Türk yapımı karavan: Caretta

Türk yapımı karavan ”Caretta”, dünyanın 45 ülkesinde patenti alınmış ve 14 ülkeye ihraç ediliyor. Büyük karavanların sunduğu konforu içinde barındıran mini karavanların fiyatı 8 bin 500 ile 10 bin 500 lira arasında değişiyor.


Başoğlu Karavan Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üretimine 4 yıl önce başladıkları mini karavan modelini çok geliştirdiklerini belirterek, amaçlarının yerli üretim Caretta’yı dünyada marka yapmak olduğunu söyledi.


Karavan sektöründe, Türkiye’deki ekonomik olumsuzluklara rağmen 35 yıldır hizmet verdiklerini kaydeden Başoğlu, mini karavanları 4 yıl önce tasarlayarak üretmeye başladıklarını anlattı.


Başoğlu, Caretta’yı İngiltere, Fransa ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu 14 ülkeye ihraç ettiklerini ifade ederek, ”Bu yıl ürünü ihraç edeceğimiz ülkelerin sayısını 20’ye çıkaracağız. Ürüne karşı muazzam bir heyecan var. Avrupalı’nın buna ihtiyacı olduğunu keşfettik. Tek firmayız, 45 ülkede bunun patentini aldık. Hatta geçen yıl bayimiz olan İtalyalı bir firma bizi taklit etti, fuardan çıkarttırdık. Caretta’yı Avrupa’da değil, dünyada marka yapıyoruz. Şu anda Avustralya’ya bile gönderiyoruz. Avrupalılar mutlaka her hafta sonu tatile çıkan insanlar. Caretta ile Almanya’da oturan bir insanın Fransa kıyılarına gitmesini cazip hale getirdik” dedi.


Büyük karavanların sunduğu konforu mini karavanlara da uyarladıklarını kaydeden Başoğlu, karavanlarda güneş enerjisi ile elektrik üretme sistemi ve kalorifer tesisatının da bulunduğunu belirtti.


AVRUPA MİNİ KARAVANI SEVDİ
Caretta’nın en iyi müşterilerinin İngilizler olduğuna dikkati çeken Başoğlu, müşterilerinin yarısını 60 yaşın üzerindeki kişilerin oluşturduğunu söyledi.


Başoğlu, mini karavanların 7’den 70’e herkese hitap ettiğini belirterek, ”Caretta’yı kullananlara baktığımız zaman her türlü sportif aktivitesi olan bütün insanlara yakın. Yani bir dağcıdan tutun yamaç paraşütçüsü, sörfçüsü, hatta çiftçilere bile tavsiye ediyorum. Çiftçinin böyle bir şeyi olsun, tarlasına götürsün” şeklinde konuştu.


2011 yılında Caretta modelinden 5 milyon doların üzerinde ihracat beklediklerini ifade eden Başoğlu, şunları söyledi:


”Geçen yıl 250 civarında Caretta sattık. Bu yıl Caretta satışlarını dörde katlayacağımızı düşünüyorum. Birkaç yıl içinde en büyük hevesim Caretta satışlarını dörtlü hanelere, binlerin üzerine taşımak. Kendi kapasitemiz ve imkanlarımızla Türkiye’de yılda 7 bin taneye kadar çıkabileceğiz, buna hazırlık yaptık. Her yıl dörde katlanacağını zannediyorum. 2011 yılında bin taneye yaklaşmayı hedefliyoruz. Hedeflerimiz hep ihracata yönelik. Şu anda 30 kişiyle çalışıyoruz. Caretta’ya talep olursa hemen 100 kişiye çıkartırız. Şu andaki 500 adetlik üretimi 5 bine katlarız. Bizim için hiç sorun değil, her şey hazır. Talep patlaması bir kaç yıl içinde olacak. Kalitemiz çok yükseldi. Üründe istediğimiz her şeyi yaptık ve kim gelirse gelsin Caretta’yı incelediği zaman hayran olmaması mümkün değil.”


KARAVANDA YOK YOK
Başoğlu, fosil yakıtların tükenme noktasına gelmesiyle birlikte elektrikli otomobil modellerinin yaygınlaşacağına dikkati çekerek, 490 kilo ağırlığındaki mini karavanları alüminyumdan üreterek, daha hafif hale getirebileceklerini dile getirdi.


8 bin 500 ile 10 bin 500 lira arasında değişen fiyatlara satılan Caretta modeli karavanda şu özellikler bulunuyor:


40 amperlik akü, portatif ithal tuvalet, buzdolabı, tek gözlü LPG’li ocak, 20 litrelik su tankı, havalandırma paneli, özel çadır, özel anten, çadır lambası, araç sinyalizasyon lambası, lavabo, LCD TV, teyp-radyo, DVD oynatıcı.Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here