Türk kadınına özel ped yaptı, 6 ayda 80 milyon adet sattı

Kadın pedinin mucidi Kotex’in üreticisi Amerikalı Kimberly Clark, 2006’da girdiği Türkiye’de önce Avrupa pazarına sattığı bir ürünü satmaya başladı.


2007 Ağustos ayına kadar sadece 20 milyon adet satış olunca, firmanın Güney Kore’deki inovasyon merkezinde Türk kadının tercihleri mercek altına alındı. Türk kadınına özel üretilen yeni ped, 6 ayda 80 milyon adet sattı.


TÜRKİYE pazarına Kotex marka kadın pedi ve Huggies marka çocuk beziyle 2006 yılı başında giren Amerikalı Kimberly Clark, çocuk bezi pazarında umduğundan fazlasını buldu, üretime de başladı. Gebze’de yıllık 1 milyar adetlik çocuk bezi üretimi gerçekleştiren ve bunun yarısını da 20 ülkeye ihraç etmeye başlayan firma, kadın pedi satışında önce umduğunu bulamadı. Kimberly Clark Kadın Bakımı Kategorisi Pazarlama Müdürü Alkım Aytaman, “Kotex Türkiye pazarına önce Avrupa ülkelerinde sattığı ürününü sundu. Bu ürünün Türk kadınları tarafından da tercih edileceğini düşünüyordu. Ancak 2007 Ağustos ayına kadar sadece 20 milyon adet ped satılınca Türk kadınlarının farklı tercihi olabileceği düşünüldü. Kotex’in en güçlü olduğu ve üretiminin yapıldığı Güney Kore’deki inovasyon merkezine Türk kadınlarına özel yeni bir ped geliştirmesi söylendi. Bunun üzerine yenibir ürün geliştirildi ve bu ürünle başarıyı yakaladık. 2007 Ağustos’unda bu yeni ürünü pazara sunduk ve 2007 sonuna kadar 80 milyon adetlik satış geldi. Bu yıl 120 milyon adetlik satış bekliyoruz ve pazar payımız da yüzde 10’a yükselmiş olacak” dedi.


İpeksi yumuşaklık önemli


G. Kore’deki inovasyon merkezi için yaptıkları araştırma sırasında Türk kadınlarının pedde ipeksi yumuşaklığa önem verdiğini, önceki ürünün ise biraz sert yüzeye sahip olduğu için tercih edilmediğini tespit ettiklerini söyleyen Alkım Aytaman, bu ürünü önceden 2 bin kadında da test ettiklerini belirtti. Alkım, “Daha yumuşak, nefes alan, katmanlı ince bir ürün ortaya çıktı. Avrupa’da satılan ped ise daha sert yüzeyli bir üründü, Avrupalı kadınlar onu tercih ediyor” diye konuştu.


Memnunuz, yatırıma devam


Kimberly Clark Türkiye Genel Müdürü Ari Melamud ise Kotex’in ithal edip sattıklarını ancak, çocuk bezi Huggies’in üretimini Türkiye’de yaptıklarını vurguladı. Gebze’deki fabrikada 220 kişilik istihdamları olduğunu söyleyen Melamud şöyle konuştu: “Şu anda Gebze fabrikamız tam kapasite çalışıyor ve yıllık 1 milyar adetlik çocuk bezi üretimi yapıyoruz. Bunun da yarısını 20 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu fabrikamızda kapasiteyi 2 yılda ikiye katladık. Türkiye’de üretim kalite maliyet bakımında çok başarılı oldu. Kotex için de 2-3 yıla kadar üretim yatırımı yapabiliriz”


Biz 10 yıllık plan yapıp geldik


KİMBERLY Clark’ın küresel cirosunun 17 milyar dolar olduğunu belirten Genel Müdür Ari Melamud, 40 ülkede üretim yaptıklarını ve 155 ülkede ürün sattıklarını söyledi. Melamud, “Türkiye bizim için stratejik ülke. Kimberly Clarck olarak gelişen pazarlar olarak belirlenen BRICIT (Brasil, Rusia, India, China, Indonesia, Turkey) ülkelerine yönelik planlar yaptık. Türkiye için de 10 yıllık planımızı yapıp geldik. Türkiye’de çok ciddi yatırımlar düşünüyoruz” dedi.


Türk kadını yumuşak hava aldıran pedi tercih ediyor


Dünyada ilk kadın pedi Kimberly Clark’ın askerler için ürettiği tamponların’ hemşirelerce ped gibi kullanılmasıyla ortaya çıktı.


Firma ABD’de 1921’de piyasaya ilk kadın pedi ürünü Kotex’i sürdü ve bu ürün dünyada da bu alandaki ilk ürün oldu.


Türkiye pazarının rekabetçi yapısı nedeniyle Kimberly Clark, Kotex’i Türkiye’ye 2006’da sokabildi.


Türk kadınına ilk sunulan Kotex pedi, Avrupa pazarında başarılı, 3 katmanlı, sert yüzeyliydi. Bu ürün başarısız oldu.


Firma, G. Kore’deki inovasyon merkezinde Türk kadınları için yeni bir ürün projelendirdi.


Türk kadınına, ipeksi, yumuşak yüzeyli, kumaş dokulu, hava aldıran, cildi tahriş etmeyen, 6 katmanlı bir ürün sunuldu.


Yeni ürünle Kotex’in pazar payı hızla yükseldi ve yüzde 2’den yüzde 10’a çıktı.
Sadi ÖZDEMİR-Hürriyet

1 YORUM

  1. İlginç ve burada inovasyonun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Adamlar yapıp satıyor. Ülkemiz de daha icat adına bir şey ürettiğimiz söylenemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here