Turizm ve seyahat işletmeciliği meslek elemanı

7

Turistik amaçlı, ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri veren işletmelerde seyahat işletmecisi tarafından planlanan işleri yürüten meslek elemanıdır.


GÖREVLER


– Turistlerin; ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde karşılanmasını sağlar,
– Yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde pazarlamasını yapar,
– Türkiye’ye gelen yabancı grupların veya yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını seyahat işletmecisi gözetiminde yönetir,
– Rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler),
– Müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler,
– Biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir,
– Müşterilerin, seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur,
– İşletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Faks, telefon, bilgisayar,
– Fotokopi ve diğer büro malzemeleri,
– Gezi ve tur programları,
– Seyahat ve turizmle ilgili yayınlar, yasalar, yönetmelikler vb.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Meslek Elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere ilgi duyan,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
– Girişimci, yeniliklere açık,
– Yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen,
– Bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olması gerekir.
Bir veya iki yabancı dil, bilgisayar program dillerini bilme, turizm tarihi ve turistik yerleri hakkında genel kültür bilgisi meslekte başarıyı arttırıcı etkenlerdir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları genellikle büro ortamında çalışırlar. Ancak, tur programları için seyahate çıkabilirler. Tur operasyonlarında zaman ve müşteri yönetimi esas olduğundan stres altında çalışılmaktadır. Turizm Bakanlığı yetkilileriyle, yerli ve yabancı turistlerle, turist rehberleriyle, seyahat şirketleriyle iletişim halinde çalışırlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları; turizm seyahat acentelerinde, turizm bürolarında, turistik gemilerde, tur operatörlerinin yanında, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım alanlarında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulabilirler ve buralarda tur operatörü veya rehber olarak çalışabilirler.
Turizm, değişime ve gelişime çok açık bir sektördür. Gelişen sektörle birlikte insanların tatil anlayışında gelişmeler olmaktadır. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör; dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlara kaymaya başlamış, yat turları, kongre, konferans, fuar organizasyonları gibi daha özel organizasyonlara gereksinim artmıştır. Doğal olarak alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek elemanlarının iş bulma şansı daha yüksektir. Ayrıca işleriyle ilgili alanlarda kendi işyerlerini açabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının ”Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” bölümlerinde verilmekte iken, bu bölümlerin adı “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği” olarak değişmiştir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Aşçılık, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Besin Teknolojisi-Kurum beslenmesi, Besin Teknolojisi-Pastacılık, Beslenme ve Ev Yönetimi, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme Gıda Teknolojisi, Kat Hizmetleri, Konaklama, Konaklama Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Kurum Beslenmesi, Mutfak, Otel İşletmeciliği, Otelcilik ve Turizm, Ön Büro, Pastacılık, Resepsiyon, Resepsiyon (Ön Büro), Servis, Servis Hizmetleri, Turizm, Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Animatörlük, Eğlence Hizmetleri, Host ve Hosteslik, Konaklama, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği / Seyahat Acenteciliği, Seyahat İşletmeciliği, Tur Operatörlüğü, Turizm, Ulaştırma Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Deniz Turizmi, Otel İşletmeciliği, Otelcilik ve Turizm, Turizm alanlarından mezun olanlar “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlık (EA-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır.
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO, Muğla Üniversitesi Muğla MYO, Muğla Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı – Mefharet Koçman MYO, Muğla Üniversitesi Ortaca MYO, Ankara Üniversitesi Beypazarı MYO, Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO, Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO’larında 1 yıl süreli zorunlu “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanmaktadır. İngilizce Yeterlik Sınavına başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Ayrıca, Mersin Üniversitesi Anamur MYO’nda isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde “Almanca Hazırlık Programı” uygulanmaktadır. Hazırlıkta geçen süre eğitim süresine dahil değildir.
“Seyahat İşletmeciliği” programında eğitim süresince; Hukuk, Ekonomi, İşletme, Muhasebe, Ticari Matematik, Ulusal ve Uluslararası Turizm Ekonomisi, Turizm Sosyolojisi, Mesleki İngilizce, Haberleşme Sistemleri, Seyahat İşletmeciliği, Ulaşım Sistemleri ve Biletleme, Bilgisayar, Tur Operatörlüğü Meslek Dersi, Turizm Mevzuatı, Yönetim İlkeleri gibi dersler okutulur. 1. ya da 2. sınıfta 2 aylık yaz stajını anlaşma yapılan seyahat işletmelerinde yaparlar.


MESLEKTE İLERLEME
Kişisel yetenek ve performansa bağlı olarak seyahat acentesi müdürlüğü, tur operatörlüğü, tur yöneticiliği, müzik, festival, program vb. organizatörü, seyahat danışmanlığına yükselebilir.
Yüksekokulların, “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği” Ön Lisans programlarını tamamlayanlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları halinde;
– Seyahat İşletmeciliği,
– Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği,
– İşletme,
– İşletme Enformatiği,
– İşletme – Ekonomi,
– Lojistik Yönetimi,
– Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, bölümlerinde, lisans tamamlama programlarına dikey geçiş yapabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İsteyen öğrenciler, daha sonra geri ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun harç ve öğrenim kredi imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının burs imkanlarından yararlanabilirler.
Staj süresince öğrenciler, işyerinin belirleyeceği miktarda ücret alabilirler.
Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir. Deneyim, hizmet süresi ve bulunulan konuma paralel olarak ücret artmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here