Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Tuvaletlere Çocuk Basamağı
Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Morfikirler.com ‘da iş fikirlerine örnekler vermeye devam ediyoruz. Joi Sumpton isimli bayan girişimcinin çocuklara yönelik geliştirdiği iş fikrini sizlerle paylaşırken yazımız içerisinde girişimcinin iş fikrinin çıkış noktasından üretimde yaptığı hatalara kadar detaylı bir şekilde araştırmaya çalıştık. Özellikle bayan girişimcilerin daha çok okumasını istediğimiz bu yazımızı paylaşarak yaymanız daha çok kitleye ulaşmamızı sağlayacaktır.

Tuvaletlere Çocuk Basamağı
Tuvaletlere Çocuk Basamağı

İş fikri : Çocukların umumi tuvaletlerde lavaboya ve sabuna ulaşabilmelerini sağlamaya yarayan, dünyanın sökülebilir ilk basamağı.
Mucit: Joi Sumpton, ABD
Finansal Ödül: 1 Milyon Dolardan Fazla

Hikâyesi: JoiSumpton’un hikâyesi birçok mucide tanıdık gelebilir. Onun buluşu hayatındaki bir hayal kırıklığı sonucu ortaya çıktı. Daha açıkçası, çocuğunun umumi tuvaletlerde elini yıkarken çektiği zorluklar. Joi Sumpton şu an kuzey Amerika’da milyonlarca ailenin faydalandığı bir ürün oluşturdu ve bu süreç içinde de mucitlik işi hakkında birçok şey öğrendi. Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Büyük Adımlar : Step ‘n Wash çocukların umumi tuvaletlerde üzerinde durarak ellerini yıkayabilmelerini sağlayan sökülebilir bir basamaktır. Bu buluş, çocuklarının lavaboya yetişip yetişemediğini merak eden aileler için bir nimettir ve işletmelere de müşteri hizmetleri, zeminlerin kuruluğu ve kaymaların önlenmesi gibi konularda fayda sağlamaktadır.

Sumpton’ın aklına bu fikir 2004 yılında bir tuvalette çocuğunun ellerini yıkamakla uğraşırken geldi. Bir eliyle çocuğunu tutup kaldırmış, diğer eliyle de çeşmeleri açmaya çalışıyordu. Ancak birden bire oğlu ağlamaya başladı, çünkü çocuğu kaldırırken karnına ne kadar basınç uyguladığını fark etmemişti ve bütün su çocuğun tişörtüne sıçramıştı. Mutlaka daha iyi bir yolu olmalı diye düşündü. Ve neden bu çözümü kendisi getiremezdi ki? Diğer annelerle bu lavabo güreşi meselesini konuştuktan sonra büyük bir şey yapacağını anlamıştı.

Araştırma : Sumpton bu fikrine ihtiyaç olduğuna karar verdikten sonra işletmelerle görüşüp neden tuvaletlerinde neden çocuklar için basamaklar sağlamadıklarını sordu. Verilen en yaygın cevap geleneksel plastik sandalyelerin çocukların ayağının altından kayabileceği için tehlikeli olduklarıydı. Bu da basamağın sabitlenip yere monte edilmesi gerektiği kararını almasını sağladı.

Bir uçuş görevlisi olarak Sumpton’ın hiçbir ürün geliştirme deneyimi olmamıştı ancak aklında fikirler uçuşuyordu. Daha sonra onun için büyük bir bilgi kaynağı olacağını fark ettiği bir patent avukatı ile tanıştı. Avukat ona teknik çizimleri yapabilecek birinin bilgilerini verdi ve o kişi de Sumpton’ı bir prototip imalatçısı ile tanıştırdı.

Bir İmalatçı Bulmak : Bir imalatçıya ihtiyaç duyduğunda Sumpton prototipleri üreten şirketten kendisine bir imalatçı bulmasını istedi ve ona 3 şirket tavsiye edildi. Daha geniş araştırmalar bunlardan birinden bir girişimci tarafından bir gazete bahsedildiğini ortaya çıkardı. O da bu şirket için bu kişiyi aradı ve o da Sumpton’a parlak bir referans sundu. Sumpton kararını vermişti.

Birçok öğrenme aşaması vardı ve bunlardan en büyüğü de ticari tuvaletlerdeki ürünler için uygulanan düzenlemelerin sayısını bilmiyor oluşuydu. Bu yüzden o da izin verilen malzemelerle birlikte ürün işaretleri ve uyarı levhaları gibi konularda uzmanlaşarak gerekli bütün düzenlemelere hazır hale geldi. Ancak bu yeni bir ürün olduğu için bazı düzenleyicilerin de kafası karışmıştı.

Sorunlar : En büyük problem ilk 100 birimin üretilmesiyle başlayan üretim sürecinde ortaya çıktı. Sumpton cihazda çocukların parmaklarını sıkıştırabilecekleri bir nokta keşfetti. Bu sorunu düzeltmenin yeniden tasarlamaktan başka yolu olmadığı için 15,000 dolar değerindeki ürün çöpe gitti.

Ürünün Piyasaya Sürülmesi : Sumpton’ın Step ‘n Wash fikri ilk olarak 2004 yılında ortaya çıktı ve bundan bir yıl sonra ilk ürün üretim hattına girdi. Bu ürünü ilk olarak Atlanta Hayvanat Bahçesinde ve Atlanta Botanik Bahçesinde test etti ve olumlu geri dönüşler aldı ve ürünü kullanan bütün ailelerden arkadaşlarına bu üründen bahsetmelerini istedi. Bu en eski pazarlama tekniği işe yaramıştı ve kısa zaman içinde siparişler gelmeye başladı. İlk başlarda kendi memleketi olan Atlanta’da satışlar yapılıyordu ancak şimdi web sitesi ve dağıtımcıları aracılığıyla tüm Amerika ve Kanada’da da satışı yapılıyor.

5 YORUMLAR

 1. Çocuklar ellerini, toplu kullanıma açık lavabolarda ancak anne ve babalarının yardımıyla yıkayabilmektedir.Bunun sonucunda anne ve babaların çoğunluğu bel ağrılarından şikayet etmektedir.

  Çocukların el yıkamak kadar basit bir işi yardımsız yapamamasından kaynaklanan güven sorunu ortaya çıkabilmekte ayrıca çocukların sağlığı için en çok dikkat edilmesi gereken el hijyeni bu tip yıkamalarda tam olarak sağlanamamaktadır.

  YıkAdım ; çocukların güvenli ve etkili bir şekilde ellerini yıkayabilmelerini sağlayan ilk ve tek otomatik katlanan basamaktır.

  Çocuklu müşterileriniz YıkAdım’ ın sağladığı kolaylıktan ötürü size minnettar kalacaklardır

  Sipariş vermek için : Ferya Demirci : 0 532 324 45 93

  Ürün hakkında bilgi almak için : Ümit Altıntaş : 0 537 731 11 35

  Ürün hakkında iletişim için
  http://www.yikadim.com

 2. Fikir güzel fakat maliyeti fazla olsa gerek, Türkiyede üreten varmı acaba ve ayrıca bu iş hangi iş alanına girer makina mı yoksa ev aletlerimi…

  Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here