten fazla yükselme olduğunda belediye harekete geçmek zorunda.

Kaldırım sorununu çözmenin diğer bir yolunun daha ağır betonlar yerleştirmek olduğunu düşünebilirsiniz ancak palakalar üç katı ağırlığına çıkarılsa bile hala hareket edecek ve yerinden çıkacaktır.

Ödüller
Mclean icadıyla birçok ödül aldı ve bunların arasında bir de Cenova İsviçre de düzenlenen 2006 Uluslararası Yaratıcılık ve Yeni Teknikler Fuarı’ndan aldığı altın bir madalya da var. Avustralya’da 78’den fazla belediyede 100 km’den fazla TripStop döşendi. Bu ürün aynı zamanda Kanada, ABD, Yeni Zellanda ve fuarlarda talep gösteren diğer ülkelere ihraç edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here