Türk limonata pazarı bir yıl içinde yüzde 283 oranında büyüdü!

Öncelikli olarak restoran ve kafelerden başlayan ‘limonata’ eğilimi, tüketicinin ilgisini görünce önce meşrubat üreticilerinin dikkatini çekti ve bu alana yatırım arttı. Bununla beraber, sağlık ve doğallığa önem veren tüketicinin ihtiyacına doğru cevap veren sağlıklı bir seçenek sunmak amacıyla meyve suyu üreticileri de limonata üretimine başladı. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Alaaddin Güç, limonlu meyve suyu kategorisine yönelen meyve suyu üreticilerinin sayısının hızla arttığını vurgulayarak, “Limonlu meyve suyu ürünleri sektörü son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 283 oranında büyüyerek, 15.5 milyon TL’ye ulaştı” dedi.


MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ ise Türkiye’nin doğal ve besin yönünden zengin gıda ürünlerine ilginin arttığı bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, meyve suyu pazarının son bir yıldaki gelişimini şöyle açıkladı:
“Tüketici bazen ürünün fiyatından çok, sağlıklı olmasına dikkat ediyor. Yine aynı nedenle, son yıllarda yüzde 100 meyve sularında yüzde 6.15 oranında artış gerçekleşti. Rakamlar, sadece yüzde 100 meyve suyu ve nektar pazarının, bu yıl 585 milyon litreye ulaştığını ortaya koyuyor.”


Yeni markalar sırada
Limonatanın meyveli içecekler kategorisindeki payı yüzde 68.5 büyürken, sağlıklı tüketim trendinin yaygınlaşması sayesinde meyve suyu ve nektar kategorisindeki payında ise yüzde 283 oranında büyüme gerçekleşmiş durumda. Limonlu meyve sularının satış değeri, 2008 yılının Mayıs ayında 4 milyon TL civarındayken, bu yılın aynı ayındaki rakam, yaklaşık 15.5 milyon TL’yi ortaya koyuyor. Yaz mevsimi sürerken limonata olarak yeni markaların da piyasaya sürülmeye devam edeceğine dikkat çeken Akdağ, pazarda süregelen rekabet daha da büyüyeceği için tüketicinin tercihini besin yönünden zengin ürünlere yönlendireceği görüşünde. Akdağ, limonata pazarındaki bu gelişmenin yüzde 100 meyve suyu pazarını da büyüteceğine dikkat çekiyor.


Neden Limonata?
Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren A ve C vitamini deposu olan limon, yaz sıcaklarında serinlemek için en eski ve bilinen hali ile karşımıza çıkıyor; limonata. Oysa ki limonatanın yanı sıra, limon meyvesinin herhangi bir meyveli içecekte kullanılması veya yenmesi, özellikle yaz döneminde birçok fayda sağlıyor. İştah açıcı olan ancak aynı zamanda sindirimi kolaylaştırarak, idrar sökücü özelliği de bulunan limon, damar sertliği ve tıkanıklığını da önlemeye yardımcı oluyor. Yazın sıcağında oluşan soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkları en aza indirmeye önemli ölçüde katkıda bulunan limonun suyu, hastalığa karşı serin bir seçenek”¦ Ağız sağlığında da önemli rol oynayan limon, diş ve diş etlerini kuvvetlendiriyor ve ufak darbeler ile meydana gelen kanamaları engelliyor. Demirin kana geçmesini kolaylaştıran limon, özellikle bitkisel besinlerdeki demirlerin kullanımını 2–3 kez artırıyor.

Kaynak:Gözlem

1 YORUM

  1. Peki bu limonata gerçekten tamamen masum mu? Hiç bir katkı maddesi , boya , şeker V.S. içermiyor mu gerçekten?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here