Türkiye’de Yapılmayan İşler

Yurt dışında başlamış olsa da bizim uyum sağlamamızın vakit alacağı, Türkiye'de yapılmayan işler hala var. Doğru anda yatırım bu işlerde kazandırabilir.
Türkiye’de Yapılmayan İşler
7 dk
Son güncellenme: 30/09/2020
Tüm Başlıklar

Türkiye'de yapılmayan işler size ilham versin. Global dünyada pek çok iş fikrinin çoktan keşfedildiğini biliyoruz. Aklınıza gelen herhangi bir iş fikrinin daha önce dünyanın bir köşesinde düşünüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak başarılı bir girişimcilikte önemli olanlar hedef kitleyi doğru analiz etmek, talebini kendini yaratacak fikirler bulmak ve coğrafyanın ya da insanların ihtiyaçlarına cevap veren çözümler sunmaktır. Bu dinamikleri bir araya getirdiğiniz zaman kendiniz ve geleceğiniz için doğru kararı çok daha kolay verebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra gerçekten yenilikçi bir fikir arıyorsanız, ülkemizde henüz hayata geçirilmeyen ya da çok nadir de olsa hayata geçirilmeye çalışılmış ancak henüz potansiyelinin yakınından bile geçmeyen fikirleri bir araya getirdik. Türkiye'de yapılmayan işlere göz atın ve ilham alın.

Türkiye’de yapılmayan işlere genel olarak baktığımız zaman özellikle 2020 ve sonrasında dünyada güçlü bir yükseliş elde etmesi beklenen fikirler görüyoruz. Teknolojiye bağlı, enerji kaynaklarının tükenmesine karşı çözüm insan, insanlar için daha konforlu ve kaliteli bir yaşam sunmayı amaçlayan iş fikirleri dünyada olduğu kadar ülkemizde de popülerleşecek.

1. Türkiye'de Yapılmayan İşler Arasında Sıfır Atık Konseptli Ürünler

Atmosferdeki karbon ayak izimiz geri dönüşü olmayan seviyeye çıkalı çok az bir süre geçti. İnsanlık artık yaşadığı dünyayı korumak için her zaman olduğundan daha istekli. Bu istekle birlikte yepyeni yaşam şekilleri ortaya çıkıyor. Yaşadığımız dünyayı yaptığımız seçimler ile daha da güzelleştirebileceğimizi sonunda daha geniş kitlelerle fark etmiş olmamız geç olsa da güzel. Bu farkındalık yepyeni bir akımın ortaya çıkmasına oluyor. Zero waste ya da Türkçe’ye sıfır atık olarak çevrilen bu akıma dahil olan kişiler hayatlarında çöp kavramını çıkarıyorlar. Doğadan gelen, geri dönüşümü sağlıklı ve mümkün olan cam, metal, taş ve ahşap ürünleri odak noktasına alan bu akımı ülkemizde de takip eden çok sayıda insan var. Ancak sıfır atık konseptli iş fikirleri Türkiye’de yapılmayan işler arasında yer alıyor.

Tek kullanımlık ürünlerin aksine uzun ömürlü ürünler üreterek ya da satarak giderek güçlenen bu akımla birlikte kendi işinizi kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra kavanoz, bez torba gibi kişilerin kendi getirdikleri çözümler ile rahatça alışveriş yapabildikleri bir market konsepti ile pek çok insanın paketli ürün alma zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Sıfır atık konseptli ürünlere kısaca bakarsak metal ya da bambu pipetler, kahve bardakları, termoslar, file veya bez çantalar, metal kapaklı kavanozlar, çelik tıraş bıçakları, adet kabı ürünler ilk dikkat çekenler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin yanı sıra doğal malzemelerden üretilen, suya karıştığı zaman doğayı kirletmeyen temizlik ve kozmetik ürünleri de sıfır atık konsepti içerisinde oldukça popüler olan seçeneklerden bazıları.

