Türk girişimciler ‘dünyanın işi’ için güçbirliği yapacak

Dünyanın 80 ülkesinden gelen iki bine yakın Türk girişimciyi bir araya getiren Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’ndan ‘birlik ve beraberlik’ mesajı çıktı. Kurultayda ayrıca, Türk diasporasını güçlendirmek için Dünya Türk İş Konseyi de kuruldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ortaklığıyla düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Türk iş adamlarıyla Türkiye’deki iş dünyasını bir araya getirdi. Geçtiğimiz cuma ve cumartesi günü yapılan kurultay kapsamında Türklerin dünya genelindeki yatırım ve etkinliklerini artırılması gerektiğine vurgu yapıldı. Öte yandan kurultayda dünyadaki Türk işadamlarının tek bir çatı altında toplayan Dünya Türk İş Konseyi kuruldu. Başkanlığını Rifat Hisarcıklıoğlu, YİK başkanlığını ise Muhtar Kent’in yapacağı konseyin yönetim kurulunda Rahmi Koç, Güler Sabancı ve Ahmet Çalık gibi iş dünyasının önemli isimleri yer alıyor.
“Küresel Güç Türkiye” temasıyla yapılan kurultay sayesinde, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde görev alan ve trilyon dolarları yöneten profesyonel Türk yöneticiler ile yatırımlarıyla dünya listelerinde yer alan Türk girişimciler “aynı masa etrafında” toplandı. İki gün süren ve adeta bir ekonomi zirvesine dönüşen kurultay boyunca dünya pazarındaki paylarını artırmak için ikili iş görüşmelerde bulunan 2 bin Türk işadamı, ünlü CEO’lardan “küresel tiyolar” almaktan da geri durmadı.

Uzanabildiğimiz her kıtada
Kurultaya siyaset sahnesinden de önemli isimler yer aldı. Bakanlar, Moderatörlüğünü TOBB/DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gerçekleştirdiği “Küresel Ekonomide Türk Girişimcilerin Rolü ve Lobi Faaliyetleri” konulu oturuma Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Baş Müzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik katıldı.
Kurultay’da girişimcilere seslenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hedefimiz dünyanın en etkin diasporalarından biri olmak. Sadece Avrupa’da değil, uzanabildiğimiz her kıtada… Yurt dışındaki Türkler birbirlerini rakip olarak görmeyecek. Onun ekmeğini, onun işine göz koymayacak. Bizim savaşımız pastadan dilim çalma savaşı değil, pastayı büyütme savaşıdır. Bunun bilincinde olmalıyız. İkincisi, hiçbir zaman unutmayacağız: ‘Kâr üründe değil müşteridedir’. Küçük düşünmeyeceğiz, yeni pazarları düşüneceğiz. Almanya yok, Avrupa var. Avrupa yok, Dünya var. Ölçeğimizi büyütmeliyiz” dedi.

