Turris Omnia Yüksek Performanslı Router 1 Milyon dolar yatırım aldı

Turris Omnia Yüksek Performanslı Router 1 Milyon dolar yatırım aldı
Açık Kaynak Yönlendirici

Turris Omnia Yüksek Performanslı Router 1 Milyon dolar yatırımı geçti ve Başarılı iş fikirleri arasında yerini aldı.

İnternet çağımızın en gelişmiş ve yararlı teknoloji arasında görülmektedir. Günlük yaşantımızın her safhasın da artık internet yer almaktadır. İnternet ile para kazananlar iş bulanlar internet ile fikir edinenler daha bir sürü böyle örnek sayabiliriz. Canımızın çok çektiği bir yiyeceği veya bir elbise yada her hani bir ürünü dilediğimiz zaman internet yoluyla sipariş edebiliyoruz. Ancak bunu yaparken de bütün özel bilgilerimizi internet ile paylaşmış oluyoruz. İnternet sayesinde özel bilgisayarınızda ki bütün bilgilere hacker’lar ulaşabilirler.

Böylelikle sizden istedikleri bilgileri kolayca alabilirler. Bunun maddi zararı yanı sıra manevi zararı da olabilir. Bu tip olayların olmasın da ki en büyük sebep ise güvenlik önleminin alınmamış olmasıdır. Ne yazık ki günümüz de pek çok bilgisayarın güvenlik önlemleri alınmış olsa da bağlı olduğu sunucular zayıf olduğu için pek korunaklı sayılmazlar.

Açık Kaynak Yönlendirici
Açık Kaynak Yönlendirici

Turris Omnia projesi açık kaynak bir işletim sistemi barındırıyor ve bu özelliği  ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Entegre cihazlar için geliştirilen OpenWRT Linux projesini temel alan Tirrus işletim sistemi, güvenlik konusunu tüm katılımcılara sağlıyor. Herhangi bir açık tespit edildiğinde geliştiriciler yamayı hazırlıyor ve otomatik olarak Turris Omnia routeri güncelliyor ve sistem içerisinde çeşitli güvenlik eklentileri de yer alıyor.

Turris Omnia isimli projenin geliştirilmesi için indiegogo’ya başvuran firma tam 1.000.083 dolar fon kaldırdı. Aslına bakarsanız Turris Omnia isimli proje bu kadar fon toplamayı beklemiyordu. Ancak yatırımcılar bu fikri beğenmiş olmalılar ki istedikleri fon miktarının tam % 857 fazlasını Turris Omnia isimli ürüne layık gördüler. 119 ve 160 dolarlık fiyatlara sahip olan ürün Haziran 2016 tarihinde teslim edilmeye başlanacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here