Türkiye franchise- bayilik pazarı 42 milyar dolar

Türkiye’de bayilik / franchise pazarı 42 milyar dolara ulaştı.

Yabancı zincirlerin akın ettiği pazar büyük riskler de taşıyor. Uzmanlar yatırımcıları iyi fizibilite yapmaları konusunda uyarıyor

Türkiye’de hızla büyüyen franchise pazarı 42 milyar dolarlık hacme ulaştı. Franchise veren 2 bin markanın 60 bin şubesi bu sistemi kullanmaya başladı. Yüzde 74’ünü Türk markalarının oluşturduğu pazara yurtdışından da ilgi büyük. ABD’li Cheesecake Factory’nin Akasya AVM’de, Londra merkezli hamburger zinciri Shake Shack’in ise İstinye Park’ta mağaza açacağı konuşuluyor.

Pazar hızla büyürken bir yandan da mağaza kapatan onlarca marka var. Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) Genel Sekreteri Osman Bilge, Türk girişimcisinin zincirleşmeye hücum etmesinin altında ‘cahil cesareti’ olduğunu söyledi. Bilge, “İşin gerektirdiği bilgi ve marka yönetimini bilmiyorlar.

Franchise
Franchise

Her şeyi üründen ibaret sanıp, büyüdükçe sorunlarla tanışıyorlar” dedi. Bilge, Türk girişimcisinin atak davranmasının dünyanın tanınmış zincirlerinin Türkiye’de başarısız olmasına neden olduğunu söyledi. Bilge, “Hard Rock Cafe, 7-Eleven, Jani King, Alphagraphics, Futurekids gibi sektörünün lideri şirketler yerli rekabet karşısında tutunamayıp, battı gitti. Türkiye zor pazar, Türkler zor rakip” diye konuştu. UFRAD Başkanı Mustafa Aydın da, yabancı markalara da “Türkiye’ye girerken iyi bir piyasa araştırması yapın” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here