2. Otomobil Şarj İstasyonları Gelecekte Popüler Olabilir

2020’li yıllarda uçan arabaların hayatımıza geleceğini düşünsek de otomobil teknolojisi hayal edildiği kadar hızlı ilerlemedi. Yine de hem çevre hem de ses kirliliği yaratan yakıt kullanımı sebebiyle de enerji savaşlarının temelinde yer alan otomotiv sektöründe artık elektrikli otomobillerin devri başlıyor. Ülkemizde de satışı yapılan bu araçların en temel sorunu ise adım başı bulunan benzinlikçilerin aksine şarj istasyonlarının bulunmaması. Türkiye’de yapılmayan işler arasında kısa zamanda popüler olması beklenen otomobil şarj istasyonları oldukça iyi bir girişim fikri. Bu istasyonlara ek olarak güneş panelli mobil şarj araçları da oldukça etkili bir çözüm olarak işe dönüştürülebilir. Ülkemizde apartmanların otopark sorunu olması, insanların kişisel garajlarının bulunmaması da elektrikli otomobiller için bir sorun. Çünkü bu tür bir araba satın aldıktan sonra kimsenin evinden uzatacağı bir uzatma kablosu ile arabasını saatlerce şarj etmek istemeyeceğini tahmin etmek oldukça kolay. Bu sorunu ortadan kaldıracak bir iş fikri yakın zamanda etkileyici bir başarı hikayesine dönüşebilir.

3. Tekoloji İthalatı Sebebi İle Türkiye'de Yapılmayan İşler Arasında 3D Baskı Mağazaları Var

3 boyutlu yazılar son dönemlerde günlük hayata oldukça kolay bir şekilde adapte olan ve oldukça yaratıcı bir teknolojinin ürünü. Yapay organ, protez gibi sağlık alanında devrim yaratacak üretimlerin yanı sıra inşaat sektörü, modelleme ve kişiye özel tasarlanmış her türlü ürün için 3 boyutlu baskı kullanmak mümkün. Türkiye’de yapılmayan işler arasında dikkat çeken ve kısa sürede popülerleşmesi beklenen bu iş fikri ile yaratıcılığınızı ön plana çıkarabilir ve insanlarla paylaşabilirsiniz. Endüstriyel tasarımlar yaparak güçlü üreticilerle iş birlikleri sağlayabilir ve dünyanın seyrini değiştirecek bir parça bile üretebilirsiniz. Yedek parça bulunmama sorununu ortadan kaldıran bu teknoloji sayesinde belki de teknik servis kavramını değiştiren bir proje yapabilirsiniz.

4. Evcil Hayvan Bakıcılığı

Yapılan araştırmalara göre her iki insandan birisi hayvan sahibi olmak istiyor. Bu araştırma ile birlikte evcil hayvan ürünleri, veterinerlik ve hayvan bakım hizmetleri oldukça mantıklı iş fikirleri olarak gelebilir. Ancak bunların pek çoğunu çoktan yapmaya başlamış pek çok insan var. Peki bu alanda yaratıcı bir iş kurmak mümkün mü? Elbette. Hayvan otellerinin ve kuaförlerinin ülkemizde de açıldığını biliyoruz. Kişisel evcil hayvan bakıcılığı ise ülkemizde henüz yaygınlaşmamış bir hizmet. Özellikle yaşlılar ve rehber evcil hayvanı olanlar için büyük kolaylık sunacak bu hizmeti birebir olarak vermek mümkün. Sabah ya da akşam düzenli olarak köpek gezdirmek, belirli aralıklarla kedi kumu değiştirmek gibi hizmetlerin verildiği bir şirket geleceğin iş fikirlerinden birisi. Tıpkı ev temizliğine yardım etmesi için hizmet veren insanları bir araya getiren temizlik şirketleri gibi evcil hayvan bakımı için de düzenli hizmet veren insanları bir araya getiren bir şirket özellikle büyük şehirlerde oldukça ilgi çekebilir.

 5. Et Yetiştiriciliği

PETA 2008 yılında laboratuvar ortamında ticari kullanıma uygun et yetiştirebilecek ilk girişime 1 milyon dolarlık bir ödül vermeyi teklif etti. Hayvan haklarının korunması, tüketim çılgınlığı ile birlikte kötü şartlar altında sağlıksız yetiştirilen hayvanların etleri yerine daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda üretilen etlerin tüketilmesi ve devam eden açlık sorunu bu uygulamanın hayata geçmesi için gereken motivasyonu sağlamaya devam ediyor. Günümüzde laboratuvarda et üretilebiliyor, hem de her çeşit eti üretmek mümkün. Ancak bu iş fikri Türkiye’de yapılmayan işler arasında yer alıyor.

