Türkiye’nin İlk İnovasyon Merkezi Açılıyor

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Türkiye’nin ilk inovasyon merkezinin İzmir’de kurulacağını açıkladı. Bu çalışmanın Türkiye’de bir örneği bulunmadığını vurgulayan Rektör Güden, dünyadaki en güzel örneğin ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Massachusetts Institute of Technology (MIT) olduğunu belirtti. Toplam maliyeti 7 milyon TL olan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (İZTEKGEB) İnovasyon Merkezi inşaatının başladığını anlatan Güden, “Hedefimizde 5 yıl sonra bir ürüne sahip olan 5-10 tane mikro iktisadi işletme kurmak var” dedi.

Ege Bölge Temsilcimiz Ahmet Kaplan’ı ziyaret eden Rektör Mustafa Güden, üniversitenin önemli yatırımlarından biri olan İZTEKGEB İnovasyon Merkezi hakkında bilgi verdi. İnovasyon merkezi kendi kendini 5 yıl süre ile finanse edeceğini belirten Güden, projenin yüzde 75’ini İzmir Kalkınma Ajansı’nın yüzde 25’ini ise İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin karşılayacağını dile getirdi. Yön değiştirerek yeni bir vizyon geliştirdiklerini aktaran Güden, asıl hedeflerinin büyük şirketler değil, mikro iktisadi işletmeler olduğunu vurguladı. Bu projelere dair her türlü desteği vereceklerini ve destek verirken proje sahiplerini orta ölçekli firmalarla karşı karşıya getireceklerinin de altını çizen Güden, “Genç ve fikri olan insanları teknoparka alıp, projelerini üç yıl süre ile destekleyeceğiz. Yaklaşık 80 proje olacak. 80 proje sahibinin yanında 20 tane de orta ölçekli firma olacak. Bu 20 firma 80 projenin ne olduğunu bilecek ve zaman zaman bu insanlarla bir araya gelecek. Belki de bu projelerden bazılarını destekleyecek ve ‘Gel bu projeyi birlikte yapalım’ diyecek. Hedefimizde 5 yıl sonra bir ürüne sahip olan 5-10 tane mikro iktisadi işletme kurmak var. Projenin teknik danışmanlığını, eğer gerekiyorsa patent işlemlerini de biz halledeceğiz. Onlar bizim de projemiz olacak, bu projeleri sahipleneceğiz” diye konuştu.

İYTE GENÇ FİKİRLERİ BEKLİYOR
2014 yılında tamamlanması planlanan İnovasyon Merkezi‘nin inşaat çalışmalarının başladığını aktaran Güden, merkeze her türlü proje ile başvurulabileceğini söyleyerek, “Bütün öğrencilere bunu yayıyoruz. ‘Projeniz varsa bize gelin’ diyoruz. Şuan projeleri seçiyoruz, 2014 yılında da bu projeleri İnovasyon Merkezi ‘ne getireceğiz. Burada katma değer olarak sıfırdan teknolojik ürünler çıkacak. Hiçbir bilgi transferi yapılmayacak, sıfırdan bir fikri hayata geçireceğiz ve buradan özgün katma değeri yüksek ürünler çıkacak. Bu ürünler arasında bir program, bilgisayar oyunu ya da bir arabanın parçası gibi ürünler çıkacak. Çalışmalar tamamen ürün hedefli olacak. Şuan bilişim ve enerji yoğunluklu 5-6 projeyi seçtik bile, fakat çalışmalar başlamak için binanın bitmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK, DÜNYA ÖRNEĞİ İSE MIT”
Bu çalışmanın Türkiye’de bir örneği bulunmadığını vurgulayan Rektör Güden, dünyadaki en güzel örneğin ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Massachusetts Institute of Technology (MIT) olduğunu belirtti. MIT’nin çıkış noktasının da bu çalışma olduğuna dikkat çeken Güden, küçük bir fikirden başlayıp onu büyüten MIT’nin şuan binlerce şirkete sahip olduğunu kaydetti. Fikirleriyle kendilerine başvuranlarda aranan özelliklere de değinen Güden sözlerini şöyle sürdürdü: “Buraya gelen genç insan, fikriyle inovasyon merkezine girecek ve projesini oluşturulan hakem heyetine sunacak. Fikir sahibinin teknik geçmişine bakılacak. Sunduğu proje ile ilgili bir eğitimi, bilgi birikimi var mı diye incelenecek. İkinci olarak da projenin kalitesine bakılacak. Kurul ‘Bu proje 3 yıl içinde ürüne döner mi, dönerse katma değeri yüksek mi’ diye piyasa araştırması yapacak. Daha sonra bu genç arkadaşımız bu projeyi tek başına yönetebilir mi yanına bir insan gücü gerekiyor mu diye bakacağız. Araştırma sonucunda ürüne dönüşüyor ve katma değeri de yüksekse desteklenme kararı alınacak. Arkasından iş planını hazırlayıp o konuda uzman teknik danışmanları da bulacağız. Teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilk önce bu projeyi finansman olarak destekleyeceğiz ve proje başlayacak. Ulusal kaynaklardan, Sanayi Bakanlığı’ndan ya da TÜBİTAK’tan projeye destek alınabilir mi diye de bakacağız. Proje esnasında herhangi bir bilgi buluyorsa ve bunun endüstriye tahakkümü isteniyorsa merkezde bu da yapılacak. 3 yılın sonunda bir ürün çıkıyorsa bunu çıkaracağız ve böylelikle küçük küçük mikro iktisadi işletmeler kuracağız. Ayrıca bu çalışmadan bir patent çıkarsa patent haklarını nasıl halledeceğimizi de konuşacağız. Örneğin ‘Projeyi desteklediğimiz için bunun bir kısmını biz alacağız’ diyeceğiz”

TTNET İYTE’YE KULUÇKA MERKEZİ KURDU
TTNET’in de İYTE’de bir kuluçka merkezi kurduğunu ve burada TTNET ile ilgili projeler geliştirileceğini ifade eden Güden, “Projeleri tamamen bizim öğrenciler geliştiriyor ve bu projeleri destekliyorlar. Şu an mekanları da var. Bunun için de 3 proje belirlendi. Üniversiteden ve TTNET’ten gelen kişilerden oluşan bir hakem kurulu var. Projeler için yarışma yapıldı ve projeler belirlendi. TTNET bu projeleri destekleyecek ve bu kuluçka merkezinde hayata geçirecek” dedi.

PROJENİN HEDEFLERİ
Temmuz 2012’de başlayan İZKA destekli İnovasyon Merkezi Projesi ile İzmir’de teknoloji alanındaki girişimci (tekno-girişim) sayısının artırılmasının yanı sıra yeni girişimcilerin yaratılması için girişimci firma ve kişilere destek olacak bütünleşik bir arayüz oluşturulması da hedefleniyor. İnovasyon Merkezi Projesi ile kurulacak kuluçka merkeziyle ise iş fikri olan, fakat yeterli donanıma sahip olmayan girişimcilere eğitim, fiziki ve mali destek sağlamak için alt, üst ve sosyal olanaklar yaratılacak. Tanıtım, patentleme ve teknoloji transferi ofisinin kurulması, patentleme süreci eğitimlerinin verilmesi ile hem bölgedeki patent sayısı artacak. Ayrıca bölgede yapılan buluş ve tasarımların artması desteklenmiş olacak. Bu sayede bölgede yürütülen proje sayısında artış olması da bekleniyor. Kaynak: Star

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here