Türk markaları büyük düşünmüyor

5

Time Dergisi’nin 2009’da “En etkili 100 insan” arasında gösterdiği Martin Lindstorm, Türk şirketlerinin dünya pazarını fethetmek yerine kendi avlusunu nasıl ele geçireceğini düşündüğünü ileri sürdü.

Dünyada geçen yıl 90 bin yeni ürünün piyasaya çıktığını biliyor muydunuz? Peki ya bunların 347’sinin sadece diş macunu kategorisinde yer aldığını söylesek? Biz de bu bilgileri Time Dergisi’nin 2009’da “Dünyanın en etkili 100 insanı” arasında gösterdiği Martin Lindstorm ile yaptığımız röportaj sırasında öğrendik. Lindstorm, ürün pazarlama ve marka stratejisi alanında bir dahi olarak gösteriliyor ve dünyanın önde gelen şirket ve kurumları için geliştirdiği birbirinden ilginç pazarlama yöntemleri ile tanınıyor. Biz de Martin Lindstorm ile gelecekteki trendlerin yanı sıra global piyasalarda Türk şirketlerinin ve markaların durumunu konuştuk. Türk şirketlerinin sahip olduğu potansiyelin farkında olmadığını savunan ve Türk markalarını çok ürkek bulan Lindstorm’a göre yöneticilerin sorunu yeteri kadar büyük düşünmemek. Türk markalarının küresel bir bakış açısı yerine yerel düşünmeye eğimli olduğunu belirten Lindstorm, “Belki bu söylediklerim çok acımasız ve ağır bulunabilir ama küresel piyasaya sunacakları çok şey olmasına rağmen Türk markaları çok ürkek. Eğer dünyanın en büyük markası bir Türk tarafından yönetiliyorsa, Türkleri geride tutan hiçbir şey yok demektir” dedi.

Küçük düşünmeye son verin

Türk şirketlerinin yapısını ve stratejilerini genel anlamda masaya yatıran Lindstorm, markalara daha cesur davranmaları konusunda çağrıda bulunarak, şirketlerin artık küçük düşünme alışkanlığına son vermesi gerektiğini söylüyor. Türk şirketlerinin dünya pazarını nasıl fethedeceğini düşünmek ve ona göre strateji geliştirmek yerine kendi avlusunu nasıl ele geçireceği ve geliştireceği yönünde çalışmalar yaptığını ifade eden Lindstorm, Türk ve Amerikan iş modeli arasındaki farkı ilginç bir örnekle anlattı: “Eğer bir Türk şirketi perakende zinciri açacaksa ilk önce bir mağaza açarak işe başlar. İlk mağaza kâr edince de ikinciyi açar ve ilk ikisi kâra geçtikten sonra üçüncü mağazayı açar. ABD’li bir şirket zincir mağaza açacaksa gerekli modeli oluşturup, onun altyapısını hazırlar ve bir defada 200 mağaza birden açar. Mağazaların durumunu değerlendirerek ikinci bir 200 mağaza için düğmeye basar.

2 YORUMLAR

  1. Martin Lindstorm cok hakli ve yerinde bir tesbit. Birde Türkiyedeki bazi sirketleri cok yeteneksiz insanlarin yönettigini söyleseydi daha yerinde bir tesbit olurdu.
    Yasadigim ve duydugum bir olayi anlatayim: 2009 yilinin Eylül ayinin ilk haftalarinda, yanimda kücük oglumla birlikte THY'nin ucagi ile Istanbul Atatürk havaalanindan, Almanyanin Stuttgart havaalanina gidecek olan ucakta bir Alman ile sohbet ettik. Bende ufak bir girisimci olarak Istanbuldaki bazi AVM'lerde is yapmak icin teklif gönderdim henüz yanit alamadim deyince adam güldü. Nedenini sordugumda hayrete düstüm. Ben dedi Textil ticareti yapan bir is adamiyim. Bu senenin Ocak ayinda Istanbulda bulunan 4 Textil firmasina teklif, numune ve model gönderip fiyat istedim. Yalniz 3 hafta sonra birisindn cevap aldim, öbür 3 firma cevap vermedi. Bende zaten cevap gelmeyince heman tekliflerimi baska ülkelerde bulunan Textil firmalarina gönderdim ve engec 3 saat icinde tekliflerime yanit aldim. Siparislerimi verdim ve 1 milyon 800 bin Euro tutarinda siparis verip 3-4 hafta icinde Almanyadaki müsterilerime teslim ettim. Sayet Türk Textilcileri tekliflerime aninda yanit vermis olsalardi, sözünü ettigim para Türkiyeye girmis olacakti. Daha siz cooook beklersiniz diye söyledi. Ben ise 1 yil dolmasina ragmen hala tekliflerime yanit alamadim.
    Istanbuldaki bir AVM'de is yapiyorum, ucak biletimi aldim ve Türkiyeye gidecegim. Yönetimdeki yetkili kisinin sekreterinden görüsmek icin randevu istedim, bana bir bucuk hafta sonraya randevu verdi. Öne almak icin rica ettim ve hatta 10 dakika bile bana yeter dedim, nafile. Saatlerinin dolu oldugunu söyledi. Birbucuk hafta sonra görüsmeye gittigimde, 10 dakika dahi vakti olmayan adam, benimle 2,5 saat (iki bucuk saat) muhabbet etti. Iste Türkyenin gercegi.

  2. neden büyük düşünmüyor. çünkü firmaların başındakiler büyük düşünebilecek kapasitesi olan insanlar değilde ondan.. ben bu konuda sadece türkcellin ceo sunu takdir ediyorum.. bizim memlekette büyük düşünebilecek adam yok.. atadan gelen imkanlar doğrultusunda alınan içi boş eğitimlerin sayesinde şirketlere yerleşiyorlar yönetici olarak ve sonuç olarak içi boş eğitim içi boş yöneticisi olur.. yönetcilik eğitimle verilmez ben bunu iddia ediyorum.. yöneticilik önce içte olacak.. ileri düşünme kabiliyeti ufuk genişliği herkeste olmaz.. eğitim aldı diye herkes yönetici olamaz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here