Türkiye göç alan ülke oluyor

Sayıları hızla artan vakıf üniversiteleri, yabancı akademisyenlerin rotasına Türkiye’yi de soktu. Çalışmak için Türkiye’yi seçen 233 yabancı öğretim üyesi / görevlisi var.

Farklı sektörlerden çok sayıda ekspatın görev yaptığı Türkiye, yabancı akademisyenlerin de sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Hatta son zamanlarda, eğitim kulislerinde ekonomik krizin etkilerini henüz atlatamayan Yunanistan’dan pek çok akademisyenin Türkiye’ye göç etmeye başladığı haberleri konuşulmaya başladı. Bu gelişmede ekonomik nedenler dışında üniversitelerin karşılıklı imzaladığı değişim ve eğitim anlaşmaları, sunulan akademik araştırma ve çalışma imkanlarının etkili olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra evlilik ve farklı kültürleri tanımak için de ülkemizi seçen pek çok akademisyen var.

Vakıf üniversiteleri ağırlıklı olmak üzere şu anda dokuz üniversitede 233 yabancı öğretim üyesi ve görevlisi bulunuyor. 2010-2011 eğitim öğretim yılında işbaşı yapanların sayısı ise yaklaşık 50. Amerikalı, İngiliz ve Alman akademisyenlerin çoğunlukta olduğu üniversitelerde Kanada, Çin, İran, İspanyol, Japon, Hollanda, Fransa, Irak, Azerbaycan ve Nijerya uyruklu çalışanlar da yer alıyor. Kadrolar ise fen edebiyat, hukuk, yabancı diller, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar, mimarlık, iletişim, tıp ve su ürünleri fakültelerinde yoğunlaşıyor.

“Türkiye’de olmak bir fırsat”
Kadir Has Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Dimitrios Triantaphyllou, akademik çalışmalarının Kadir Has Üniversitesi tarafından tanınıyor, biliniyor olmasının kendisini Türkiye’ye getirdiğini söylüyor. Triantaphyllou , Türkiye’de çalışma kararı vermesinde rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın uluslararası ilişkiler alanında isim yapmış bir akademisyen olmasının da etkili olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Dört aydır Türkiye’de çalışan Yunanlı bir akademisyen olarak, bu üniversitenin benim gibi Türkçe konuşmayan yabancı bir personele rahatça uyum sağlayacağı verimli bir çalışma ortamı sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim”.

Özyeğin Üniversitesi’ne 2008 yılında önemli işletme okulları arasında yer alan Tuck School of Business at Dartmouth’tan katılan İşletme Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Koen Pauwels ise Amerika’dan Türkiye’ye özel olarak Özyeğin Üniversitesi’nde çalışmak üzere geldiğini söylüyor. Pauwels, “Burada üst düzey araştırmaları teşvik eden ortamın yanı sıra iş performansını iyileştirmeye yönelik çok sayıda doğrudan uygulama imkanı sunuluyor” diyor.

Üniversiteler – Toplam Akademisyen Sayısı – Yabancı Akademisyen Sayısı
Okan – 363 – 32
Kadir Has – 442 – 20
Özyeğin – 86 – 16
Sabancı -356 – 58
İstanbul Bilgi – 506 – 50
İstanbul Şehir – 86 – 2
İstanbul – 5039 – 30
İstanbul Aydın – 499 – 20
Maltepe – 496 – 5

*Toplam akademisyen sayısına yarı zamanlı çalışanlar da dahil edilmiştir.İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here