6. Gizlilik Sağlama ve Veri Koruma Merkezi

Teknolojinin insan hayatının tam ortasında yer alması ile birlikte kişisel gizlilik kavramına bakış açısı her geçen değişiyor. İnsanlar her geçen gün daha çok izlendikleri hissine kapılıyorlar ve bu hissin büyük bir kısmı maalesef gerçekçi verilerle destekleniyor. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve hayatımızdaki tüm teknolojik cihazlar gizliliğimizi tehdit ediyor. Pek çok insanın asla aklına gelmeyecek gizlilik açıkları içerisinde yaşıyoruz. Bir program güncellemesi ile hayatınıza dair tüm bilgiler kötü niyetli insanların eline kolayca geçebiliyor, üstelik bu durumun farkına varmak bile imkansız. Son yıllarda dünya devi teknoloji şirketlerinin de zorlu dönemler yaşamasına neden olan kişisel verilerin korunması ile ilgili yeni teknoloji şirketleri kuruluyor. Bu şirketler insanların verilerini korumalarını sağlamaları için hizmet veriyor. Türkiye’de yapılmayan işler arasında yer alan bu iş fikri özellikle ünlü kişiler, politikacılar ve iş adamları için oldukça vazgeçilmez bir hizmeti barındırdığı için mutlaka değerlendirilmesi gereken fikirlerden birisi.

7. Dikey Tarım

Ülkemizde kısa zamanda yaygınlaşması beklenen dikey tarım aslında verimli toprakların ve ekilebilir alanların dramatik bir şekilde azalması ile ortaya çıkan bir fikir. Toprak her geçen gün bereketini kaybederken, üretim miktarlarının da bu durumla ters orantılı olarak artması durdurulamazken dikey tarım sıfır atık şehirler ve yaşam alanları oluşturarak dünyaya sahip çıkmak için oldukça etkileyici bir çözüm sunuyor. Dikey tarım içerisinde farklı alanlar bulunuyor. Susuz ya da topraksız tarım, balık çiftlikleri ile tarım alanlarını entegre eden yeni nesil seralar, mutfak raflarını bireysel tarlalara dönüştüren teknolojiler dikey tarım alanında uygulanabilecek iş fikirlerinden bazıları.

8. Emeklilik Danışmanlığı

Pek çok iş fikri genç ve orta yaşa hitap etmeyi amaçlar. Oysa emeklilik yaşının yükselmesi ile birlikte 65 yaş ve üzeri insanları da hedef alan yeni iş fikirleri son dönemlerde oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle yeni nesil emeklilerin hayatlarındaki en keyifli anın torunlarını sevmek olmadığı düşünüldüğü zaman bu iş fikri oldukça mantıklı gelebilir. Gençliğini kaybetmemek, daha iyi gözükmek, yeni bir yere taşınmak, ufak bir iş kurmak ya da yaşıtları ile zaman geçirerek tatil yapmak yeni nesil emeklilerin istekleri arasında yer alıyor. Bu alanda danışmanlık hizmeti veren şirketler de orta vadede oldukça popüler olacaklar.

9. Güneş Enerjili Su Sistemleri

Su insan yaşamı için olmazsa olmaz bileşenlerden birisi. Su için 21. yüzyılın yağı tanımı yapılsa da bu bile henüz suyun değerini yeterince vurgulamıyor. Ne de olsa bir insanın günde 2 litre yağ içme ihtiyacı yoktur ancak günde 2 litre su içmeyen bir insanın her geçen gün biraz daha sağlıksız olacağını söylemek mümkün. Suyun verimli üretimi, depolanması ve taşınması ile ilgili her iş fikri günümüzde çok değerli. Su pompalarının harcadığı enerjide verimlilik elde edilmesine olanak sunan güneş panelleri de suya çok daha ekonomik bir şekilde erişilmesine olanak sağlayacak. İnsan hayatındaki en değerli bileşene daha kolay, ekonomik ve hızlı erişilmesini sağlayacak bir iş fikri ile dünyayı bile kurtarabilirsiniz.

10. Araç Paylaşımı

Trafikteki artan araç sayısı her insanın en büyük şikayeti olsa da insanlar araba almaya devam ediyor. Çevre kirliliğinin önüne geçilemez bir noktada olması, küresel ısınma, her geçen gün artan trafik sorunları ve araç kullanımı ile tükenen enerji kaynakları insanlığın geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Yine de kişisel araç kullanmanın sunduğu konfor yüzünden insanlar araç almaktan vazgeçmiyor. Peki insanların paylaşarak kullanabilecekleri araçları olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu? Araç kiralama hizmetlerinin bireysel kullanım için ekonomik olduğu söylenemez ancak birkaç saatlik araba kiralamanın mümkün olduğu, üyelik sistemi ile çalışan ve bir araca sahip olmakla aynı masrafı yaparak araç sahibi olmanın dertlerini ortadan kaldıran bir çözüme insanlar hayır diyemezdi. İnsanlara belirli saatlerde, günlerde istedikleri modelde bir aracı üyelik seviyelerine göre alabilecekleri yeni nesil araç kiralama hizmeti ile daha önce yapılmamış bir hizmet verebilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.