Evliya Çelebi ruhuyla
Küresel ekonomik kriz atlatıldığında yeni bir dünya düzeni oluşacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, krizden sonra gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok şirketin birleşme yoluna gideceğini dile getirdi. Böyle bir dönemde Türkiye olarak dünya pazarlarından hak ettiği payı alabilmek için yapılması gerekenlere değinen Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Çocuklarınızı en iyi üniversitelere gönderin. İngilizce bilmesiyle yetinmeyin; Çince, Hintçe, Rusça, İspanyolca, Arapça hatta Afrika dillerini öğrenmesini teşvik edin. Girişimciliği küçük yaşta öğretin. Onlara para değil, sorumluluk verin. Çocuklarımızın girişimci ruhu ve bilinci taşıması bizler için çok önemli. Bugün Paris-Kenya uçağına binin mutlaka elinde lap top çantası bir Türk girişimcisi bulursunuz. Aynı yola içimizdeki Girişimci Eyliya Çelebi ruhuyla devam etmeliyiz.”
Birlikte hareket etmenin önemine de işaret eden TOBB Başkanı “Bize artık potansiyel enerji değil, kinetik enerji lazım” dedi.
Türk girişimcilerinin Türk profesyonellerini desteklemesi gerektiğine vurgu yapan Rifat Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz: Çok Uluslu Kuruluşlar ve Çok Uluslu Şirketler olmalı. Diğer hedefimiz ise bulunduğumuz ülkenin siyaseti, bürokrasisi, medyası, üniversiteleri, sanatı, sporu, kültür hayatı olmalı. Yetenekli çocuklarımızı ve gençlerimizi bu alanlarda aktif olmak için cesaretlendirmeliyiz. Tohumu saçmalıyız, elbet bitecektir. Biz girişimciler, burslarla, moral desteklerle, bağlantılarımızı ve nüfuzumuzu kullanarak her alanda bu profesyonellerin önünü açmaya çalışmalıyız.”
Bu arada Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı’nın ikinci gününde kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yönetim Kurulu’nda iş dünyasının birbirinden önemli isimler bulunuyor. Türkiye’nin dünyanın dört bir yanında insan kaynağı olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ancak neden bir türlü etkin olup diaspora haline gelemiyoruz diye düşünerek bu platformu kurma kararý aldýk” açıklamasında bulundu. Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yönetim Kurulu’nun seçimle gelen üyeleri, Bölge Komitesi Başkanları’ndan oluşuyor. Avrupa, Avrasya, Asya Pasifik, Amerika ve Avrupa başlıkları altında 5 Bölge Komitesi ile çalışmalarını sürdürecek olan DTİK’in Yönetim Kurulu’nda Avrupa Bölgesi, Türk diasporasının yoğun bir yapıya sahip olması gerekçesiyle 3 üye ile temsil ediliyor. DTİK başkanlığına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu getirilirken, Konsey’in Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanlığını ise Coca Cola’nın Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent yapacak.

DTİK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Atilla Doğudan: Formula 1 pistinin hazırlanmasına katkı sağladı. Türk Hava Yolları (THY) yemek tedarik eden Avusturya’da kurulu Do&Co firmasının sahibi. Avusturya’da 30 yıldır çalışıyor. 500 milyon dolarlık ciroya sahip. Ortaköy’de yeni bir butik otel açma projesi var.
Cem Kozlu: DEİK Yönetim Kurulu Üyesi. Türk – Rus İş konseyi Başkanı. Coca-Cola Avrasya Bölüm danışmanı. 12 yıl yurt dışında yönetici olarak çalıştı.
Ahmet Çalık: Çalık Holding olarak bir çok ülkede yatırımları bulunuyor. Türk firmaları arasında en çok yabancı çalıştıran gruplardan biri.
Vural Öger: Hem işadamı hem de siyasetçi. Avrupa Parlamentosu’nda Milletvekili. 18 yaşında gittiği Almanya’da, Öger şirketler grubunu kurdu. Alman – Türk Vakfı’nın kurdu. Cumhurbaşkanından liyakat aldı.
Zeynel Abidin Erdem: Mardin Doğumlu kimya mühendisi. Gen-Pa Telekom ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Sudan ve İspanya Fahri Başkonsolosu. İspanya ve Sudan Devlet Başkanlarından devlet nişanı aldı. DEİK’in yönetim ve icra kurulunda görev alıyor.
Nihat Sorgeç: Almanya’ya 14 yaşında gitti. 500 – 600 öğrenci kontenjanlı özel meslek okulu sahibi. Türk Alman Ticaret Sanayi Odası Başkan Vekili.
Atıl Kutoğlu: Yüksek öğrenimini Viyana’da tamamladı. Avustralya’da iş hayatına atıldı. Viyana merkezli koleksiyonlarını pazarlıyor. Bir çok tasarım ödülünün sahibi. Turqulaty projesinde yer alıyor. Prensesleri kraliçeleri giydiriyor.
Can Akın Çağlar: Ziraat Bankası Genel Müdürü
Rona Yırcalı: DEİK İcra Kurulu Başkanı. Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı’na da yürütüyor. Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı.
Kaynak:Referans

1 YORUM

  1. sayın rıfat beyın cok buyuk katkılarıyla kurulmus tesekkur edıyoruz ben 25 senedır saudı arabıstanda turk gıda mamullerı toptan ve perakende satıyoruz ama maalesef su ana kadar soranımız olmamıstı kımın katkısı olduysa allah razı olsun turkıye cumhurıyetı devletıne mılletıne ınsanına en ufaktan en buyuyune kadar faydalı olursa allah bu dunyada ve obur dunyada razı olsun SAYGILARIMLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here