Tuzukuru tuzluk tasarımı

Ortamdaki nem veya yemek buharı, tuzluktaki sürekli açık duran deliklerden içeri sızarak tuzların da nemlenip şişmesine deliklerin kapanmasına ve dolayısı ile dökülmesinin zorlaşmasına sebep olur. Kapaklı tuzluklar da kullanım zorluğu nedeniyle, bu sorunu çözememektedir.

Tuzukuru ise kapağa gerek duymadan tuzluklardaki nem sorununa çözüm getirir. Tuzukuru’nun üst yüzeyinde üç adet “kesik” vardır. Bu kesikler, tuzluk kullanılmadığı takdirde kapalıdır ve ortam nemi tuza nüfuz edemez. Tuzukuru kullanılacağı zaman, yan yüzeylerindeki çıkıntılara basınç uygulanır ve üst yüzey bombeleşerek “kesik” ler açılır. Açılan “kesik”lerden tuz, rahatça dökülür.

Yan yüzeylerdeki çıkıntılar, basınç uygulanması için referans oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Çıkıntıların kesiti, elastik bozulma yüzünden oluşabilecek yırtıklara önlem olarak kalınlaşır. “Kesik”lere, basınç uygulandığı zaman tuzun rahatça akabilmesi için aşağı doğru açısını genişleten özel bir form verilmiştir. Tuzluk kullanımı sonrası; unutulması yüzünden kapatılmayan kapakların aksine, basınç ortadan kalktığı anda “kesik”ler kendiliğinden kapanır.
Sadece dökme anında açılan delikleri ile tuzluğa nemin girmesini engeller. Ürün, “kesik”lerin açma ve kapanma prensibini; plastiğin elastiklik özelliğinden yararlanarak gerçekleştirir. Malzeme olarak kauçuk ya da silikon önerilmektedir. Şeffaf olan ürün içindeki tuz miktarını gösterir ve tuz bitmeden yenilenebilmesine olanak sağlar.


Tasarımcılar Cansu Altıntaş – Şükriye Ülgen Ayrancı
İstanbul Teknik Üniversitesi
Mimarlık Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here