Türkiye İhracatçılar Meclisi 50 bin işçi alımı yapıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İhracatçı Eğilim Araştırması’na göre, ihracatçılar, bu yılın son çeyreğinde 50 bin yeni istihdam planlıyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı araştırmaya göre, Temmuz-Eylül döneminde ihracatta, mevcut pazarlarda yeni müşterilerden sipariş aldığını belirten firmaların oranı yüzde 57,2 olurken, ihracatta müşteri kaybettiği pazar olduğunu söyleyen firmaların oranı ise yüzde 38,5 olarak gerçekleşti.


Yılın 3. çeyreğinde ihracatta tamamen kaybettiği pazar olduğunu belirten firmaların oranı ise yüzde 10,6 oldu. Araştırmaya göre, Temmuz-Eylül cirosunun yüzde 60,9’u ihracattan, yüzde 39,1’i iç piyasa satışlarından elde edildi. Döviz kuru riskine karşı araç kullanmama nedenleri arasında yüzde 33 ile ilk sırada dövizdeki artış beklentisi yer alıyor.


2011’in 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatçıların yüzde 36,9’u beyaz yakalı, yüzde 36,5’i mavi yakalı ve yüzde 16,3’ü de ARGE personelinin arttığını bildirdi. Yılın 4. çeyreğinde ise firmaların yüzde 28,7’si beyaz yakalı, yüzde 34,6’sı mavi yakalı ve yüzde 10,2’si ARGE personeli istihdam edeceğini belirtti. Söz konusu verilere göre, ihracatçılar, bu yılın son çeyreğinde 50 bin yeni istihdam planlıyor.


Her 10 firmadan 4’ü 2011 yılı sonunda istihdam hareketleri sonucunda oluşacak çalışan sayısında artış olacağını öngörürken, yıl sonunda çalışan sayısının azalacağını belirten firmaların oranı yüzde 16,3 oldu. Yılın 3. çeyreğinde firmaların yüzde 47,5’i yurt içinde hiçbir yatırım yapmadığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here