Tütün eksperi

14

Tütün üretimi konusunda üreticiye yol gösteren, üretilen tütünün, önceden belirlenmiş standartlara uygun olup olmadığını saptayan ve bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştiren kişidir.


GÖREVLER


– Tütünün tarlada yetiştirilmesi, kırımı ve kurutma işlemlerini denetler,
– Tütünün fermantasyonunun bakımını yapar,
– Tütünün standartlara uygun olup olmadığını saptar ve fiyatını belirler,
– Bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştirir,
– Tütünün kalitesini ve fiyatını belirler,
– Alımı yapılan yaprak tütünün işleme atölyelerinde nev’i ve kalitelerine göre ayırımını denetler ve yönlendirir. Bu işlem sonucunda tütünler ülkemizdeki sigara fabrikası ihtiyaçlarına göre hazırlandığı gibi, ihracata da uygun hale getirilir,
– Alınan tütünde, tüketici isteklerine ve piyasaya uygun olarak sigara, pipo, puro, enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemleri uygular. Bu yöntemleri geliştirir, ürünün depolanması ve pazarlanması alanında çalışır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Tütün kalite kontrol araçları.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tütün eksperi olmak isteyenlerin;
– Temel Bilimler yanında Sosyoloji, Ekonomi, Psikoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı,
– Tarımsal ve endüstriyel üretim faaliyetlerinden hoşlanan,
– Düşüncelerini başkalarına aktarabilen,
– Başkaları ile olumlu ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tütün eksperleri hem açık havada, hem kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında tütün üreticileri, sigara tüketicileri, meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Tütün Eksperlerinin başlıca çalışma alanı Tekel Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlardır. (Özellikle Sigara Fabrikaları)
Ayrıca özel sektöre ait tütün işletmelerinde, tütün ticareti yapan (İthalat-ihracat) yapan kuruluşlarda, özel sigara fabrikalarında ve tütün kredisi veren kuruluşlarda da çalışabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi;
– Celal Bayar Üniversitelerin (Manisa) Tütün Eksperliği Yüksekokulunda verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
– Lise veya dengi okul mezunu olmak,
– Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Tütün Eksperliği” lisans programı için yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puan almak,
– Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “Tütün Eksperliği” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin “Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler” alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.
Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programlarını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
Meslek liselerinin; Genel Ziraat, Tarım, Ziraat, Tarım Teknolojisi, Makine-Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Tütün Eksperliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
“Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği” Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Tütün Eksperliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere Matematik, Fizik Kimya ve Biyoloji (Özellikle Botanik )gibi temel bilim dersleri, Tütün, Kimya ve Teknolojisi, Tütün Tarımı, Bitki Yetiştirme ve Beslenme, Tütün Değerlendirme ve Ekspertiz, Tütün Bakımı, Tütün Hastalıkları, Genel Tütün Manüplasyonu, Tütün Fabrikasyonu, Toprak Bilgisi ve Gübreleme Tekniği gibi meslek dersleri ayrıca, İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Genel Ekonomi, Pazarlama, İstatistik, Genel Muhasebe, Yönetim ve Organizasyon, Üretim Planlaması ve Kontrolü, Kalite Kontrolü.


MESLEKTE İLERLEME
Tütün Eksperleri lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.
Mezuniyet sonrasındaki kazanç çalışılan işyerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 2-3 katına kadar aylık ücret alınabilmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

  1. Arkadaşlar ben şuan 3 sınıf öğrencisim bu kadar anlatıldıgı kadar kek bir meslek değil iş bulmak cok cok cok zor yanı %95 mezun olduktan sonra işsizsınız bilginşz olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here