Türk mühendisler şnorkel tipi itfaiye merdiveni üretti

Türk mühendisler, bir ilk olarak 55 metre yükseklikte, kurtarma ve yangın söndürme işlevi gören, şnorkel tipi itfaiye merdiveni üretti. İzmir’in Torbalı ilçesinde faaliyet gösteren Volkan Yangın Söndürme Teknolojileri Sanayi tarafından bir yıllık çalışma sonucunda yapılan merdiveni, tamamen Türk mühendisler tasarladı. Dünya genelinde sadece dört ülkenin üretebildiği aracı, 700 bin euroya Sudan hükümetine satıldı.


Bir yıllık bütün sparişlerinin dolduğunu anlatan Volkan Yangın Söndürme Teknolojileri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, firmalarının 36 yıldır faaliyet gösterdiğini, iki sene önceki ekonomik krizden sonra işlerini büyüttüklerini anlattı. Bu süreç sonunda personel sayılarının 210’a ulaştığını aktaran Tecim, ayrıca 3 bin 500 metrekarelik işyerlerini bırakarak, şimdiki 55 bin metrekarelik alana geçtiklerini söyledi. Daha önce 45 metre yüksekliğe çıkabilen merdiven imal ettiklerini, kendi rekorlarını 55 metreyle kırdıklarını, önümüzdeki süreçte ise 65 metreyi hedeflediklerini belirten Tecim, merdivenin 20 katlı bir binanın yüksekliğine çıkabildiğini kaydetti. İtfaiye aracının teknik donanımlarının Almanya’da yapıldığını, merdiven kısmının ise İzmir’de monte edildiğini ve 38 ülkeye sattıklarını kaydetti.


Ürettikleri 55 metrelik merdivenin standart olarak 5,10 dakikada açılması gerektiğini, kendilerininse bunu 3,5 dakikaya düşürdüklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Tecim ise yukarıya çıkan sepetin dört kişilik olduğunu belirtti. Önce ar-ge kapsamında merdivenin alt yapısını hazırladıklarını, daha sonra işleme geçildiğini anlatan Tecim 20 makine mühendisi, iki elektoronik mühendisi ve 210 teknik personelin hummalı çalışması sonucunda hayata geçirdiğini aktardı. Merdivenin tamamen otomatik sistemle kumanda edildiğini belirten Tecim, aşırı rüzgârlı havalarda kendi kendine indiğini anlattı.


Finansman Müdürü Hatice Arıcan da dünya genelinde beş firma arasında yer aldıklarını ve birçok fuarlara katıldıklarını belirtti. Bu fuarlarda kendilerine gösterilen yoğun ilgiden memnun kaldıklarını söyleyen Arıcan, yangın söndürme teknolojileri üzerine çok kapsamlı ürünler geliştirdiklerini ifade etti. Konuşmalardan sonra tanıtıma geçildi. Merdivenin açılması ve su fışkırtarak yangın söndürme özellikleri anlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here