Twitter küçük ilanların yerini alıyor

Büyük şirketlerin özellikle eleman aramak ve almakta geleneksel ‘personel aranıyor’ ilanlarının dışına çıkarak artık twitter ortamını tercih ettikleri görülüyor.

Sosyal ağda ilgilendikleri şirketin her düzeydeki personeliyle ilişkiler kuran gençler iş konusundaki görüşmelerini de twitter üzerinden yapmaya başladılar.YANİ anlayacağınız gençler artık üniversitenin son sınıfında okumakta iken bile personel arayanlar listelerini her gün izlemek zorunda kalmadan bazı iş fırsatlarını, zaten sosyalleşmek için kullanmakta oldukları twitter’da rahatlıkla araştırabilecekler.

Bu şirketlerin de hoşuna giden bir gelişme çünkü twitter’da ilerdeki potansiyel personel ile çok daha sıcak ilişki kurulabiliyor, insanlar her yönleriyle yakından tanınabiliyorlar ve kimin şirketin iş kültürüne daha uygun olacağı daha net bilinebiliyor. Bu yüzden bazı Starbucks ve ATT gibi büyük şirketler personel arayışlarını twitter’de sadece bu iş için açtıkları özel adreslerden halletmeye başlamışlar . Örneğin @jobs att türünden adreslerin bu arada çok fazla artmasını bekleyebiliriz.

Bu yeni gelişmenin zaten can çekişmekte olan mürekkepli basını çok zorlayacağı düşünülüyor. Zor bir süreçten geçmekte olan gazetelerin bazıları ağırlıklı olarak kısa ilanlara dayanarak ayakta duruyorlar. Eğer twitter’da başlatılan bu gelşme büyür ve tutarsa gazetelerin bu önemli gelir kaynağı da yavaştan kuruyacak demektir. Çünkü iş arama fonksiyonunda başarılı olunduğunda twitter ortamını kısa ilanların ilgilendiği her konuya genişletmek mümkün. Şu anda bile bazı öncü şirketler, kısa ilanların tümünü twitter ortamına taşıyarak ‘ctraiglist’in bir çeşidini sosyal ağ ortamında oluşturmak için çalışmalara başlamışlar… Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here