Türkiye’nin ilk milimetrik radar sistemi

Türkiye’nin ilk milimetrik radar sistemi

Bilkent Üniversitesi’nin teknoloji şirketi olarak 2006 yılında kurulan Meteksan Savunma Sanayi, üniversitenin teknokenti Cyberpark’ta faaliyet gösteriyor. Faaliyet alanları, elektronik alt sistemler, sualtı akustik sistemleri, bilgi teknolojileri ve simülasyondan oluşuyor. Meteksan Savunma Genel Müdürü Murat Erciyes’in verdiği bilgiye göre, şirket radar, lazer ve üçüncü nesil veri aktarma sistemleri, sonar tasarım ve üretimi, sualtı haberleşme ve uyarı sistemleri, elektronik harp sistemleri konularında ileri teknoloji çözümlerini milli imkanlarla geliştirmek için çalışıyor.

Meteksan
Meteksan

TÜBİTAK tarafından finanse edilen, Savunma Sanayi Müsteşarlığının Kara Hedef Angajmanı için Milimetrik Dalga Radar Teknikleri Geliştirilmesi (MILDAR) projesi bunlardan biri. İlk yerli milimetrik dalga bandı prototip radar sistemi projesi ile yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilebilecek. Hava araçlarının arazi çarpmalarını önleyecek sistem, duran araçların ayrıntılı analizlerine imkan verecek veri ve görüntü oluşturabilecek.

Üretilen prototip herhangi bir platforma takılmadan yapılan testlerde başarı sağladı ve helikopterlere takılan radarlardan daha etkin sonuç verdi. Seri üretilebilecek olan dört modlu radar sistemi dünyadaki en gelişmiş teknolojilerden biri olarak kabul ediliyor. MILDAR, helikopter platformlarının yanı sıra insansız hava araçlarında da kullanılabilecek. Erciyes, MILDAR’ın, tanklar, zırhlı araçlar ve kara araçları için algılayıcı sistemlerle, yakın bölge koruması İçin karaya konuşlu radar sistemlerinin geltirilmesinde büyük katkı yapacağını kaydediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here