Türkiye’nin En Girişimci Kadını belli oldu

Garanti Bankası ve Ekonomist dergisinin işbirliğinde, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) katkılarıyla bu yıl 4. kez düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması” sonuçlandı.

Şırnak, Muğla, Samsun, Balıkesir, Kırıkkale, Hatay, Çorum illeri de dahil Türkiye’nin dört bir yanından 3 bin 600’ü aşkın kadın girişimcinin başvurduğu yarışmada; Bigchefs Cafe&Brasserie’nin kurucusu Gamze Cizreli birincilik, Persu Suni Deri San. ve Tic. Ltd. Şti. kurucusu Perihan çöçelli ikincilik, Bonny Food Lezzet çiçekleri’nin kurucusu Didem Güney Alsoy üçüncülük ödülünü kazandı. Anikya İznik çini ve Seramik’in kurucusu Nejla Anıl ise sosyal girişimcilik ödülünün sahibi oldu.

Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de düzenlenen ödül töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “İş yaşamına baktığımızda, tüm Türkiye’de girişimcilerin sadece %14.7’sinin kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. İş hayatındaki kadın girişimciler, başarılı projelere imza atmanın yanı sıra iyi iletişim kurma, problemleri kolaylıkla çözebilme, hoşgörülü ve özverili olma gibi karakteristik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Kadınların; bu özellikleri kendilerine avantaj sağlamanın yanı sıra, toplumun ihtiyaç duyduğu huzur ve anlayış ortamına da büyük katkıda bulunuyor. İşte tüm bu nedenlerle, ülkemizin kalkınması, dünyanın birinci liginde yer alabilmesi ve dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için, özellikle kadın girişimcilerin her alanda var olması, büyük önem taşıyor. Garanti Bankası olarak kadın girişimcileri desteklemeyi, kurumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyoruz, ekonominin yeni gücü kadın girişimciler için tüm fırsatlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Capital, Ekonomist ve PCnet dergilerinin Yayın Direktörü M. Rauf Ateş ise “Geçtiğimiz günlerde ABD’de bir araştırma yayınlandı. Kadınların İş Araştırmaları Merkezi adlı kuruluşun averilerine göre, ABD’deki girişimci kadınlar, milli gelire 3 trilyon dolarlık katkıda bulunuyorlar ve 23 milyon kişiye iş sağlıyorlar. çalışanların yüzde doğrudan kadınların şirketlerinde çalışıyor. Kadın girişimcilere ait iş sayısı ise 8 milyonu bulmuş. Yüzde 28.2’si kadınlara ait. Türkiye’de ise 1.2 milyon işletmenin sadece 80 bin kadarı kadınların”¦ Arada dağılar kadar fark var.Yılın Kadın Girişimcisi yarışmasının bir amacı ise bu aradaki dağları eritmek, kadın girişimci sayısını artırmak, Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunacak yeni işler yaratmak. Son birkaç yıldır yarışmaya yönelik ilgideki artış ve birbirinden başarılı kadınların ortaya çıkışı, bizi daha da yüreklendiriyor.Umuyoruz, önümüzdeki birkaç yıl içinde, kadın patron sayısı, önceki yıllardan daha hızlı büyüyecektir.” diye konuştu.

KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç ise “Türkiye de girişimci olmayı başarmış her kadın ödülü hak ediyor. Keşke olanağımız olsa ve herkese onların ne kadar özel ve değerli olduklarını ifade edebilsek. Biz KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist olarak Yılın Kadın Girişimcisi Yarışması’nı kazananlar üstünden bu mesajı herkese yayabilmeyi ümit ediyoruz. üreten, sorgulayan, çözümün bir parçası olan özgür kadınlarımız memleketimizin demokratik ve ekonomik gelişiminin güvencesidir” şeklinde konuştu.

Yarışmanın jürisi, kadın girişimcileri, “yaratıcı ve üretici fikrin sermayeyle birleştirilmesi”, “güçlü ve sürdürülebilir finansal yapıya sahip olunması” ve “dış pazarlara yönelik çalışmalar yapılması ve büyüme stratejileri hazırlanması” gibi kriterlere göre değerlendirdi. Kaynak:Haberler.com

6 YORUMLAR

 1. Selam,ben beş altı yaşlarında resim yapmaya başlayan ,hedefini resim sanatı üzerine geliştiren bir sanat gönüllüsüyüm.liseden sonra bir atölye açarak çalışmalarımı yürütmek istedim.Cebimde yol parası bile olmadan sanat aşkıyla açtığım bu atölyede resim ve elsanatları üzerine ürünler ortaya koymaya başladım fakat maliye esnaf sanatkarlar derken maddi anlamda sıkıntıya düştüm kapatmak zorunda kaldım.resim iş öğretmenliğini bitirdim.özel okulda öğretmen olarak işe başladım yedi yıl çalıştım fakat sanat eğitimcisi olmak sanata filen bişey katmaya benzemiyor oysa ben üretmek insanlara sanatın derinliğini issettirmek istiyordum.bazı sorunlardan dolayı öğretmenliği bırakmak zorunda kaldım sorun benim dışımda bir sorundu.şuan kimlik yaşım 39 dolasıyla milli eğitimde öğretmen olma şansını yitirdim.zaten istediğim öğretmenlikten ziyade gerçek anlamda sanatın yaşandığı bir sanat ortamı oluşturmak ve insanları bu sanat ortamından kana kana yararlanmalarını sağlamak.bunun için küçük bir proje hazırladım ama maddi gücüm yok bu içimdeki potansiyeli değerlendirmek istiyorum ne yapabilirim. Teşekkürler.

 2. tabiki girişimci diye ön plana çıkan büyük markaların seo ları para var ekip var teknoloji var bunu az çok değerlendirip kar ettimi büyük girişimci olyur . önemli olan 0 dan bişeyler yapabilmek…

 3. BİZ EV HANIMLARI EŞİMİZE MADDİ DESTEK SAĞLAMAK İÇİN EL İŞLERİ ÇEYİZLİK İŞLER YAPIYORU.Z AMAİMKANLARIMIZ VE ÇEVREMİZ KISITLI OLDUĞU İÇİN SATACAK YER BULAMIYORUZ EL İŞLERİMİZİ YURT DIŞINDA SATACAK KİŞİLER ARIYORUZ
  İŞLERİMİZİN RESİMLERİNE hamarat.1996@hotmail.com MSN SİNDENPROFİL SAYFASINDA YENİ ALBÜMDEN BAKABİLİRLER
  İLGİ VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ
  ELİMİZDE TOPLU HAVLU DANTELİ LİF YAZMA VE BOHÇA VAR
  GÖKSEL BALIK VE ARKADAŞLARI
  hamarat.1996@hotmail.com

 4. Kesinlikle katılıyorum zeynel bey..bence hiç hakedilmemiş..teşekkürler paylaşım için

 5. Arkadaşım girşimci dediğin cebinde bir lirası yokken milyon dolarlık iş yapabilmiş kişiye denir. Zengin çocuklarının ellerinde olan parayı büyütmeleri ya da yeni işler yapmalarına girişim denmez yatırım denir… Onların ellerinde zaten tüm imkanlar var hadi kolaysa sıfırdan tam sıfırdan birşeyler yapsınlarda ayakta alkışlayayım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here