Tükenmişlik Sendromu ve Girişimci üzerindeki etkileri

70

Tükenmişlik Sendromu Girişimcileri nasıl etkiler

Bir girişimci olarak, para kazanma yolunda karşı karşıya kalacağınız sınırsız engeller ve zorluklar vardır. Sürprizlerden kaçınmak için satışlarınızı ve büyümenizi izlemelisiniz. Ayrıca işinizi sağlam bir çalışma ortamında takip etmek için rekabet ortamına göz kulak olmalı ve ekibinizi aktif bir şekilde yönetmelisiniz. Ancak bunları yaparken girişimcilerin çoğunun göremediği önemli bir sorun var, bu sorun ise girişimcinin herkes için endişe ederek çok meşgul olması ve kendileri için endişelenmeyi unutmasıdır.

Tükenmişlik sendromu ise burada devreye giriyor ve bu sorunun mutlaka önlemlerini almanız gerekiyor.

Girişimci Tükenmişliğinin 4 Etkisi

Çoğu girişimci, kendilerini sorunlarla çalıştırmaya zorlayan doğal bir dayanıklığa sahiptir; Bu bir yandan yararlıdır, çünkü onların yoluna giden (birçok) engele rağmen hareket etmelerini sağlar, ancak aynı zamanda kendi dirençlerini hafife almaya zorlar. Çok uzun süreyle veya sağlıksız şekilde stresli sorunlarla baş etmek, sizi motivasyonunuzdan ve enerjinizden arındırıp, aşağıdaki ölçülebilir etkileri ortaya çıkarabilir:

 1. Azalan enerji ; Daha az enerji ile çalışmaya başlarsanız bu etkili bir şekilde çalışamayacağınız anlamına gelir ve beraberinde ekibinizin moralini düşürmeye başlayacaksınız. Giderek daha da kötüleşen bir etkiye sahip olan bu durumda; daha az üretken olursunuz ve daha fazla çalışma saati harcarsınız. Bu da tükenmenin sizde ve işletmenizde derin etkiler yapmasına yol açar.
 2. Zayıf karar verme ; Zayıf karar verme girişimcinin hiç istemediği bir durumdur. Bu durumda kısmen işinizle ilişkiniz kopabilir ve daha az açık düşünürsünüz. Zayıf kararlar vermek başlangıç ​​için daha risksiz kararlar vermek anlamına da gelir. Bu da çözümlerinizin düşündüğünüz gibi sonuçlar vermesini engelleyebilir.
 3. Motivasyon kaybı ; Bir girişimci olmanın sebeplerinden birisi de kendi programınızı denetleme avantajlarından yararlanabilmenizdir. İşinizde kendinizi çok fazla vurgularsanız, en büyük başlangıç olan ​​motivasyonunuzu doğru yönetmeyebilirsiniz.
 4. Fiziksel belirtiler ; Fazla stresin vücudunuza yapabileceği fiziksel etkileri hafife almayın. Bağışıklık sistemi zayıflarsa sizi hastalıklara karşı daha az koruyacaktır böylece çok sık ve kolayca yorulursunuz. Hatta yüksek tansiyon veya ülser gibi stresle ilgili riskli hastalıklara sahip olmadan önce stresini kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Girişimcilik Tükenmişliğinin 5 Erken İşareti

Tamamen tükenmişliği önlemenin kolay bir yolu yoktur, ancak gelişmeye başladığında onu yakalayabilir ve onu erkenden tedavi etmeye başlayabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler, kendi stresinizin etkilerini bilinçli olarak kabul edip etmediğinize bakılmaksızın, fark edeceğiniz tükenme ile ilgili en erken uyarı işaretlerinden bazılarıdır:

