Turkcell Kadın Girişimcilere Mikro Kredi Veriyor
Mikrokredi

Mikrokredi
Mikrokredi

Turkcell kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla başlattığı, ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesi kapsamında, özel numaraya mesaj atan abonelerden 5 liralık borç alıp 100 bin kadına dağıtacak.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, projenin bir hibe projesi olmadığını belirterek, “Biz bu mesajlarla toplanan 5 liraları bir araya getirerek kadın girişimcilerimize mikro kredi olarak veriyoruz. Abonelerimizden bu 5 lirayı borç alıyoruz. İsteyen abonelerimiz bir yıl sonra 5 liralarını geri alabiliyor. İsteyen devam yazarak, kadın gücüne desteklerini sürdürebiliyor” dedi.
10 BİN KİŞİ BEKLİYOR
Turkcell’in, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesinin mikro kredi kavramının mucidi olarak anılan Muhammed Yunus’un da katıldığı gecede konuşan Ciliv, “‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesiyle 4 yılda 100 bin kadına destek olmayı hedefliyoruz. Daha güçlü Türkiye için kadınlarımızın güçlü olması çok önemli” dedi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Aziz Akgül de, mikro kredinin Türkiye’de bilinir hale geldiğini ifade ederek, “Fakat mikrokrediyi verecek finansman durumumuz yok. Turkcell de bugün bizi hayal edemediğimiz bir noktaya getirdi. 63 bin mikro üyemiz var. Mikro kredi alan 53 bin civarında mikrokredi kullanıcısı var. Yaklaşık 10 bin kişi mikro kredi bekliyor”dedi.
Diyarbakır’da başladı
Mikrokredi kavramını bularak hayata geçiren Nobel Ödüllü Ekonomist Prof. Muhammed Yunus, mikrofinansın küçük kapsamlı bir program olarak Diyarbakır’da başladığını anımsattı. Yunus, “Kimse bu seviyeye geleceğini düşünemezdi. Mikrofinans gerçekten çok önemli bir mesafe kat etti. 65 bin kişinin hayatını nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Türkiye’de 3 milyon potansiyel mikrofinans alıcısı söz konusu. Daha da ileriye gidebiliriz diye düşünüyoruz” yorumunda bulundu. Yunus, şunları aktardı: “Genç nesiller de gerçekten temel önem taşıyor. Eğer öfkelenirlerse bir ülkenin elinde hiçbir şey kalmaz. Eğer gençlere ilham verecek olursanız, o zaman gelişmeler ışık hızıyla ilerler. Gençlerin, yaşlılarla kıyaslandığında farklı etkinliklerle zaman geçirdiğini görüyoruz. Bambaşka bir dünyadalar. Ama sosyal işletmecilik söz konusu olduğunda masada sizinle oturan gençlerin ilgisini kolaylıkla çekebildiğini görüyorsunuz.” Hürriyet
Mikrokredi Nedir?
Mikrokredi, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayan, teminat ve kefalet gerektirmeden verilen küçük bir sermayedir.
Mikrokredinin Esasları
Kredinin bir insan hakkı olduğu inancına dayanır, maddi açıdan yoksun kadınlara öncelik verir.
Kadının sahip olduğu varlıklara değil, geleceğe dönük çalışma azmi ve potansiyelinin değerlendirilmesine dayanır.
En yoksul olanlar dahil olmak üzere bütün insanların sınırsız kabiliyetlerle donanmış olduklarına inanır.
İnsanlara hibe yada sadaka şeklinde yardımlar vermeye karşı bir duruşla, borç vererek iş sahibi olmasını ve kendi ayakları üzerinde durmasını sağlar.
Mikrokredi Nasıl Alınır?
Gelir getirici bir faaliyete başlamak isteyen 5 ihtiyaç sahibi kadının bir araya gelmesiyle süreç başlar. TİSVA, yapılmak istenen iş ve mikrokredi süreçleriyle ilgili gerekli bilgilendirme ve eğitimi verir.
İlk kez başvuranlar, ilk yıl için 100 ile 1000 lira arasında kredi alır. 1 yıl vadeli verilen kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkar. Sonraki yıllarda meblağ katlanarak artar.
Her hafta TİSVA’nın saha tahsildarları tarafından yapılan ziyaretler sonucunda, girişimci kadınlar aldıkları krediyi; %15 hizmet bedeli (Vakfın personel ve işletme giderleri ile Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisini kapsamaktadır) ile beraber 46 haftada haftalık taksitlerle geri öder.
Mikrokredi başvurusunda bulunmak için:
Telefon: 0312 436 90 90 E-mail: bilgi@tgmp.net

BESTE PARK-TEL