Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut

Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut
Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti

Tru-Cut Geleneksel tuğla kesim araçlarındaki uygun kesim ve yanlış ve fazla kesim sorunlarını ortadan kaldıran ilham kaynağı bir tuğla kesme aygıtı. İşe harcanan zaman ve eforu azaltıp birçok tuğlada yüksek kalite kesim sağlıyor. 

Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti
Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti

Girişimci: Paul Bonner, Irlanda
Finansal Ödül: 200,000 Dolar
Hikâyesi: Paul Bonner hayatı boyunca tuğlalarla yakın iş ilişkileri içinde olmuştur. Profesyonel bir tuğlacı olan Bonner tuğla kullanılırken birçok tuğlanın yanlış kesildiğini ve heba olduğunu fark etmiş.

Tuğlalara Şekil Vermek
Bazı durumlarda örneğin duvarların sonlarında, tuğlaların özel bir boyutta kesilmesi gerekir. Bonner da diğer
inşaatçılar gibi nesillerdir bu işe hizmet eden teknikleri kullanıyordu tuğlaları kırarken; ya doğrudan çekiçle vurup istenen şekilde kırılıyor, ya da istenilen yere yerleştirilen bir keski ile bu iş gerçekleştiriliyordu. Bu yaklaşımların hepsinin ortak sorunu istenen kesin boyutta olmamaları, aynı şeklin tekrar üretilemez olması ve çok fazla ürünün heba edilmesiydi. Bunun dışında kesimin boyutu her zaman baştan ölçülmeli ve işaretlenmeliydi ve bu da zaman kaybı anlamına geliyordu.

Çözüm Diğerlerinden Bir Adım Öndeydi

Bu metotların ürettiği büyük oranda atık ve zaman kaybını gördükten sonra Bonner daha iyi bir çözümün olması gerektiğine karar verdi. Daha iyisini yapıp yapamayacağına baktı ve sonunda True-Cut Tuğla ve Kalıp Kesiciyi buldu. Bu ürün hem zaman hem de para kazandırıyordu ve tekrar aynı boyutta kesilecek tuğlaların her seferinde ölçülmesi gerekmiyordu. Araç bir kez ayarlanıyordu ve istenen kadar kesimi tekrar tekrar yapıyordu. Ayarlanabilir parçalar istenen uzunluğa göre kaydırılabiliyordu ve bıçağı 15 derecelik açı aralığında birçok açıda sabitlenebiliyordu. Ve cihaz her türlü tuğlaya yerleştirilebiliyordu. Kesme işlemini yapabilmek için yaylı keskiye çekiçle vurulur. Bu araç küçük bir araçtır ve ABS’den (akrinonitril butadiyen stiren) üretilir ve Bonner ‘a göre atık oranını %50 oranında azaltır.

Piyasada her ne kadar buna benzer düzgün tuğla kesme cihazları olsa da süreyi azaltma konusunda değişen birşey olmuyor çünkü ölçme faktörü yine işin içine giriyor. Bu ürünlerin aynı zamanda iki bıçağı var ki bu da fiyatlarını
yükseltiyor. Bonner’ın tuğla kesici aleti aynı zamandan daha güvenli inşaat alanları oluşturuyor. Bu araç tasarımı sayesinde tuğla keserken çalışanlar ellerini tehlikeye atmıyorlar çünkü tuğlayı kesmek için bir keskiye çekiçle
vurulur.

Prototip ve Patent Başvurusu
Bu akıllı araç hayatına 2004 yılında Bonner’ın çizimlerinde başladı ve onun zaten yüksek kaliteli bir prototipi olduğu için İngiltere’de prototip başvurusu yaptı ve İngiliz Mucit Trevor Baylis’ten yardım aldı. Daha sonra bir imalatçı bulup ürünü lisansladılar ve 2007 yılında satışa çıkardılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here