 1. Ofise gelmekten korkmak; Tükenmişliğin erken işaretlerinden birisi herkesin bildiği gibi Pazartesi sendromunun devam etmesidir. Her gün ofis gelmekten korkuyor ve işiniz ile ilgili bazı kararları vermek istemiyorsanız bu artık işinizde tükenmişlik sendromunun belirtilerinin başladığının ilk habercisidir. Sabah kalktığınızda işiniz için ilk günler gibi heyecanlanmıyorsanız ve ofise gitmek istemiyorsanız bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmiştir.
 2. Yorgun ve stresli hissetmek; İş yerinde sinirli ve stresli olmak sizi bir süre sonra iş yorgunluğuna sevk edecektir. Bedeniniz ve zihniniz ise bu durumda devreye girmeye başlar ve yorgun hissetmeye başlarsınız. Bu durumda zamanla stresli olaylar karşısında daha hassas olursunuz ve bu durumda tükenmişliğiniz başladığının habercisi olur.
 3. Kişisel zamanınıza dikkat etmemek; Ofiste verimli bir gün geçirmek ve kendinize tatil için zaman ayırmak önemlidir. İş haricinde size kalan zamanlarınızın çoğunu da iş üzerinde bir şeyler düşünmeye çok fazla ayırırsanız bir süre sonra psikolojik olarak etkilenmeye başlayacaksınızdır. Bu da sizin kendinize harcayacağınız zamanınızı olumsuz etkilemeye başlayacaktır. Düşünsenize 10 saat iştesiniz ve akşam arkadaşlarınızla eğlenirken bile sürekli iş ile ilgili sorunlardan bahsediyorsunuz. Bu durum gerçekten can sıkıcıdır ve bir süre sonra tükenmişlik sendromuna yakalanmanıza sebep olur.
 4. Yaşam tarzınız olumsuz bir şekilde değişiyor; Yaşam tarzı alışkanlıklarınıza bir göz atın. Daha sağlıksız yiyecekler yiyormusunuz? Egzersizi bıraktınız mı? Aşırı sigara içmek gibi taciz edici bir alışkanlık kazandınız mı? Bu alışkanlıkları kazanmakta, sağlıksız bir şekilde yaşamaya başladığınızın işaretleridir ve stresli günler sizi bekliyor demektir.
 5. Arkadaşlarınız ya da aileniz endişelerini dile getirdi mi ; Arkadaşlarınız ve aileniz sizi desteklemek için hep yanınızdadır. Eğer dürüst bir şekilde kendinizi onlara ifade ediyorsanız, onların verdiği cevapları dinlemeniz gerekir. Muhtemelen kendinizi açmanız, tükenme belirtilerinizi bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim Girişimci Tükenmişliğini Durdurmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şeye

İş performansınızdan ödün vermeden tükenmişliğin nedenlerini yakalamaya başlarsanız artık harekete geçmek için zamanınız vardır.

 1. Sabahları erken kalkmak ; Kendinizi zihinsel olarak canlı hissetmek için sabahları erken kalkmak size bir çok hazırlık için vakit kazandıracaktır. Bu sayede kişisel planlama ve iş planlaması için vaktiniz olur. İşe gitmeden önce daha uyanık ve daha kararlı adımlar atmak sizin elinizdedir. Ama geç kalkmak bütün bunların önüne bir set koymak gibidir. Unutmayın işe gittiğinizde planlı bir şekilde işe başlamak mı daha iyidir yoksa işte ayrıca plan yaparak vakit kaybetmek mi daha iyidir.
 2. Stres atmak için egzersiz ve diğer etkinlikler için zaman ayırın; Girişimcinin tükenmesini önleyecek olan maddelerden birisi de kendi sağlığına dikkat etmesidir. Egzersiz yapmak ve doğru beslenmek önemli olduğu için zararlı alışkanlıkları terk etmek size büyük faydalar sağlayacaktır.
 3. Ekip arkadaşlarına daha fazla sorumluluk verin; İş yükünüz aşırı fazlaysa görevleri ekip üyelerinize devretmeye başlayın. Onlara sorumluluk vermelisiniz, eğer ekibinize güvenirseniz onlarda size bir çok konuda daha iyi yardımcı olmaya başlayacaktır. Böylece iş planınızda ki yükler de azalmaya başlayacak ve iş stresiniz daha da azalacaktır.
 4. Hayır demeyi öğrenin; İşinizi ilerletmeden zaman harcayan işlerle meşgul olmak yerine sizi daha büyük hedeflerinize yaklaştıracak fırsatları takip etmeyi seçin. Hem kendiniz hem de ekibiniz in işinize odaklanması için işinize yaramayacak kararlarda hayır demeyi öğrenmelisiniz. Örneğin iş toplantılarınızda size yük getirecek kararlara hayır demeyi öğrenmelisiniz. Aynı şekilde hedefinizden şaşırtacak başka işler için teklif geldiğinde de hayır demeyi öğrenin. Bu durumda yanlış vereceğiniz evet yapalım şeklinde ki kararlar sizi hedefinizden koparabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here