Türk Telekom ilk kez 10 milyar TL’yi geçti, 1.752 milyon TL net kár yazdı

Türk Telekom’un 2008 yılı konsolide geliri, önceki yıla kıyasla yüzde 8 artarak ilk kez 10.2 milyar TL’ye ulaştı. Türk Telekom’un faaliyet kárı 2007’ye göre yüzde 6’lık artışla 2.7 milyar TL oldu. Şirketin 1 milyar 752 milyon TL net dönem kárı gerçekleştirdi. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, büyümenin faaliyet kárında azalma olmadan gerçekleştiğini ve faaliyet karının gelirin yüzde 27’si olarak sabit kaldığını kaydetti.

Farkı azalttı
Doany, küresel durgunluğun Türkiye’yi de etkilemesi sonucu 2008’deki toplam mobil abone artışının yavaşlayarak 2007’deki artışın yarısı oranında gerçekleştiğini belirterek, “Mobil pazarın tümündeki bu yavaş büyümeye rağmen grubumuz, Avea markamız ile mobil abone sayısını 2007 yılıyla aynı oranda artırdı ve son çeyrekte Vodafone ile arasındaki gelir farkını azaltarak sadece yüzde 13’e indirdi” ifadesini kullandı.

Avea taşıma lideri
Geçen yılın kasım ayında, tüm mobil müşterilerinin telefon numaralarını değiştirme kaygısı duymadan telefon operatörünü seçme olanağını sağlayan Mobil Numara Taşınabilirliği’nin sonunda uygulamaya geçtiğini hatırlatan Doany, 2008’de numara taşınabilirliği kanalıyla gerçekleşen sonuçların, müşterilere bu olanağın sağlanmasının yanı sıra, toplam 654 bin kişinin bu yeni fırsatı kullandığını gösterdiğini, Avea’nın da numara taşınabilirliği uygulamasıyla en çok net abone kazanarak “numara taşınabilirliği lideri” olduğunu belirtti.

JeTTvel sunuldu
Sabit hat alanında grubun, müşterilere ödedikleri sabit bir ücret karşılığında artan bir değer sağlamak için son olarak JeTTvel markası altında yeni konuşma paketleri sunmaya başladığını ifade eden Doany, ADSL hizmetleri kalitesinin, mobil hizmet kalitesinin ve coğrafi kapsama alanının geliştirilmesine odaklanarak 1.75 milyar TL konsolide yatırım yaptıklarını anlattı. Doany, şöyle devam etti: “Kasım 2008’de de bize tamamlayıcı mobil internet hizmeti vermemizi sağlayacak 3G lisans ihalesini başarıyla tamamladık. Bu yıl sadece sabit altyapı operasyonu birimine, tüm Türkiye genelinde 2 binden fazla genç mühendis ve teknisyeni de içeren 2 bin 640 kişiyi işe alarak rekor seviyede istihdam sağladık.”
Kaynak:Hürriyet

1 YORUM

  1. boşunamı veriyoz pareaları tabi gecer :) adsl bi yandan boşuna ödenen telefon parası bi yandan 1 günlük ödenen fatura paralarını bana verseler semtin zengini olurum :D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here