Türklerin En Çok Yaşadığı 6 Sendrom

Türklerin En Çok Yaşadığı İşsiz Kalma Sendromu

Günümüzün yaşam şartları bizi birçok konuda sendrom sahibi yapabiliyor. Tükenmiş sendromundan, süper anne sendromuna kadar bir tane sendroma kesinlikle yakalanıyoruz. Ama bir tanesi var ki açık ara önde. İşte Yenibiris.com anketine katılan 11073 kişiye göre en çok yaşanan sendrom. Türklerin En Çok Yaşadığı 6 Sendrom

Türklerin En Çok Yaşadığı Sendromlar Şöyle

İşsiz kalma sendromu
İşsiz kalma sendromu

1. İşsiz kalma sendromu yüzde 68,7 : Hem çalışanlarda hem de iş arayanlarda görülebiliyor. Kişi mevcut işini kaybetme veya iş arıyorsa bulamama korkusu yaşıyor. Daha sıkıntılı, endişeli, keyifsiz olabiliyor. Dikkatini toplayamıyor, motivasyonu düşüyor. Daha çok beyaz yakalılarda görülüyor.

Tükenmişlik sendromu
Tükenmişlik sendromu

2. Tükenmişlik sendromu yüzde 18,6 : Çalışanın kendini bitmiş, yıkılmış, bıkkın hissetmesi durumu. İşe yeni girildiğinde beklentilerin karşılanmaması, hayal kırıklığı baştan tükenmişlik sendromuna neden olabiliyor. Aynı işte uzun süre çalışmak işi rutinleşiyor, bir süre sonra iş bıkkınlığı başlıyor.

Pazartesi sendromu
Pazartesi sendromu

3. Pazartesi sendromu yüzde 9,3 : Tatil dönüşü işe adaptasyon sürecine pazartesi sendromu deniyor. Haftasonu tatilinden çıkan çalışan iş yapmaya gönüllü olmuyor. Motivasyonu ve morali düşük oluyor. Pazar akşamından başlayan stres ile boğuşma durumu olarak nitelendirilen ‘pazartesi sendromu’ birçok kişiyi etkiliyor.

Süper anne sendromu
Süper anne sendromu

4. Süper anne sendromu yüzde 4 : Çalışan kadının hem eş hem annelik hem de iş hayatındaki rolünü dört dörtlük yapmak istemesi üzerine ortaya çıkan sendrom. Toplumumuzda biraz daha artı bir sendrom olarak görünüyor. Evinin kadını, çocuğuna çok iyi bakar, iş hayatında harikadır gibi söylemler kadının hoşuna gidiyor.

Orta yaş sendromu
Orta yaş sendromu

5. Orta yaş sendromu yüzde 1,6 : Genelde orta yaşlarında olan çalışanların kariyerlerine bakıp tatminsiz olduklarını farketmeleriyle başlıyor. İşe aynı hevesle gitmiyor, sorumluluktan kaçıyorsanız ve depresif bir ruh haliniz varsa, bu sendromuna yakalandınız demektir.

Doğum sonrası sendromu
Doğum sonrası sendromu

6. Doğum sonrası sendromu yüzde 1,4 : Birçok kadın anne olduktan sonra hafif hüzün ve kaygı hisseder, ruh halinde değişiklikler görülür. Bu belirtiler normalde 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Az görülen, ancak daha ağır sorunlar doğum sonrası depresyon ve psikozdur. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde sinsice başlar ve birkaç ay içinde düzelir fakat 1-2 yıla kadar da sürebilir.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here